Rozmnožování ruží



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 231.171 (?) 
16.6.2007 0:36
Manžel rozmnožuje růže ve skleníku. Odkvetlou, 5 oček, zasadí šikmo ve skleníku a nezakrývá žádnou sklenicí. Většina růží se tímto způsobem ujme. Vysazuje je ven po zmrzlých. Problém byl v tom, že při přesazování setrochu poškodí kořeny a chvilku trvá, než se růže vzpamatuje. A tak loni vymyslel to, že růži zasadil do uříznuté pet láhve a tu zapustil do země. Na jaře láhev vyjmul, roříznul a s celým balkem vysadil růže ven. Růže ani nepoznaly, že jsou přesazované a už krásně kvetou.  Máme takto namnožených asi 30 růží.
Bydlíme na Vysočině.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
                     
David Janošek - (34), 16.6.2007 21:25
Já jsem zkoušel množit růže pod skleněnou zavařovačkou a pokaždé mi splesnivěly ...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Míčková Jana - (5) - 2.142 (?), 14.12.2007 19:50

Osvědčilo se mi, vymytou sklenici, oschlou, pak zasadit a hlavně nezvedat pro kontrolu. Pak neplesniví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dynno88 - (1) - 185.85 (?), 12.3.2008 22:14

Dobry den chtěl bych se zeptat jak se daji množit stromkové růže rad bych to skusil ale nevim jak poradíte mi???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 12.3.2008 22:28

Pokud je chcete mít opět stromkové, pak se očkují na šípek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.168 (?), 13.3.2008 17:26

První co potřebujete je podnož vyrostlou do prutu. Nejlepší je rosa canina "Pávův červený šípek", používá se jako podnož k očkování růží. (Bývá to ten planý červený výhon co Vám vyroste, když "zplaní" růže. Pak ho můžete opatrně odkopnout, odříznout a přesadit - získáte tak podnož.) Můžete to klidně zkusit na vhodný prut šípkové růže (dřív to staří zahradníci dělali běžně). Musí být mladý, nejlépe loňský, nevětvený, který se dá teď na jaře odkopnout od mateřské rostliny s alespoň nějakými kořínky. Zasaďte ho do dobré půdy, vyvažte k podpěře, zalívejte, živte. Odlamujte obrost na kmeni, nechte mu jen malou korunku nahoře, aby měl čím asimilovat. V polovině července přijde jeho čas. Pak na něj naočkujte Vámi zvolenou odrůdu. Po cca třech týdnech už poznáte, jestli jste byl uspěšný.Pokud by očko nežilo, zkuste to o kousek níž znovu. Profesionálové dávají dvě očka proti sobě s mírným výškovým odstupem, já osobně dávám jenom jedno - i tak se korunka rozroste. Nakonec očkovat jistě umíte.... Na podzim s ním zacházejte jako se stromkovou růží.Na jaře  zazimované očko vyraší, vy pak odstřihnete planý vrchol asi 10 centimetrů nad očkem, nedovolíte žádným planým výhonům konkurovat - ten 10 cm čípek je ochrana před vylomením. Čípek odstřihněte až v průběhu vegetace, když už se korunka rozrostla a není v nebezpečí vylomení.

Zkuste to a nebojte se. Co se nepovede jeden rok, zkuste znovu. Složitě to jenom zní, je to jednodušší než očkování u země. Očko není tak ohrožené vyhníváním a když zvolíte mrazuvzdornou odrůdu, tak je u očka velká pravděpodobnost úspěšného přezimování. Stromková růže je krásná, má ale jednu vadu - nedožívá se vysokého věku. Moc Vám přeji, aby Vám to vyšlo.  Zdravím           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.49 (?), 10.9.2008 14:19

Milá Lili, děkuji za pěkný a snadno pochopitelný článek. Jen mi není jasné, jestli, když odříznu z očkované růže očko, tak jestli mám odloupnout to dřevo. Zkoušela jsem si naočkovat třeba mini růže a tam to prostě nejde a u některých je zase to dřevo tak silné... nevím. A taky jesltli jste zkoušela gumičky na přichycení očka místo klasické pásky z PVC..děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.99 (?), 11.9.2008 1:29

Já dřevo z očka vylupuji. Chce to trochu opatrnosti a jemnou citlivou ruku.  Vylupuji očka od spodu směrem nahoru. Vylupování není dogma, někdo to nevylupuje, ale mně se to osvědčilo.  Koncem léta bývá dřevo už tvrdší a je s tím větší práce. Proto raději očkuji dříve - polovina června až červenec, dřevo není ještě tak vyzrálé a navíc to má tu výhodu, že eventuelně neujmuté očko se dá znovu z protilehlé strany přeočkovat. Letos se mi na celém záhonu podnoží neujalo jedno jediné, které jsem ale tímto způsobem znovu naočkovala a už úspěšně přirostlo.

Gumičky jsou určitě bezvadné - pokud je máte.... S minirůžemi bude asi problém, očka jsou příliš drobounká, tady by trocha dřeva nevadila....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.49 (?), 11.9.2008 13:51

Moc děkuji za odpověď, už se těším na další léto (vůbec nechci, aby to tak rychle uteklo a byl další rok pryč, ale na to očkování se těším). Člověk se plahočí a říká si PROČ a pak nastane červenec a vše rozkvete a to zahřeje duši a odpověď je na světě. Člověk si řekne, to za to stálo, za tu nádheru. Tak já to za rok zkusím a moc děkuji Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.71 (?), 11.9.2008 13:53

Dávám za pravdu, sice očkováním růže nerozmnožuji, ale viděla jsem na

http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1126666764-toulava-kamera/206411000320820-20.08.2006-10:00.html?from=40

jak to dělají známí a vážení pěstitelé a dřevní část odstraňují.

Ještě k "přiklápění" řízků. Od doby, kdy je nepřikrývám velkými sklenicemi, ale PET lahví (2l) s odříznutým dnem, chytnou mi vždycky téměř všechny, např. z 12 stejhného druhu 11. Hodně radosti při pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika