Malý hnědý motýlek



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.85 (?)
3.5.2018 7:28

Lído, děkuji- Nemohl.

Černokřídlec (na Vašem obrázku) je moc tmavý a jednobarevný. Chybí mu světlejší síťkování či vzor na křídlech a hlyvně páska na zadních křídlech.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 49.39 (?), 2.5.2018 13:55, zobrazeno: 7945x

Prosím o tipy - bez fotky a přesného popisu:

Při sekání trávy jsem na pampeliškách voděl doslova miniaturního hnědého motýlka, "klasického" tvaru denních motýlů (babočkovití, modrásci apod.). Jeho velikost byla ale doslova miniaturní: odhaduji, že rozpětí křídel bylo tak 2 cm; i modrásci či hnědásci, ohniváčci apod, kteří patří k našim nejmenším motýlům, by vedle něj byli obři :-)

Barva křídel tmavohnědá, nejspíše s různým žilkováním. Zadní pár křídel byl myslím světlý s tmavou páskou (například jako u stužkonosek) - anebo tmavý se světlou páskou? Teď už nevím, posedět jsem ho viděl jen na maličkou chvilku.

Podle tvaru křídel a způsobu letu si myslím, že to nebyl ani žádný z obalečů, molů apod.

Máte někdo nějaké tipy, o jakého motýlka by se mohlo jednat?

Josef.(nepřihlášený)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.228 (?), 2.5.2018 22:34

Když jsem se zeptala strýčka Google na "malého hnědého motýla", vykoukl na mne Černokřídlec smuteční - tmavě hnědy motýlek, rozpětí křídel 2cm. Létá od května. Nemohl by to být on?           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.85 (?), 3.5.2018 7:28

Lído, děkuji- Nemohl.

Černokřídlec (na Vašem obrázku) je moc tmavý a jednobarevný. Chybí mu světlejší síťkování či vzor na křídlech a hlyvně páska na zadních křídlech.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 3.5.2018 19:14

Všiml jste si jestli to je samice (podle zadečku)? Mohla by to být samice modráska tmavohnědého. Jinak už nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 5.5.2018 11:31

Velký hnědý motýl s pruhem to asi nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.98 (?), 3.6.2018 21:27

Tak černokřídlece smutečního - první tip od Lídy - jsem včera viděl při sekání trávy. Bez Lídina tipu bych naprosto neměl šajn, o jakého motýlka jde. Díky.

Ale "můj malý hnědý motýlek" je stále záhadou.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.143 (?), 3.6.2018 22:17

Nenajdete ho tady? Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.180 (?), 5.5.2018 14:56
Josefe. - pár fototipov. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 142.204 (?), 6.5.2018 11:02

Děkuji všem přispěvatelům a omlouvám se, že jsem nezareagoval dřív. To už jsem měl rozepsaný příspěvek/upřesnění, cosi mne od toho vyrušilo a rozepsané zmizelo...

Takže nyní upřesním několik chybných tvrzení z mých předchozích příspěvků, protože jsem motýlka od té doby asi dvakrát zahlédl:

  1. Motýlek nesedává se složenými křídly, nebude tedy patřit do skupiny "denní motýli" sad, ale přece jen to bude něco z "drobných motýlů. Žádný modrásek ani nic podobného.
  2. Barva křídel je víceméně tmavohnědá (ne černohnědá), jednolitá, bez síťkování či vzoru. Křídla mají sametový, měnlivý vzhled podle dopadajícího světla.
  3. Vnější a spodní okraj křídel je lemován tenkou světlou (bílou či šedou, béžovou) linií, širokou cca do 1 mm: MImmo, hned mne napadla podobnost s martináčem hrušňovým, akorát velikost trochu neodpovídá smiley.
  4. Zadní křídla jsou hnědá s výraznou, přibližně oranžovou či rezavou, páskou. když motýlek sedí, je páska vidět jen někdy, podle postavení/složení křídel.
  5. Odhadovaná velikost - rozpětí křídel - 2-3 cm platí.
  6. Ještě jsem při té příležitosti zahlédl ještě menšího motýlka prakticky černého, ale ten byl naprosto nespolupracující.
  7. Přes biolib jsem vyhledával obrázky mnoha a mnoha motýlů podle jednotlivých čeledí a dalších a dalších taxonomických jednotek, ale neuspěl jsem. Ve stovkách obrázků jsem ho prostě nenašel.

Děkuju všem, kdo se podílejí.

A když ho neurčíme, taky se svět nezboří.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.228 (?), 6.5.2018 12:26

A co ohniváček modrolesklý? Udávaná velikost je 30-38mm, podle fotek je i dost variabilní ve vybarvení...           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika