Rozmnožování ruží



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host 
17.6.2004 10:49, zobrazeno: 202811x
Kdo poradí jak se rozmnozuje ruze - plati stará praktika
rizek pod skleneny pohar? Jak dlouho je potrebne zakryti?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 5.7.2004 14:33
Já rozmmožuji růže klasickým způsobem. Růži odkvetlou si odtrihnu a na pet oček namočím do vody následně do stimulátoru. Pak ji vpíchnu do země přikryji 3litrovou sklenicí a zaliji jednou konví vody. Takto ji zalevám celý rok dle potřeby a druhým rokem po zmrzlých až je opravdu teplo sklenici odryji a ruži zastřihnu jeli to potřeba. Takto dělám růže pořád a daří se mi to.
Přeji Vám hodně ůspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.29 (?), 29.5.2009 17:25

Dobrý den, nedávno jsem si vzal řízek popínavé růže barvy růžové. Dal jsem ji pod sklenici a na jaře jsem ji odkryl a krásně se ujmula. Ale když poprvé kvetla, tak k mému úžasu, není plně růžová, ale spíš dobíla. Nevíte proč tomu tak je? Díky předem, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 29.5.2009 19:16

První květ nebývá úplně směrodatný. Počkejte si na další. Pokud i další květy budou bílé, pak se Vám podařil úlovek. Máte totiž sport od původní odrůdy. To znamená, že Vaše růže je originál, nová vzniklá odrůda. Ovšem je tu i ještě jedna možnost, že totiž odrůda, ze které jste bral řízek, sama byla sportem a teď se vrátila k té původní - říká se tomu reverze nebo zpětný sport. Takže máte nad čím bádat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 59.29 (?), 30.5.2009 12:01

Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Asi jsem zapomněl dodat, že tutu růži mám již 3 rokem a od té doby krásně vyrostla, ale pořád kvete bíle. Zajímavé je, že když má poupátka, tak se tváří, že budou růžová, ale když plně vykvete, tak jsou spíš dobíla. Jak se stane, že takle růže změní barvu? Děkuji, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 30.5.2009 21:56

To, že se z růžových poupátek vyvine bělavý nebo i čistě bílý květ není zas nic neobvyklého. Řada růží kvete tímto způsobem, dokonce je někdy i cílem šlechtění, aby květ v různých stádiích kvetení získával různou barvu.  Pokud víte, že matečnice vaší růže je růžová a přitom nařízkovaná je bílá, pak se jedná o sport - mutaci genů. To růže dělají, také se toho hojně využívá pro vznik nových odrůd (dokonce se to vyvolává uměle).  Některé odrůdy obzvlášť bohatě sportují, daly by se vypsat desítky odrůd takto vzniklých, ale to už bych unavovala.  Berte to tak, že příroda je nevyzpytatelná a vy máte na zahradě zajímavost.

P.S. Znáte jméno té matečnice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 59.197 (?), 2.6.2009 17:05

Dobrý den,

já jsem v celku rád, že jsem "vypěstoval" novou růži, ale abych pravdu řekl, tak bych byl radši, kdyby kvetla jako mateční, tudíž růžově...

Bohužel název neznám, ale myslím si, že je to starší odrůda, jelikož přátelé ji mají u chalupy asi od té doby, kdy ji koupili, což bude cca 35 let.

Kdybych si vzal od ni znovu řízek na zakořenění, jak mám docílit toho, abych zase neměl sport?

Díky, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 3.6.2009 0:16

Podruhé by se to nemělo stát. Sport je totiž docela vzácnost. V každém případě berte řízky z horních částí keře z některé do boku směřující kvetoucí větve. Očkovanci i řízkovanci z bočních větví bohatěji kvetou a mají kompaktnější vzrůst. U dolních větví je pravděpodobnost mutace větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.230 (?), 14.6.2012 20:37

Chci se zeptat po přikrytí skleněnou lahví začala růže růst vyrašily nové lístky, ale za nějaký čas lístky i stonek zčernal a začal plesnivět co s tím poradíte prosím někdo. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.129 (?), 14.6.2012 20:51

dobrý večer - to je právě riziko.. já dávám láhev plastovou s uřezaným dnem, nahoře je teda šroubek. v případě potřeby, když je moc vedro nebo už má růže lístky - větrám. taky láhev petka když je trošku barevná tak do ní tak nepere slunko. počasí má velký vliv. když je dlouho deštivo, tak je plíseň jedna dvě. a o letošní zimě ani nemluvím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika