Jak rozpustit slimáka v trubce



host - 91.21 (?)
23.7.2009 8:55

Občas najdu rosekaného slimáka v perlátoru u dřezu, nikdo z zrodiny to ale neví.Víko u studny má těsnění ale i přesto.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 83.142 (?), 21.7.2009 0:13, zobrazeno: 9112x

Dobrý den,

máme studnu, do které nám spadnul slimák. Zjistili jsme to bohužel pozdě, až když klesnul ke dnu. Pak stačil okamžik a dostal se do odtokové hadice/trubky, která vede pitnou vodu ze studny samospádem do domu. Obáváme se, že je už tak daleko, že by se ho nepodařilo vypudit zpětným tlakem (např. z komoresoru). I když jsme vodu desinfikovali Savem podle návodu, pořád voda smrdí a pít se jí ani neodvažujeme. Poradí někdo, jak slimáka něčím rozpustit? Vodovod je zčásti plastový (2" hadice) a do baráku pak vedou kovové (asi železné) 1/2" trubky. Nemusím asi připomínat, že by měl být vodovod po rozpuštění slimáka i nadále použitelný pro pitnou vodu. Studna má oproti domu převýšení asi 10 m. Poradí někdo, prosím?

Vít Chudoba

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 21.7.2009 7:57

Tady je každá rada drahá - mně by přišlo nejčištší to, co sám zmiňujete - tj. nějaké mechanické vypuzení, popř. je-li to technicky možné, vodovod někde otevřít a za pomoci mechanického čištiče - čerta (popř. fungl nového instalatérského péra) trubku protáhnout.

K čištění odpadů se používá pár pecek pevného hydroxidu, slimáka by to určitě rozpustilo, plastové trubky nepoškodí, co to však udělá s kovem (a ucpávkami), to je otázka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 93.178 (?), 21.7.2009 9:42

Domnívám se, že se slimák ve vodě rozpustí sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.251 (?), 21.7.2009 12:02

Lidé používají k hubení slimáků sůl. Slimák se zcela rozpustí. Asi bych na konec trubky ve studně nasadil nějakou gumovou trubku, kohoutek nechal otevřený, aby pokud možno vyteklo z roury co nejvíce vody a pak tam nalil hodně koncentrovaný roztok kuch soli - to už bych ale kohoutek zavřel. Po nějaké době si myslím, že by se slimák rozpustil a pak bych vše důkladně propláchl a vydesinfikoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
L. Radek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (404) - 126.204 (?), 21.7.2009 12:25
Mame take vodu z kopane studny vedenou samospadem a pri obcasnem cisteni se tam najde par slimaku, kteri vsak vodu vzhledove, chutove ani zapachem neznehodnoti. Byt vami, nejmene dvakrat bych vysal vsechnu vodu ze studny kalovym cerpadlem vcetne kalu na dne a radne vydezinfikoval prostredky urcenymi pro studne. Myslim si, ze je voda kontaminovana necim jinym, nez jen jednim slimakem. R.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 83.142 (?), 21.7.2009 20:41

Děkuji za reakce. Postup se solí nás napadl také, ale bojím se koroze trubek, tak jsem založil toto téma, jestli s tím nemá někdo nějaké zkušenosti. Studnu jsme důkladně vyčistili na jaře. Voda byla jako křišťál, bez zápachu. Vodu jsme měli před tou nešťastnou událostí se slimákem také na chemickém a biologickém rozboru a bylo vše v normě. Doporučili nám ji vydesinfikovat Savem. To jsme také udělali, ale v době, když už byl slimák v odtokové trubce (toho jsme si všimli, až když jsme tam to Savo nalili). Jak dlouho trvá, než se slimák ve vodě rozloží a jak se to urychlí, když se použije roztok soli. Zatím je to asi týden, co je slimák v trubce.

Vít Chudoba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MArty - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (111) - 187.141 (?), 21.7.2009 21:11

Určitě bych aloe na vašem místě udělal něco pro to, aby se situace neopakovala - nějaké sítko nebo něco podobného na ustí roury ve studně. (Po bitvě každý generálem.) No ale ať ho dostanete ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 141.153 (?), 22.7.2009 13:10

Kup si krtka (louh sodný) nasyp to do trubky nech cvíly působit a pak zalej vařící vodou.Po reakci vypláchni octem a máš vyhráno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 83.142 (?), 23.7.2009 0:43

Tak jsem to nakonec vyřešil bez chemie a celkem ekologicky. Koupil jsem dostatečně dlouhou hadici a požádal souseda, jestli se mohu připojit k němu na vodovod (má obecní). Tlakovou vodu jsem hnal nahoru do studny, kde jsem ji nechal přepadem nějaký čas odtékat. Po chvíli se vyplavil i slimák. Z původní délky asi 10 cm a 2 cm v průměru zbyl v trubce po asi týdnu pouze cca 3 cm dlouhý a 1 cm v průměru jakýsi ztvrdlý kus. Ten ale stačil parádně ucpat trubky do baráku, že dneska netekla ani kapka. Takže problém vyřešen (aspoň doufám). Děkuji všem za rady a hlavně - pozor na slimáky ve studni.!!!

Větrací i přepadovou trubku jsem zakryl plátnnem, přes víko navíc přehodil igelit, který jsem přivázal ke skruži a chystám se ještě dle rady Martina udělat sací koš, aby se už nic takového neopakovalo.

Vít Chudoba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.21 (?), 23.7.2009 8:55

Občas najdu rosekaného slimáka v perlátoru u dřezu, nikdo z zrodiny to ale neví.Víko u studny má těsnění ale i přesto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika