Správné uskladnění jablek



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?)
25.2.2010 18:10

Vážení ovocnáři, a co myši?U Vás nejsou?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 35.206 (?), 28.9.2009 11:08

Prosím co je to šprýchar.Půda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.222 (?), 3.10.2009 21:02

Také nevím, co je to ten šprýchar, mohl by to někdo přeložit?  Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 110.184 (?), 4.10.2009 13:08

Špýchar je součást zemědělské usedlosti, tedy hospodářská budova, v mém případě roubená stavba, z části s kamennými zdmi, v níž se uskladňovalo krmení pro zvířata a různé jiné plodiny, určené k uskladnění přes zimu. K tomu se používaly hlavně moučnice (starodávné velké dřevěné truhly se zdvihacím víkem k uskladnění nejen mouky). Špýchar má několik místností, každá má svůj samostatný vchod ze dvora. Jedné z nich se u nás pořád ještě říká řezárna, ač už slouží k něčemu úplně jinému. V ní se dělala z trávy a jiných plodin řezanka rovněž pro krmení hospodářských zvířat. Nad špýcharem je půda s vikýřem, kterým vhazovalo seno k zimnímu uskladnění. Tolik o našem špýcharu. Dozajista jsou špýchary v jiných zemědělských usedlostech podobné, ale dozajista mohou být i jiné .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 23.2.2010 20:07

Letos poprvé jsem skladovala jablka podle této rady - z OSB desek manžel udělal bednu cca.100x55x55cm, vyložili jsme to 5cm polystyrenem, dno posypali mezi papíry kys.sorbovou... a naskládala jsem tam na sebe asi v 5-6 vrstvách jablka - Topas a Goldstar a k tomu i zimní hrušku. Bednu máme v zahradním nezateplneném dřevěném domku. V prosinci byla jablka stále výborná, štavnatá- vůbec nesesychala a ikdyž jsem asi 1/3 z nich měla červivé (ty byly nahoře), shnilo mi jen 1 jablko!!

Ovšem když v lednu přišly ty silnější mrazy (-15°C), zřejmě to zateplení už nestačilo. Červené Topasy po 2dnech doma začínala z obvodu silně hnědnou a uhnívat- takže to asi přece jen promrzlo. Goldstary nikoli, jsou stále výborné. Ta uhnívající jablka byla ale jen ta z okraje bedny. Takže pro příští rok tam použijeme silnější polystyren, asi 8cm. Jinak jsem s touto metodou velmi spokojena. Dřív jsem jablka skladovala v garáži, takže už v listopadu bylo vše scvrklé a pro mě nepoživatelné. Díky za dobrý tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 2.10.2010 19:12

K tomu, aby jablka nezmrzla musí být bedna zateplena polystyrenem ze všech stran.Jak jste zajistili nějaké větrání? Nebo žádné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katka L. - (30) - 129.78 (?), 8.11.2010 13:47

Větrám jen když beru jablka z bedny, což je určitě min 1x týdně - nechám chvíli otevřené víko a znovu vše zavřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 170.244 (?), 22.1.2011 23:40

Po 10 ti letech experimentování ukládám jablka do banánových krabic s původní tlustým papírem na dně a po bokoch,3 maximálně 4 vrstvy, aby to bylo 15 kg. Minimálně 4 x přebírat po 14 ti dnech. odstraní se první černé hniloby od poškození osami. Potom už jen nastohovat 6-8 krabic na sebe, nahoře zakrýt. Takto vydrží nejdéle. Záleží však, kdy byl sběr vykonán, nesmí přezrát, radši podtrhnout 2 týdny, opět to záleží na počasí. (mám zahradu v 500 m/m). Skladuji v garáži, první měsíce celou noc větrám ventilátorkem - chladím, po dosažení cca 4 st. už není třeba chladit. Ono záleží též na počasí. Na jaře teplota do 8 st. vydrží až do června, musíte však mít tepelně izolované dveře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 3.9.2009 11:17
Bedýnky umýt savem, nebo chloraminem. Ukládat v nízkých vrstvách pokud možno, aby bylo vidět, co se kazí. Přebírat a vyhazovat, přebírat a vyhazovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 57.54 (?), 25.2.2010 18:10

Vážení ovocnáři, a co myši?U Vás nejsou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 25.2.2010 18:57

Už nejsou. Byly. A v hojném počtu. Avšak bylo zakoupeno celkem 10 ks kovových sklopných pastiček á 7,- Kč, do nich pomocí tenkého vázacího drátku nastraženy granule pro kočky (kulatého tvaru s vnitřním otvorem - aby nešly z pastičky ukrást). A pak už se jenom chodilo vytahovat z pastiček bohaté úlovky a natahovat je. Prvý den bylo 8 úlovků, po týdnu postupný pokles na cca 1 úlovek/den a v celém dalším týdnu uloveny už jen 2-3 a nyní tak maximálně 1 ks za 14 dní až tři týdny. A je pokoj. S myší kolonií z širokého okolí je amen.  Teď už stačí jen jednou za týden obhlédnout pastičky.

Pořizovcí náklady 70,- Kč + spotřeba granulí od začátku prosince : 10 ks! (už bych je měl možná vyměnit za čerstvější). Uloveno asi 40 myší.

Jo, jinak pozor na kočky (a psy) - nutno přiklopit nastraženou pastičku nějakou vhodnou "bedýnkou" s postranními otvory a zatížit, jinak se chytí taky, případně odvlečou pastičku i s chycenou myší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika