začínám s popínavými růžemi



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
29.7.2008 12:54

Dobrý den, paní Preclíková, ráda slyším, že se růži dobře daří. Remontující je určitě, když Vám po odstřižení znovu vykvete. Jednoukvetoucí to nedokáže, ať už jí k tomu budete nutit jakýmikoliv prostředky.

Vzrostlé letité pnoucí růže se už nemusí nakopčovat. U mladých rostlin bych doporučila zimní kryt v každém případě (pravokořenné i očkované). Mladá růže si musí na novém místě zvyknout, musí si vytvořit rozsáhlý a hluboký kořenový systém. Mé zkušenosti říkají, že co růže dokáže se projeví až třetím rokem.

Některé ušlechtilé pnoucí růže mají v genech malou odolnost vůči mrazům, takže přijde-li tuhá zima namrznou (nebo i zmrznou jako v roce 1984) očkované i pravokořenné. A protože nikdy nelze předvídat, jaká zima nás čeká, kryt z chvojí na výhonech nikdy neuškodí, naopak chrání před ostrým zimním sluncem a vznikem mrazových prasklin. Staré vyzrálé výhony jsou základem budoucího květného obrostu, neměla by je zima poškodit. Proto je potřeba při nákupu růží vidět nejenom krásu květu, ale zjistit si i mrazuvzdornost - na to existuje docela dobrá pomůcka tzv. zóny, ale to až někdy jindy...

Prostě záleží hodně, jestli růže rostou na Jižní Moravě nebo v podhůří Krkonoš.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Fernetboy - (5) - 18.36 (?), 10.7.2008 18:22, zobrazeno: 14423x

Ahojt všeci, chtěla bych si pořídit pnoucí růže na něco jako oblouk, chci se tedy zeptat, jaké rostliny pořídit(staré či mladé  Je možné je pěstovat v nádobách.A jaké první kroky s něma učinit?A v zimě chránit?díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 137.91 (?), 15.7.2008 11:07

Tedy na popínavku jsem se chystala také, zakoupila jsem kus kmínku s kořenem ve vosku. Růže dostala pytel speciálního substrátu pro růže a nic.  Sázela jsem ji v pozdním létě, možná vymrzla.Měla to být oranžovo-růžová překráska. Druh "Cimprlich". Tak jsem na popínání zanevřela, žádný oblouk. Malé polyantky všech barev, poslední má květy "zelenobílé" - stačí k radosti. Zrovna včera jsem přesazovala, aby se strídaly růžová s červenou... žlutá vyšší za ně.

F.T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.95 (?), 15.7.2008 13:08

Nejjednodušší způsob pro popínavé růže - na jaře, když začnou mít lístky tak stačí kousek ustřihnout - nesmí být květ - zasadit a přikrýt větší sklenicí, nejlépe ve stínu, další rok vysadit na stálé místo. Růže jsou nezmar, většina se vždy ujme. Mám starou popínavku, získanou tímto způsobem, před 2 měsíci jsme ji vykopali, do země vrátili kousíček kořene s očky a teď má už 30 cm a asi 8 květů. Obvykle nerostou ty, které jsou zavoskované a prodávány v hypermarketech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.57 (?), 22.7.2008 1:09

  1) Koupit oblouk a pořádně ho upevnit do země - vítr má sílu. 2)Květináče ne, venku by promrzly a jak byste chtěla růže sundávat z oblouku? Takže připravit zem - v místě výsadby asi do hloubky 40cm promíchat s kompostem. 3) Vybrat si a koupit růže, zahradník Vám poradí. Měly by mít cca 3 výhony.Napoprvé bych řízkování nezkoušela, ne všechny odrůdy se dají řízky množit, někdy jsou pak i choulostivější. 4)U koupených sazenic zastřihněte konečky kořínků asi o 1cm a přes noc namočte do vody. 5)do díry asi 30cm hluboké umístěte sazenici tak, aby místo očkování zůstalo asi 4cm pod povrchem půdy. Částečně zasypejte, prolijte vodou a zároveň zatřeste sazenicí- zem se splaví mezi kořínky.Dosypejte zem, dobře přimáčkněte a znovu pořádně zalejte.Po ujmutí je lépe růže zalévat méně často a důkladně, protože koření hluboko.

  Na zimu je dobré na každou růži dát hromádku kompostu asi 15-20cm vysokou a případně přihodit chvojí, zvlášt na čerstvě nasázené...

   Snad jsem nic důležitého nezapomněla :-))

   Pak už pokvetou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 29.7.2008 0:03

Ne, nezapomněla jste na nic, je to perfektní. S tím řízkováním pod lahev mi mluvíte z duše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
preclik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 175.134 (?), 29.7.2008 10:57

Musí se dávat ta hromádka kompostu a případně chvojí také na pravokořenné už vzrostlé růže? Já myslela, že se to dělá, aby se zakryla ta část, kde byla růže naroubovaná, aby se nepoškodila mrazem. Pravokořenná z řízku nic takového nemá. A ještě vzkaz pro paní Lili: ta stará růže se teď snaží zase kvést, ale nevím, jestli je remontující, jelikož já odvetlé květy ustřhnu ho asi pod třetím listem, a tak mi nasazují znovu všechny růže. Ale letos jsou moje popínavé růže tak ubohé,  že mi bylo do pláče. Úplně je skosila plíseň (padlí). Co nezvládla, to dorazil vítr, který je utrhl a zamotal. A teď jimi ještě prorostl svlačec, co jsem byla pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 29.7.2008 12:54

Dobrý den, paní Preclíková, ráda slyším, že se růži dobře daří. Remontující je určitě, když Vám po odstřižení znovu vykvete. Jednoukvetoucí to nedokáže, ať už jí k tomu budete nutit jakýmikoliv prostředky.

Vzrostlé letité pnoucí růže se už nemusí nakopčovat. U mladých rostlin bych doporučila zimní kryt v každém případě (pravokořenné i očkované). Mladá růže si musí na novém místě zvyknout, musí si vytvořit rozsáhlý a hluboký kořenový systém. Mé zkušenosti říkají, že co růže dokáže se projeví až třetím rokem.

Některé ušlechtilé pnoucí růže mají v genech malou odolnost vůči mrazům, takže přijde-li tuhá zima namrznou (nebo i zmrznou jako v roce 1984) očkované i pravokořenné. A protože nikdy nelze předvídat, jaká zima nás čeká, kryt z chvojí na výhonech nikdy neuškodí, naopak chrání před ostrým zimním sluncem a vznikem mrazových prasklin. Staré vyzrálé výhony jsou základem budoucího květného obrostu, neměla by je zima poškodit. Proto je potřeba při nákupu růží vidět nejenom krásu květu, ale zjistit si i mrazuvzdornost - na to existuje docela dobrá pomůcka tzv. zóny, ale to až někdy jindy...

Prostě záleží hodně, jestli růže rostou na Jižní Moravě nebo v podhůří Krkonoš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika