Příprava skleníku na sezonu



host - 230.39 (?)
12.3.2019 10:46

Zdravím, asi tak jak to píšete, moc to ale nehroťte (teď se s tím budete piplat a pak se vám celá úroda během týdne spálí, uschne nebo ji něco napadne, tak to dělejte hlavně pro radost)

Začněte od hlíny, vytrhat a zrýt, mezi dusíkatým vápnem a hnojením či výsadbou musíte mít časové okno. Na slepičince pozor, v uzavřeném prostoru hrozí přehnojení dusíkem. Spíš se doporučuje pro skleníky ten hnůj ale zase tu najdete spousta špatných recenzí na kupovaný, že si dotyční hlínu kontaminovali kdovíjakým sajrajtem a chémií. Navrhuji rozhodit cererit a kompost a zarýt (cererit co nejdřív, ale musí mít odstup od dusíkatého vápna). Slepičince (nebo jiné organo-minerální krabičkové hoštické na rajčata apod.) spíš rozhodit až budete mít zasazeno a to jen jemně.

Semínka můžete začít předpěstovat teď, kolem Josefa, ven sázet po zmrzlých nebo se dívejte po sousedech, to bývá nejlepší indikátor místního podnebí. S množstvím to zkuste nepřehnat, i když to ze začátku stejně nejde, člověk by tam nejradši zasadil všechno co ho napadne. Dívejte se po odrůdách do skleníku (okurky), kvůli opílení, a rajčata středního vzrůstu (velké vám polezou střechou) a zkuste opravdu dodržet těch cca 40cm mezi rostlinami nebo dle návodu. Až se vám to rozroste, budete mít co dělat abyste ukočíroval okurky a stihl vyštipovat rajčata, a v džungli se to dělá opravdu špatně :-)

pěstování zdar 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Ronnie - (11) - 220.240 (?), 11.3.2019 22:07, zobrazeno: 4307x

Dobrý den, koukal jsem po fóru a nikde jsem odpověď na mé téma nenašel, tak doufám, že jej nebudu duplikovat. Mých dotazů je více a tak nejspíš ne. Koupil jsem byt a součást bytu je i menší zahrádka (63m2), která je spíše využívána k rekreaci. Nicméně se na zahradě nachází skleník. Tento je ve stavu, kdy poslední sadba nebyla sklizena a tak se v něm nachází uschlé rostliny i s plody (rajčata, papriky a další). Jsem absolutní zahradnický začátečník a tak mě zajímá jak skleník připravit, aby byl schopen dalšího užívání. Na netu a videích jsem nalezl nějaké návody, ze kterých jsem se rozhodl, že bych skleník umyl, odstranil uschlé rostliny a "vykouřil" (preventivně). Následně zryl původní zem a užil dusíkaté vápno na další desinfekci půdy. Následně bych do půdy přidal živiny (granulované slepičince a kravský hnůj) a z kompostu. Toto je nějaký postup, který jsem vyzjistil na netu. Ve skleníku bych chtěl pěstovat rajčata, papriky, okurky a ještě další zeleninu, samozřejmě pokud to bude možné. Prosím o radu zda zjištěné poznatky nejsou absolutně mimo mísu a pokud by měl někdo radu a nebo i více jak postupovat budu moc vděčný. Děkuji :-) 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.39 (?), 12.3.2019 10:46

Zdravím, asi tak jak to píšete, moc to ale nehroťte (teď se s tím budete piplat a pak se vám celá úroda během týdne spálí, uschne nebo ji něco napadne, tak to dělejte hlavně pro radost)

Začněte od hlíny, vytrhat a zrýt, mezi dusíkatým vápnem a hnojením či výsadbou musíte mít časové okno. Na slepičince pozor, v uzavřeném prostoru hrozí přehnojení dusíkem. Spíš se doporučuje pro skleníky ten hnůj ale zase tu najdete spousta špatných recenzí na kupovaný, že si dotyční hlínu kontaminovali kdovíjakým sajrajtem a chémií. Navrhuji rozhodit cererit a kompost a zarýt (cererit co nejdřív, ale musí mít odstup od dusíkatého vápna). Slepičince (nebo jiné organo-minerální krabičkové hoštické na rajčata apod.) spíš rozhodit až budete mít zasazeno a to jen jemně.

Semínka můžete začít předpěstovat teď, kolem Josefa, ven sázet po zmrzlých nebo se dívejte po sousedech, to bývá nejlepší indikátor místního podnebí. S množstvím to zkuste nepřehnat, i když to ze začátku stejně nejde, člověk by tam nejradši zasadil všechno co ho napadne. Dívejte se po odrůdách do skleníku (okurky), kvůli opílení, a rajčata středního vzrůstu (velké vám polezou střechou) a zkuste opravdu dodržet těch cca 40cm mezi rostlinami nebo dle návodu. Až se vám to rozroste, budete mít co dělat abyste ukočíroval okurky a stihl vyštipovat rajčata, a v džungli se to dělá opravdu špatně :-)

pěstování zdar 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.39 (?), 12.3.2019 11:01

Ještě dovětek, možná jsem napsala blbost a někdo mě opraví. Mezi dusíkatým vápnem a hnojivem a sadbou musíte mít opravdu odstup časový, vápno a hnojivo brzo po sobě se tříská, vápno z hnojiva vymlátí nějaké živiny, a malý odstup mezi vápnem a/nebo hnojením a samotným sázaním zase může poškodit rostlinky. Nejjednodušší by bylo dát jen dusíkaté vápno (nezapomenout po zarytí ZALÍT), zarýt kopmost a pak v květnu sázet. A přihnojovat jen při výsadbě k rostlině (hrst organominerálního), a pak v sezoně případně kapalným. 

S plošným "zlepšováním" půdy hnojením celé plochy slepičincem, hnojem či jiným hnojivem si můžete vyrobit nerovnováhu, když nevíte v jakém je vlastně půda stavu. Ten před vámi něco pěstoval, takže mohl i hnojit.. A nerovnováha (něčeho přebytek, něčeho nedostatek, něco se vyplaví nebo vynuluje) je horší a hůř se "léčí" než málo výživná půda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ronnie - (11) - 220.240 (?), 12.3.2019 21:22

Děkuji moc za reakci. Ano zapomněl jsem to napsat, ale co jsem vyzjistil, tak bylo vždy všude řečeno, aby doba mezi použítím dusíkatého vápna a živin byla aspoň jeden měsíc. Takže bych to udělal takto. Dále děkuji moc za radu s živinami, použiji tedy Cererit. Je potřeba v případě použití dusíkatého vápna zakrývat záhon ve skleníku netkanou texílií? Nebo stačí jen zapracovat do půdy a zalít? :-) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.39 (?), 13.3.2019 10:19

Zakrývat není třeba, jen rozhodit a zarýt a zalít (nebo zalít i před rozhozem aby byla půda vlhká)..

jestli budete dávat teď v půlce března dusíkaté vápno, v půlce dubna ten cererit a v půlce května sázet, možná hodně zalévejte i ten cererit, aby se za měsíc rozpustil (nebo v případě pochybností cererit vypusťte a přihnojte krabičkovým hrst k rostlině až při sázení, aspoň nebudete mít tolik plevele)

A v létě se nezapomeňte pochlubit jak vám to poroste :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 154.101 (?), 13.3.2019 16:05

Dobrý den, dovolím si připojit se s obdobným dotazem. Nově bydlíme jinde a mám zde k dispozici skleník se zvýšenými záhony, které ale asi nebyly dlouho využity (pravděpodobně). Pokud jsem dobře pochopila, nyní bych měla použít pro desinfekci půdy dusíkaté vápno a pokud chci sázet už za měsíc, raději dát už jen hnojivo přímo k rostlinkám při výsadbě? Nebo je lepší např. část půdy vyvézt a nahradit kompostem? Kdy bych pak měla použít to vápno? Ještě jsem se někde dočetla, že je dobré vydesinfikovat celý skleník např. přípravkem Rock Effect, kvůli plísním, vajíčkům a všemu, co přezimuje. Jsem úplný začátečník, budu moc ráda za radu. Děkuji :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika