Malý hnědý motýlek



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?)
3.6.2018 21:27

Tak černokřídlece smutečního - první tip od Lídy - jsem včera viděl při sekání trávy. Bez Lídina tipu bych naprosto neměl šajn, o jakého motýlka jde. Díky.

Ale "můj malý hnědý motýlek" je stále záhadou.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 49.39 (?), 2.5.2018 13:55, zobrazeno: 8020x

Prosím o tipy - bez fotky a přesného popisu:

Při sekání trávy jsem na pampeliškách voděl doslova miniaturního hnědého motýlka, "klasického" tvaru denních motýlů (babočkovití, modrásci apod.). Jeho velikost byla ale doslova miniaturní: odhaduji, že rozpětí křídel bylo tak 2 cm; i modrásci či hnědásci, ohniváčci apod, kteří patří k našim nejmenším motýlům, by vedle něj byli obři :-)

Barva křídel tmavohnědá, nejspíše s různým žilkováním. Zadní pár křídel byl myslím světlý s tmavou páskou (například jako u stužkonosek) - anebo tmavý se světlou páskou? Teď už nevím, posedět jsem ho viděl jen na maličkou chvilku.

Podle tvaru křídel a způsobu letu si myslím, že to nebyl ani žádný z obalečů, molů apod.

Máte někdo nějaké tipy, o jakého motýlka by se mohlo jednat?

Josef.(nepřihlášený)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.228 (?), 2.5.2018 22:34

Když jsem se zeptala strýčka Google na "malého hnědého motýla", vykoukl na mne Černokřídlec smuteční - tmavě hnědy motýlek, rozpětí křídel 2cm. Létá od května. Nemohl by to být on?           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.85 (?), 3.5.2018 7:28

Lído, děkuji- Nemohl.

Černokřídlec (na Vašem obrázku) je moc tmavý a jednobarevný. Chybí mu světlejší síťkování či vzor na křídlech a hlyvně páska na zadních křídlech.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 3.5.2018 19:14

Všiml jste si jestli to je samice (podle zadečku)? Mohla by to být samice modráska tmavohnědého. Jinak už nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.5.2018 11:31

Velký hnědý motýl s pruhem to asi nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 21:27

Tak černokřídlece smutečního - první tip od Lídy - jsem včera viděl při sekání trávy. Bez Lídina tipu bych naprosto neměl šajn, o jakého motýlka jde. Díky.

Ale "můj malý hnědý motýlek" je stále záhadou.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.143 (?), 3.6.2018 22:17

Nenajdete ho tady? Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 5.5.2018 14:56
Josefe. - pár fototipov. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.204 (?), 6.5.2018 11:02

Děkuji všem přispěvatelům a omlouvám se, že jsem nezareagoval dřív. To už jsem měl rozepsaný příspěvek/upřesnění, cosi mne od toho vyrušilo a rozepsané zmizelo...

Takže nyní upřesním několik chybných tvrzení z mých předchozích příspěvků, protože jsem motýlka od té doby asi dvakrát zahlédl:

  1. Motýlek nesedává se složenými křídly, nebude tedy patřit do skupiny "denní motýli" sad, ale přece jen to bude něco z "drobných motýlů. Žádný modrásek ani nic podobného.
  2. Barva křídel je víceméně tmavohnědá (ne černohnědá), jednolitá, bez síťkování či vzoru. Křídla mají sametový, měnlivý vzhled podle dopadajícího světla.
  3. Vnější a spodní okraj křídel je lemován tenkou světlou (bílou či šedou, béžovou) linií, širokou cca do 1 mm: MImmo, hned mne napadla podobnost s martináčem hrušňovým, akorát velikost trochu neodpovídá smiley.
  4. Zadní křídla jsou hnědá s výraznou, přibližně oranžovou či rezavou, páskou. když motýlek sedí, je páska vidět jen někdy, podle postavení/složení křídel.
  5. Odhadovaná velikost - rozpětí křídel - 2-3 cm platí.
  6. Ještě jsem při té příležitosti zahlédl ještě menšího motýlka prakticky černého, ale ten byl naprosto nespolupracující.
  7. Přes biolib jsem vyhledával obrázky mnoha a mnoha motýlů podle jednotlivých čeledí a dalších a dalších taxonomických jednotek, ale neuspěl jsem. Ve stovkách obrázků jsem ho prostě nenašel.

Děkuju všem, kdo se podílejí.

A když ho neurčíme, taky se svět nezboří.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.228 (?), 6.5.2018 12:26

A co ohniváček modrolesklý? Udávaná velikost je 30-38mm, podle fotek je i dost variabilní ve vybarvení...           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika