Prosím o radu - sázení růží



Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?)
26.3.2008 15:33

Milá 115.31, jak vidím narazila jsem na zkušenou pěstitelku. Snad jsem Vás moc nepoučovala.   Snad to alespoň bude užitečné někomu, kdo začíná a přečte si to. Mimochodem, neměla bych to přiznávat, ale mám dvě Mary Rose od sebe tak 0,5 metru a už se přetlačují, dnes lituji, že jsem je nedala dál.          

Po stránkách, kde je vidět tvar keře také pátrám, zatím nejlépe vychází to helpmefind. Pokud by jste chtěla vidět Mary Rose a Louise Odier v reálu, mají je v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Loni v druhém týdnu června tam krásně kvetlo asi 20 odrůd austinek a růží tohoto typu. Nejsou vysázeny v rozáriu, ale na "Dlouhé louce" za vřesovištěm.

Dendrologická zahrada
Dendrologická zahrada
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 115.31 (?), 25.3.2008 15:35, zobrazeno: 26638x

Dobrý den,

před dvěma týdny jsem začala zakládat svůj první růžový záhon. Četla jsem na stránkách D. Austina, že je lepší sázet je do skupinek po třech, aby tak vznikl opravdu bohatý růžový keř. Zasadila jsem je vždy od jedné odrůdy do větší jámy po třech kusech, a teď se bojím, že jsou moc blízko u sebe. Jsou zasazené do trojúhelníku cca 20-25 cm od sebe. Jedná se o Hyde Hall, Mary Rose a Louise Odier. Neměla bych je raději přesadit dál od sebe? Poraďte prosím. Dále bych se chtěla zeptat, zda u zmíněných odrůd není problém, pokud jsou zasazeny 10 - 15 cm hluboko (očko samozřejmě)? Není to moc? Děkuji předem za vaše rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 25.3.2008 20:55

Škoda, že jste se neozvala před sázením. Ten spon 20*25 je opravdu málo. Všechno se dá spravit.   V tomhle období není problém je ještě přesadit, budete to muset udělat v každém případě, už jenom proto, že je máte příliš hluboko. 10 - 15 centimetrů v zemi je moc a to si ještě sednou....

Tři od druhu dohromady ano, ale.... Máte dvě "angličanky" a jednu starou bourbonku. U všech třech platí, že tvoří mohutné široké až převisavé keře, při tak malé vzdálenosti by se vzájemně dusily. U "angličanek" platí, že jsou stejně široké jako vysoké, ve vašem případě cca 150*150. Zkuste si najít fotky na Google nebo na http://www.helpmefind.com/rose/index.php. Dají se tam najít fotky nejen květů, ale i celého keře. Teď vypadají malé, ale ony narostou, dejte je alespoň s odstupem 70 cm. Aby srostly tak, jak Austin doporučuje, měly by se větvemi dotýkat a trochu srůstat, ale nesmějí si překážet. Bohužel to nedokážou hned první rok, ale za dva tři roky to bude mohutný blok. Co se týče hloubky sázení, pět centimetrů pod úrovní stačí, jsou to mrazuvzdorné odrůdy a navíc ještě trochu poklesnou a na zimu je zasypete.  Pokud by jste je nechala tak hluboko, jak je máte, budou se snažit vytvořit nové kořeny blíže povrchu a budou se tím vysilovat. Tak se pusťte do práce, příští víkend už snad bude lépe. O jaru se říká, že má čarovnou moc. Mnoho zdaru a ať Vám dělají jen samou radost           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.171 (?), 26.3.2008 11:35

Milá Lili,

Vy jste skutečná odbornice, tak se chci zeptat na sázení stromkové růže.

Chtěla jsem si ji koupit v Kunratické školce, ale mají už vyprodáno. Co myslíte: mám hledat jinde, třeba i u zásilkových obchodů, nebo počkat na podzim, objednat si u školkaře kokrétní stromek?

Děkuji mnohokrát,

Magda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 26.3.2008 14:22

Milá Magdo, teď na jaře už bude sortiment omezený i když... Já preferuji nákup osobně, jak já říkam "na vlastní oči" a nekupuji "zajíce v pytli". Zkuste na internetu prosurfovat nebo obvolat zahradnictví ve Středních Čechách a to, co by jste dala za poštovné a balné, investujte do benzínu. Růže pěstované v kontejneru lze sázet bez problémů, i prostokořenné se teď chytnou.  Pokud to vydržíte do podzimu, budete mít více času na získání informací a lepší výběr.

Se zásilkovými obchody mám zkušenosti dobré i špatné, pro jistotu radši kupuji u osvědčených školkařů.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.31 (?), 26.3.2008 13:22

Milá Lilli,

mockrát děkuji za rady. Hned jak jsem to zasadila a podívala se na to, tak jsem začala pochybovat. Myslela jsem si, že to budu muset přesadit, jen jsem doufala, že mi třeba někdo z odborníků řekne, že takhle to taky půjde. D. Austin na stránkách píše o vzdálenosti 18 palců, což mě možná zmátlo. :)) Neee, vím že to je cca 45 cm. Jakmile sleze sníh, tak to napravím :) Velikost a vzhled mých růží znám, dlouho jsem je vybírala. Mimochodem, ráda bych znala názor ostatních milovníků růží na zobrazování růží ve všech katalozích, atlasech a většině webových stránek. Podle mých zkušeností jsou růže zobrazovány většinou jako detailní fotka jednoho květu a nikoli jako foto vzrostlého keře. Vím že když člověk hledá, najde, ale dalo mi to opravdu velkou práci a "něco hodin" serfování po stránkách po celém světě než jsem si udělala představu o tom, co mi na zahradě vlastně vyroste. Je pro mne mnohem důležitější celkový vzhled, tvar a kompaktnost keře než detail květu. Velmi bych ocenila nějaké stránky, kde bych našla foto jak detailu květu, tak pohled na vzrostlý keř, tak např. začlenění dané růže do smíšeného či růžového záhonu.  Ještě jednou moc děkuji za rady, chybami se člověk učí, příště už to bude lepší:))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 26.3.2008 15:33

Milá 115.31, jak vidím narazila jsem na zkušenou pěstitelku. Snad jsem Vás moc nepoučovala.   Snad to alespoň bude užitečné někomu, kdo začíná a přečte si to. Mimochodem, neměla bych to přiznávat, ale mám dvě Mary Rose od sebe tak 0,5 metru a už se přetlačují, dnes lituji, že jsem je nedala dál.          

Po stránkách, kde je vidět tvar keře také pátrám, zatím nejlépe vychází to helpmefind. Pokud by jste chtěla vidět Mary Rose a Louise Odier v reálu, mají je v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Loni v druhém týdnu června tam krásně kvetlo asi 20 odrůd austinek a růží tohoto typu. Nejsou vysázeny v rozáriu, ale na "Dlouhé louce" za vřesovištěm.

Dendrologická zahrada
Dendrologická zahrada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.6 (?), 26.3.2008 15:49

Lili, ráda bych se Vás zeptala, proč nefandíte hlubší výsadbě (těch jmenovaných 10-15cm)? Já v ní zatím vidím jen klady (pominu-li ty botanické, které překotně odnožují). Dresla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 26.3.2008 16:12

Dobrý den Dreslo, jsem ráda, že jste se ozvala. Čím více příspěvků a zkušeností tu zazní, tím lépe. Půdní podmínky jsou u nás v republice tak různorodé, že je dobré vědět komu se co osvědčilo. 

Já mám těžkou a studenou půdu, když růže "utopím", tak se mi "dusí" a špatně rostou. To víte, radši bych jim popřála lehkou černozem, ale bohužel...  Klasická hloubka 5 cm se mi osvědčila, ostatně časem si stejně sednou, ty třicet let staré už jsou určitě těch 10 cm hluboko. Ani u pnoucích, které podle doporučení mají být hlouběji, to nedělám. Ale to se samozřejmě osvědčilo v mých podmínkách, jinde to může být úplně jinak.

Zdravím Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 129.34 (?), 26.3.2008 16:19

Mohu mít stromkovou, popř. pnoucí růži vysazenou v květináči?  Na záhonu bohužel není místo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 205.168 (?), 26.3.2008 16:39

Stromkovou určitě, nádoba musí být dost velká a v zimě se musí chránit před mrazem. Na zimu zapusťte nádobu do záhonu a korunku zabalte. Mám přítele, zkušeného růžaře, a ten stromkové růže na podzim vyjme z nádoby, položí je do záhonu a celé zasype zeminou, na jaře je opět vsadí do čerstvé půdy do nádob. Prý se mu to osvědčilo. Jeden z účastníků diskuze o růžích na kmínku je zimuje v zimní zahradě. V literatuře najdete také návody, jak zimovat rostliny v nádobě na terase pomocí polystyrenu, bublinkové folie, juty a pod.
S pnoucí růží v nádobě nemám vlastní zkušenosti, ale myslím, že by to šlo. Podmínkou bude velká nádoba a nějaká? mobilní opora, aby s ní bylo možné pohybovat.           Lili

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika