Kněžice



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
2.9.2018 13:48

Díky za určení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.9.2018 12:02, zobrazeno: 5253x

Znáte někdo účinný insekticid s krátkou ochranou lhútou na kněžice. Na každém rajčeti, paprice, mandli, hroznu denně nalézám kněžice zeleninové a ještě jeden druh, který neumím identifikovat. Plody se vlivem sání rychle kazí.

Kněžice zeleninová
Kněžice zeleninová
Kněžice
Kněžice
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 148.34 (?), 2.9.2018 13:15

Narychlo jsem kněžice "prolétl" a myslím, že obě jsou kněžice zeleninové - Nezara viridula. Na druhé fotce ovšem není dospělá, ale nějaké vývojové stadium - nymfa.

(Díval jsem se hlavně na biolib.cz)

Josef.

Na jádro otázky však odpovědět nedokážu, nevím, nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 2.9.2018 13:48

Díky za určení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.9.2018 21:31

Už se mi vrhly i na ořechy, ale tam snad tolik škody nenadělají. Přitom ořechy, mandle ani hrozny nejsou zelenina.

Nymfa kněžice zeleninové na zralém ořechu
Nymfa kněžice zeleninové na zralém ořechu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 3.9.2018 21:56

jsou to bestie, kdybych dal na hromadu všechny meruňky, maliny, jablka, hrušky a další ovoce, co mi letos napíchly a následně shnilo, bude toho pořádná kupa. Použití insekticidů prakticky nemá maloplošně smysl - napíchnou, pakliže uhynou, přiletí další. Letos jsou přemnožené, tak snad je něco sklátí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.9.2018 18:45

Opravdu zničí všechno. Nová rajčata vysázená v srpnu jsem postříkal insekticidem a sbírám na nich ojedinělé jedince. Nymfy naštěstí neumějí létat. Stará rajčata jsou na odpis. Máte štěstí, že se tento druh nevyskytuje na sever od 45. rovnoběžky. Ale i ty severské druhy se umějí ukázat. Bio zemědělci to mohou letos zabalit. Pomůže jen mráz a to ihned.

Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Kněžice zeleninová na zdeformovaném rajčeti.
Nymfa
Nymfa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.9.2018 16:37

Nemám dobrý odhad. Mrazy přišly i do Bulharska, ale „Mirizlivky“ ještě nezmrzly. (Kněžice se tady nazývají i jinými lidovými jmény, jako Smradlivky, Bubolečky a Voneštice). Je fakt, že jsem zaznamenal pouze 0°C a to ještě mimo obec. Naštěstí tu nezmrzly ani užitečné rostliny, z nichž některé jsou na mráz velmi citlivé (skočec, kotvičník, rajčata, papriky, cukety...). Takže budu čekat. Od zkušených vinařů jsem se dozvěděl, že stříkají proti kněžicím a vosám přípravkem Decis, který má krátkou ochrannou lhůtu. Já už letos ničím stříkat hmyz nebudu. Na druhou stranu, brzy ráno nad okresním městem na pravém břehu Dunaje létá letadlo a plošně stříká nebo práší něco proti komárům. Asi půjde o výrazně větší objem insekticidů než u zahrádkářů. Takže západonilská horečka má zase o něco menší šanci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.10.2018 17:12

Občas utrhnu zelenou papriku nebo rajče a vypadají většinou dobře. Ty, které venku zčervenají, jsou však bez vyjímky nejedlé - poškozené sáním kněžic zeleninových. Snad jen s vyjímkou pálivých paprik, které jim chutnají méně. Množily se opravdu geometrickou řadou. Zdá se, že už se nemnoží a naopak jen hledají zimní úkryt. Nedávno jsem otevřel kufr auta a bylo jich tam na gumovém těsnění deset. Na zelenině je jich teď mnohem méně než v září, přestože teploty jsou u nás stále letní (dnes ráno 12, odpoledne 27ºC). Snad tady zmrznou při -20ºC úplně všechny a nějaký čas tu nebudou, než zase přiletí s teplým větrem ze středomoří.

Paprika poškozená sáním kněžic
Paprika poškozená sáním kněžic
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 26.5.2019 9:34

Kněžice chlupaté vyrazily na námluvy. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika