Jaký vybrat skleník?



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
4.3.2019 20:36

V čom je sklo bezpečnejšie ako polykarbonát?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
StrikoIV. - (1) - 155.81 (?), 24.3.2013 19:08, zobrazeno: 25907x

Dobrý den,

pročítám fórum a nejsem si vůbec jistý s výběrem skleníku..

Vybral jsem na internetu z té spousty skleníků následující 3:

- zahradní skleník Gutta Gardentec F5 - stříbrný - š. 2300 x dl. 3740 x v. 2000 mm

- V-Garden Palram Multiline 2. 6x14

- V-Garden Venus 7500

Pokud by mi někdo poradil který vybrat, popř. doporučil nějaký další skleník v podobné velikosti, budu velmi vděčný. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.147 (?), 24.3.2013 23:47

No to  záleží na tom co   a kdy  chcete ve  skleníku pěstovat.   Já    právě také  vybírám skleník   (už druhý).    Chtěl bych   jej využívat  více z  jara.   Provedl jsem   řadu výpočtů   a musím  říct,  že skeníky  s rovnými  stranami jsou  pro mě  nevýhodné.   Proti stranám, které   mají 75°  sklon   je    zisk v  létě o  20%  nižší v zimě   o 10.  Tím jsou  nižší   ne jen  teploty, ale   ve skleníku  i méně světla.  V létě  to je světla  i tepla  většinou dostatek ,  ale na  podzim a   v časném  jaře je  to citelné.   Další věc   je polykarbonát   4mm polykarbonát  s  "výbornými tepleně  izolačními vlastnosti"   je    ve skutečnosti   jen o  něco lépší  izolant než  klasické skleníkové  sklo a   má horší propustnost   tepla a světla.  Z tohoto důvodu  mi   4mm pol, přijde jako  zbyteční na  druhou stranu  izolační schopnost   10mm polykarbonátu ,  je podobná  jako i dvouskla   (  nepokoveného)   při stejné  světelné propustnosti  jako u  4mm verze ,  dále   pak   při větrání  se nelze  ubránit vniku   UV záření do skleníku a   pokud koupíte polykarbontát s UV filtrem   jen z  jedné strany    mnohem dříve degraduje ,  proto preferuji    skleník  , který má polykarbonát   s UV  filtrem z  obou   stran.  

Mě vyhovuje  firma V&P    jsou samozřejmě  dražší,   na druhou stranu skleník  s 10 mm 2UV  pol.   S válcované  oceli se  zárukou tuším 20 let   se nedá  srovnat    s tím  co se  tady běžně  nabízí.      Pokud se  rozhodnete orientujte  skleník vchodem  k západu  nebo východu.    V takovém skleníku  můžete na  jaře s  minimálním přitápěním  začít   o měsíc  dříve   a skončit   o   14 dní   až 3 týdny později.  Na   druhou stranu  bych uvažoval  o větším  skleníku      než 9m2     na ceně takto krátkého  skleníku se negativně   podepíše cena  přední a  zadní stěny (včetně dvěří)   delší skleník má menší  měrné ztráty,  protože   přední a zadní stěna  se rozloží na  více m2  pěstební plochy,  tím získáte  lepší podmínky  pro pěstování   a   lepší pěstitelské  výnosy.   Začít dříve a končit  později znamená zejména  u rajčat  a paprik  citelně vyšší  vynosy tak  o polovinu.   Izolovanější skleník   má vyšší  noční teploty,   což   brzdí šíření  plísně okurkové   na okurkách  a   rajčatech.     S vhodným  zdrojem tepla   na noční přitápění   lze   začít   sezonu   rajčat už  od března.   Například dnes (24.3 2013)   bylo  -2°C   a ve    skleněném skleníku jsem  měl max 10°C   tedy o 12°C více.    Skleník mám  špatně utěsněný a  jen klasické   sklo.   Dobře utěsněný  skleník s 10 mm pol.  by měl   měl asi  40%  ztráty proti   ménu sklenímu   což by  se projevilo  nárůstem teploty   nikoli o  12   ale o 30°C .   (+28!!)   což by  se pravděpodobně  nestalo z  důvodu akumulace  země   a podezdívky,  přesto   by teploty určitě přesáhly.   24°C.   Jak je vidět  na příkladu  izolace je   klíčový   parametr,  který   určuje délku  sezony v běžně nevytápěného skleníku.  

Jsou i   další výrobci ,kteří   nabízí     lepší skleníky   třeba    kovoagrex,   ceny jsou  ale poněkud  vyšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jfalta - (39) - 220.94 (?), 14.4.2013 9:47

Mohl byste prosím rozvést, proč by měla být ztráta vlivem sklonu stěn až 20%? Nevím jak u polykarbonátu, ale u skla množství prošlého světla výrazně klesa až při poměrně ostrých úhlech dopadu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 60.231 (?), 29.3.2013 16:59

Dobrý den

Skleník jsme vybírali před dvěma roky, zabralo nám to asi měsíc, navštívili několik výrobců, nakonec jsme koupili jeden od výrobce skleníků, je to sklo, pozink profily, samozřejmě šikmé boční stěny. Hliníkový s těmi komůrkovými plasty ani za nic, když to chytne plíseň, řasu, vlhkost, máte po ptákách. Já doporučuju jen sklo, ne čiré samozřejmě. Plast nikdy.

Martin Horňák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.222 (?), 29.3.2013 17:04

No, zase tak kategoricky bych to nehodnotil, oboje má svá pro a proti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MTabulka - (7) - 140.158 (?), 2.4.2013 14:33

Vzhledem k tomu, že se dnes dají koupit skleníky z polykarbonátu o rozměrech 315x190x205cm kolem 8 tisíc, tak bych šel do něčeho takového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.147 (?), 14.4.2013 0:53

Ano poměr cena -  výkon   to je  další dost  důležitý parametr.   Pokud si  člověk koupí  klasický pol.  skleník v  ceně dejme  tomu 20 tisíc.   A naistaluje na piloty   za 5 tisíc.  pak investovat 25 tisíc  a může  pěstovat.  O třídu  lepší skleník  už bude  stát 35 tisíc a  rozdíl nebude  veliký.  Pak je    cenový skok   a už  se dostáváme  ke skleníkům, které lze  provozovat celoročně    za rozumnou  cenu.   Jenže tady  je nutno  izolovat základy ,  stavě podezdívku  skleník kolem  50 tisíc...   Pak nějaké  technické zařízení   dovnitř   a jsme   celkově na  80-100 tisících   za stavbu.     A to ještě   nemáme čím topit.  Bez topení, ale v takovém  skleníku   můžeme začít max   o měsíc  dříve.   A zkončit  o 6  týdnů později.  Jenže   je 4x  dražší...   Mluvím o  sklenících 15-20m2 ,  Poměr cena -  výkon takových  skleníků je  ovšem citelně horší,  na druhou  stranu   mají vysokou  životnost a lze  je proti klasickým  vytápět za  1/3 až  jednu polovinu  ceny.    Takové skleníky  se,  hodí spíše  pro toho  kdo   počítá   s vytápěním  alespoň  po část  zimy  (třeba od 2 pol  února).   Kdo si   chce přes  léto jen  něco vypěstovat  bude spokojený  s téměř  jakýmkoli skleníkem  ,  který mu  bude rozměrově  vyhovovat.   Naopak ten  kdo chce  mít vlastní  zeleninu po většinu roku ,  ten si  koupí   skleník zcela  jiné úrovně.   Pro skutečné  labužníky se  hodí třeba  10 metrů  dlouhý skleník  s 2   dveřmi v  čelech a dělící přepáškou  (např ve  2/3 skleníku   V takovém skleníku  lze udržovat    různé podmínky  a tím pěstovat   různé druhy  zeleniny... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.252 (?), 4.3.2019 19:19

Doporučíte spíš polykarbonát nebo sklo? Kvůli dětem mi přijde ale bezpečnější sklo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 4.3.2019 20:36

V čom je sklo bezpečnejšie ako polykarbonát?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 214.45 (?), 5.3.2019 20:03

My jsme vybrali polykarbonát. Je cenově dostupnější a brali jsme to i kvůli vnoučatům. Běhají po zahradě, tak aby si o sklo neublížily. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika