Špatně vyvinutý květ růže



host - 98.74 (?)
20.5.2009 20:29

Tak jsem stříhala, větvička je uvnitř celá bílá, ale hlavní výhon je trošku zahnědlý. Mně to spíš přijde jakoby to byl planný výhon, no fakt už nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 80.132 (?), 19.5.2009 14:51, zobrazeno: 7760x

Dobrý den, poradíte mi prosím s problémem, kdy na keřových růžích mám nepravidelně jedno až dvě poupata na keři špatně vyvinutá, svraštělá, zdeformovaná, nerozvinou se. Růže mám třetím rokem a letos jsem to objevila poprvé. Hnojím. Listy vypadají normálně, i když u jednoho stonku byly listy zpočátku růstu už slabé, žluté a jsou tak i nadále, taky jako by zdeformované (nebo jim chybí to železo?). Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.129 (?), 19.5.2009 15:13

Zdravím, tento problém mám myslím i já.Nevím, jestli ta letošní zima byla tak zlá nebo co?Jeden keř má též nažloutlé listy. Paní Lily prosím- čím vyrovnat hnojivo Cererit? Psala jste, že železem, ale nevím jak se takové hnojivo jmenuje. Poradíte?  Díky Kája

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 19.5.2009 16:29
Nejsem sice paní Lily, ale zkusit poradit snad mohu. Železo můžete doplnit některým z železitých hnojiv, například Herba-Ferronem. Nedostatek železa signalizuje zpravidla chloróza listů, t.j. listy jsou vybledlé až na žilnatinu, která zůstává tmavší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 20.5.2009 1:30

Zdeformovaná poupata   mají na svědomí různí škůdci .Poupata od růží jsou sladká a šťavnatá a tak si na nich pochutnávají brouci, mravenci i housenky nočních můr.  Po nakousnutí se poupě ohne, zdeformuje a už se nespraví,  často už se nerozvine vůbec.  Já bych to nebrala tak tragicky., tu a tam nějaké poupě musíte oželet.   S chemickou ochranou bych to nepřeháněla,  hmyz vám pomohou obírat práci.

Velmi brzy začne období pilatek  prýtových a dřeňových, které kladou vajíčka pod trn a jejich larvy vyžírají vnitřek stonku. Ty jsou pro růže velmi škodlivé.  Tady je ovšem preventivní postřik na místě.

Chloroza není každý zažloutlý lísteček, projevila by se na celém keři. To co popisujete může mít i jiné důvody.  Letos růže dost pomrzly.  I když to po jaru vypadalo dobře,  zdánlivě zdravé stonky byly namrzlé a teprve teď se to projeví neduživým růstem a zažloutlými lístečky a takový výhon má i nezdravé poupě a většinou vůbec nenasazuje na květ,  je- li zbytek keře v pořádku, nezdravý výhon zastřhněte až do do zdravého dřeva. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 98.74 (?), 20.5.2009 11:21

Děkuji za rady, jestli jsem to pochopila správně, chloroza by postihla celý keř, což rozhodně nemám, jde vždy o jeden až dva výhony. Výhony teda ustřihnu a budu doufat, že by to mohlo být tou námrazou. Těch pilatek se bojím, myslíte, že mohu stříkat i preventivně nebo teprve až je uvidím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 98.74 (?), 20.5.2009 11:44

Až zastřihnete tu neduživou větvičku, tak si prohlédněte, jak vypadá uvnitř. Namrzlý nezdravý výhon má jemně zahnědlou dřeň, na rozdíl od zdravého výhonu, kde je dřeň bílá. Možná, že také někde dole na větvičce objevíte tmavší skvrnu, to je původce chřadnutí zvaný skvrnitost kůry. Třetí možností je, že je výhon uvnitř jakoby dutý, to je následek loňského napadení larvou pilatek, takový výhon je oslabený, náchylný k chorobám a dlouho nepřežívá.

Rozhodně proti pilatkám stříkejte preventivně. Pilatka napíchne měkký výhon (nejčastěji pod ostnem) a naklade dovnitř vajíčko. Larvička poté žije uvnitř výhonu a vyžírá jeho střed. Uvnitř výhonu už jí žádný postřik nezasáhne, jediná naděje je ochránit výhony ještě než jsou napadeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 98.74 (?), 20.5.2009 20:29

Tak jsem stříhala, větvička je uvnitř celá bílá, ale hlavní výhon je trošku zahnědlý. Mně to spíš přijde jakoby to byl planný výhon, no fakt už nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 22.5.2009 16:42

Planý výhon bývá naopak nejzdravější a nejživotnější. Raší ze země přímo z kořenů. Bývá naopak sytě zelený (podle druhu použité podnože), dále mívá sedmičetné listy a dost často se výrazně vzhledem liší.

Pokud by se problém opakoval, tak to bude chtít fotku. Některé příznaky jsou si při popisování podobné, ale z obrázku se dají problémy vždy identifikovat lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika