Světlušky 2020



host - 49.157 (?)
29.6.2020 10:12

Mimmo, děkuju - za založení vlákna, převedení mého úvodního letošního příspěvku i za Váš příspěvek. Blikání je zajímavé (asi to bude jiný druh).

Včera bylo od západu zataženo a tím pádem ost temno už dříve: první světluška zasvítila už asi ve 21.34 - snad rekordně brzo. Okolo 22. hodiny jich bylo už hodně (desítky) a pak začalo pršet a to jsme se s kočkama dali na ústup.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.6.2020 21:32, zobrazeno: 1060x

Pane Josefe,

schválně jsem se byl teď podívat na zahradě (v Bulharsku, 22:00 místního času) a jednu jsem viděl. Měla trošku bledší barvu než ty české a blikala. Někdy si nejsem jistý tím blikáním. Tak se skloním pod její úroveň. Shora to světýlko není vidět a tak to může navodit dojem blikání. Ale tahle opravdu blikala.

Příští týden se podívám na Vysočině. Tam není tak sucho a tak horko. My jsme měli dnes 32st. a bude se oteplovat. Naštěstí je v noci blahodárná rosa.

Světlušky 2019
host - xxx.xxx.49.157 (?)
25.6.2020 21:49
Jaksi se mi nepodařilo objevit, kdeže se zakládá nové vlákno a tak se připojuji k loňskému.

Ano, světlušku už zase lítají.

Zhruba od konce května se snažím po prvních světliškách skoro denně koukat a nějaké tři týdny se nic nedělo.

Až v uplynulé sobotě - 20.června 202 ve 22.08 - první světluška, na obvyklém místě - v podmáčené olšině podrostlé ostřicí třeslicovitou pod lesním rybníčkem. Ten den se objevily ještě asi tři kousky.

Další den - asi nic.

Pak o pár více.

Včera - 24.června - sekal jsem sekačkou až do tmy a první světluška se objevila 21.56, pak ještě několik málo desítek a poslední jsem viděl 22.36.

A dneska - na svatého Jana/Ivana - poustevníka je asi nikde nestihnu podívat.

Ve výše uvedených údajích uvádím přesné časové údaje, protože světluščí "okno" je dosti úzké - jen pár desítek minut. Kdo se je snaží vidět dříve, neuspěje, stajně tak, jako ten, kdo se na ně vyjde podívat až pár desítek minut později a oba pak mohou nabýt dojmu, že tam u nich se světlušky prostě nevyskytují...

Tak přeju všem hezké podívání na mihotavá světýlka.

(A jestli někdo založíte nové vlákno Světlušky 2020, tak tam můžete zkopírovat i tento můj příspěvek.)

A ještě jedna poznámka: v loňském roce (2019) založila vlákno Konvalinka 15.6. a už týden u nich světlušky lítaly. Letos jsou, alespoň u nás, takhle silně opožděné...

Josef.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.157 (?), 29.6.2020 10:12

Mimmo, děkuju - za založení vlákna, převedení mého úvodního letošního příspěvku i za Váš příspěvek. Blikání je zajímavé (asi to bude jiný druh).

Včera bylo od západu zataženo a tím pádem ost temno už dříve: první světluška zasvítila už asi ve 21.34 - snad rekordně brzo. Okolo 22. hodiny jich bylo už hodně (desítky) a pak začalo pršet a to jsme se s kočkama dali na ústup.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 189.109 (?), 29.6.2020 13:27

Se světluškama jsem se naposledy setkal tak před 10 lety či jako dítě na táboře, ale tady, kde aktuálně bydlím, jsem je zatím v noci nijak nevyhledával. Pokud bych se za nimi do lesa vydal, najdu je spíš někde dole u vody, nebo na kopci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 148.5 (?), 29.6.2020 13:57

U nás je sucho, ano, ani teď to není žádná sláva a světlušky jsou už několik let výhradně kolem potoka. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.69 (?), 29.6.2020 14:30

Světlušky jsou úžasné, jako kouzlo.

Bohužel ubývá pro ně vhodných míst (neubývá, ničíme je) - okraje lesů, luk a podobně, kde je klid a hlavně tma a vysoká tráva. Jenže taková místa dnes lidé považují za zanedbaná a usilovně je likvidují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika