Správné uskladnění jablek



host - 170.244 (?)
22.1.2011 23:40

Po 10 ti letech experimentování ukládám jablka do banánových krabic s původní tlustým papírem na dně a po bokoch,3 maximálně 4 vrstvy, aby to bylo 15 kg. Minimálně 4 x přebírat po 14 ti dnech. odstraní se první černé hniloby od poškození osami. Potom už jen nastohovat 6-8 krabic na sebe, nahoře zakrýt. Takto vydrží nejdéle. Záleží však, kdy byl sběr vykonán, nesmí přezrát, radši podtrhnout 2 týdny, opět to záleží na počasí. (mám zahradu v 500 m/m). Skladuji v garáži, první měsíce celou noc větrám ventilátorkem - chladím, po dosažení cca 4 st. už není třeba chladit. Ono záleží též na počasí. Na jaře teplota do 8 st. vydrží až do června, musíte však mít tepelně izolované dveře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 35.206 (?), 28.9.2009 11:08

Prosím co je to šprýchar.Půda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.222 (?), 3.10.2009 21:02

Také nevím, co je to ten šprýchar, mohl by to někdo přeložit?  Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 110.184 (?), 4.10.2009 13:08

Špýchar je součást zemědělské usedlosti, tedy hospodářská budova, v mém případě roubená stavba, z části s kamennými zdmi, v níž se uskladňovalo krmení pro zvířata a různé jiné plodiny, určené k uskladnění přes zimu. K tomu se používaly hlavně moučnice (starodávné velké dřevěné truhly se zdvihacím víkem k uskladnění nejen mouky). Špýchar má několik místností, každá má svůj samostatný vchod ze dvora. Jedné z nich se u nás pořád ještě říká řezárna, ač už slouží k něčemu úplně jinému. V ní se dělala z trávy a jiných plodin řezanka rovněž pro krmení hospodářských zvířat. Nad špýcharem je půda s vikýřem, kterým vhazovalo seno k zimnímu uskladnění. Tolik o našem špýcharu. Dozajista jsou špýchary v jiných zemědělských usedlostech podobné, ale dozajista mohou být i jiné .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 23.2.2010 20:07

Letos poprvé jsem skladovala jablka podle této rady - z OSB desek manžel udělal bednu cca.100x55x55cm, vyložili jsme to 5cm polystyrenem, dno posypali mezi papíry kys.sorbovou... a naskládala jsem tam na sebe asi v 5-6 vrstvách jablka - Topas a Goldstar a k tomu i zimní hrušku. Bednu máme v zahradním nezateplneném dřevěném domku. V prosinci byla jablka stále výborná, štavnatá- vůbec nesesychala a ikdyž jsem asi 1/3 z nich měla červivé (ty byly nahoře), shnilo mi jen 1 jablko!!

Ovšem když v lednu přišly ty silnější mrazy (-15°C), zřejmě to zateplení už nestačilo. Červené Topasy po 2dnech doma začínala z obvodu silně hnědnou a uhnívat- takže to asi přece jen promrzlo. Goldstary nikoli, jsou stále výborné. Ta uhnívající jablka byla ale jen ta z okraje bedny. Takže pro příští rok tam použijeme silnější polystyren, asi 8cm. Jinak jsem s touto metodou velmi spokojena. Dřív jsem jablka skladovala v garáži, takže už v listopadu bylo vše scvrklé a pro mě nepoživatelné. Díky za dobrý tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 2.10.2010 19:12

K tomu, aby jablka nezmrzla musí být bedna zateplena polystyrenem ze všech stran.Jak jste zajistili nějaké větrání? Nebo žádné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 8.11.2010 13:47

Větrám jen když beru jablka z bedny, což je určitě min 1x týdně - nechám chvíli otevřené víko a znovu vše zavřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 170.244 (?), 22.1.2011 23:40

Po 10 ti letech experimentování ukládám jablka do banánových krabic s původní tlustým papírem na dně a po bokoch,3 maximálně 4 vrstvy, aby to bylo 15 kg. Minimálně 4 x přebírat po 14 ti dnech. odstraní se první černé hniloby od poškození osami. Potom už jen nastohovat 6-8 krabic na sebe, nahoře zakrýt. Takto vydrží nejdéle. Záleží však, kdy byl sběr vykonán, nesmí přezrát, radši podtrhnout 2 týdny, opět to záleží na počasí. (mám zahradu v 500 m/m). Skladuji v garáži, první měsíce celou noc větrám ventilátorkem - chladím, po dosažení cca 4 st. už není třeba chladit. Ono záleží též na počasí. Na jaře teplota do 8 st. vydrží až do června, musíte však mít tepelně izolované dveře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 3.9.2009 11:17
Bedýnky umýt savem, nebo chloraminem. Ukládat v nízkých vrstvách pokud možno, aby bylo vidět, co se kazí. Přebírat a vyhazovat, přebírat a vyhazovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?), 25.2.2010 18:10

Vážení ovocnáři, a co myši?U Vás nejsou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.2.2010 18:57

Už nejsou. Byly. A v hojném počtu. Avšak bylo zakoupeno celkem 10 ks kovových sklopných pastiček á 7,- Kč, do nich pomocí tenkého vázacího drátku nastraženy granule pro kočky (kulatého tvaru s vnitřním otvorem - aby nešly z pastičky ukrást). A pak už se jenom chodilo vytahovat z pastiček bohaté úlovky a natahovat je. Prvý den bylo 8 úlovků, po týdnu postupný pokles na cca 1 úlovek/den a v celém dalším týdnu uloveny už jen 2-3 a nyní tak maximálně 1 ks za 14 dní až tři týdny. A je pokoj. S myší kolonií z širokého okolí je amen.  Teď už stačí jen jednou za týden obhlédnout pastičky.

Pořizovcí náklady 70,- Kč + spotřeba granulí od začátku prosince : 10 ks! (už bych je měl možná vyměnit za čerstvější). Uloveno asi 40 myší.

Jo, jinak pozor na kočky (a psy) - nutno přiklopit nastraženou pastičku nějakou vhodnou "bedýnkou" s postranními otvory a zatížit, jinak se chytí taky, případně odvlečou pastičku i s chycenou myší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika