Jak poznám škůdce podle otvoru v zemi?



host - 248.66 (?)
27.2.2022 21:32

Asi si pletete hryzce s hrabošem. Hraboš dělá malé díry jako myš, ale hryzec je dost velký, ta velikost děr u ústí (ona se tam zem většinou trochu propadne) by mohla vypasenému hryzci odpovídat. Kromě kořenů stromků likviduje i brambory a kořenovou zeleninu. Nám se na něj osvědčila nejvíc Swiss past.         Lída          

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 38.182 (?), 27.2.2022 18:39, zobrazeno: 2897x

V mnoha příspěvcích se mluví o hryzcích, krtcích, potkanech nebo lasicích, lze nějak jednoduše a jasně poznat o jakého škůdce se jedná?

Krtek s krtincem je jasný, hryzec snad nechává otvor do země otevřený. V obou těchto případech je díra do země dost malá. Objevily se mi ale na zahradě v zemi otvory otevřené, s průměrem asi 8 centimetrů. Může to být od potkana (žádného jsem neviděl)? Nebo od lasičky, která se prý dostane i do myších děr?

Podle škůdce bych pak volil opatření. Sousedi mají slepice.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 27.2.2022 19:14

Nijak. Krtek slepice nežere, myši taky ne. Hryzce poznáte až začnete z půdy vytahovat záhadně schnoucí stromky, co mají spodek okousaný do kolíku. Lasička slepici zakousne, ale v myší díře nežije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 210.153 (?), 28.2.2022 15:46

Promiňte, ale nic o tom, že by krtek žral slepice nebo myši jsem nepsal, asi jste můj dotaz nepřečetl správně nebo nepochopil. Nejde mi o potravu, ale o vnější znak přítomnosti nějakého živočicha (krtek, hryzec, potkan lasička) na mé zahradě, speciálně o průměr zemního otvoru jejich nory. V tomto diskuzním foru se na několika místech píše, že lasička (menší druh) vleze i do myších děr. A pokud je to pravda (je to prý výhra v loterii mít na zahradě lasičku) nechtěl bych ji likvidovat a spíš chránit. O slepicích jsem se zmínil kvůli potkanům, kteří by se tam mohli držet kvůli potravě. Já žádné zbytky jídla na zahradě nemám, Potkani by museli lézt odvedle.

Ale zase, je úplně jedno odkud a proč mi na zahradu něco leze, jen bych rád věděl co to je. A pak to budu likvidovat nebo podporovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.142 (?), 28.2.2022 17:52

Ten původní dotaz byl napsaný divně. Hryzec naopak nory zakrývá a dělá je mělce pod povrchem. Krtek dělá krtiny, což je obecně známé. Myší díry jsou otevřené. Jestli lasička vleze do myší díry nevím, a nijak to nepoznáte, ledabyste u té díry seděl a hlídal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.66 (?), 28.2.2022 18:13

Ty rozměry ale fakt odpovídají hryzci, koukala jsem ještě dodatečně na net a tam udávají dokonce až 10cm. Potkan je proti němu štíhlý (aspoň ti, co bývali u našich slepic). Hryzec je jak malý králík (bez těch uší), i čumák má podobvný...

Jinak je pěkné srovnání na webu

           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.66 (?), 27.2.2022 21:32

Asi si pletete hryzce s hrabošem. Hraboš dělá malé díry jako myš, ale hryzec je dost velký, ta velikost děr u ústí (ona se tam zem většinou trochu propadne) by mohla vypasenému hryzci odpovídat. Kromě kořenů stromků likviduje i brambory a kořenovou zeleninu. Nám se na něj osvědčila nejvíc Swiss past.         Lída          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.102 (?), 28.2.2022 16:55

Možná by bylo dobré přidat fotku, pak by to mohl někdo poznat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 38.169 (?), 3.3.2022 9:28

Děkuji za vysvětlení a informaci. Swiss past jsem už objednal, doufám, že budu tak úspěšný jaky Vy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.195 (?), 3.3.2022 18:52

Až tu past budete instalovat, vezměte si něco na ruce (rukavici, sáček), ať na ní nezůstane váš pach. A osvědčilo se nám ji překlopit kbelíkem, aby náhodou kolem ní nevnikalo do chodeb světlo wink.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika