Bílé "pavučinky" na květenstvích růží, silně deformované listy



host - 78.210 (?)
25.9.2012 15:09

Zkuste vysít Lichořeřišnici a přisadit levanduli - augustifolia, případně i aksamitník.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 13.81 (?), 26.5.2009 21:21, zobrazeno: 17248x

Dobrý den,

prosím poraďte. Jako začínající pěstitelka "nevím která bije". 2 moje popínavé růže na pergole Coral Dawn trpí nějakou chorobou. Uvažovala jsem o "Padlí", ale zaráží mě, že postřik Baycor nefunguje. Nevím co s nimi. Jsou už chycené celé i když jsem začala stříkat Baycorem při prvním výskytu. Listy se deformují, je na nich z obou stran bílý povlak, květenství jsou také bíle povléknutá a je kolem nich jakoby bílá pavučinka. Odstraňovat listy nebo cokoli asi nepomůže a ani se mi do toho moc nechce, neboť bych musela uříznou celou růži. Prosím poraďte.

Denisa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 28.5.2009 15:28

Pavučinky bývají při napadení sviluškou. Svilušky mají rády sucho, letošní suché jaro jim svědčilo. Ale kdoví co to opravdu máte, chtělo by to fotografii.

Přes růže je tu odborník paní Lili, až sem přijde, určitě vám dobře poradí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 28.5.2009 21:04

Dobrý den Deniso, jak to popisujete, tak to vypadá na kombinaci obojího, jak padlí, tak svilušek. Svilušky milují rostliny na slunných a suchých stanovištích a pavučinky jsou pro ně typické. Bílé povlaky na listech, stopkách i poupatech jsou zase typické pro padlí. Některé růže na padlí silně trpí a objevuje se na nich každý rok. Překvapuje mně u Coral Dawn, ta na něj zas tak netrpí, ale má-li někde v okolí infekční zdroj...???.

Co s tím? Neotrhávat a neřezat, lepší nějaké listy než žádné. Postřiky to chce střídat, použít fungicid na padlí a insekticid na svilušky. Napadené listy se už nespraví, zastavíte ale šíření choroby a nový obrost už bude zdravý.   Fotky padlí zde http://www.sactorose.org/ipm/83powderymildew.htm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.81 (?), 31.5.2009 21:07

Dobrý den paní Lili, moc děkuji za odpověď. Zkusím tedy stříkat na svilušky a padlí. Loni tyhle dvě Coral Dawn ničím netrpěly (sázeny na podzim 2007) ale napadá mě, jestli je pro ně vhodné, že tam, co jsou vysazeny (k pergole) se ještě mezi jednou pne clematis "mountain" a v blízkosti druhé (cca 40 cm) je zase drátěný plot obrostlý pětilistým přísavníkem. Třeba to zrovna ne dobře ventiluje. O žádném zdroji chorob na své zahradě nevím... tyhle dvě jsou první a nejhorší... i když teď mi chytá padlí stromková růže.

Zdravím a děkuji, Denisa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 63.163 (?), 1.6.2009 13:42

Nezoufejte Deniso, to je tím ohavným počasím a ony se ty spory hub šíří vzduchem, takže je ani nemusíte mít na zahradě. V tomhle počasí je problém i stříkat, protože to dešť za chvilku zase opláchne, já to znám. Ale nic jiného se s tím nedá dělat. A co se týká clematisu a přísavníku - ty za to nemůžou, nebojte.

Něco optimistického nakonec:... berme to tak, že přišli "Ledoví muži" s "Medardem" dohromady a potom už bude jen hezky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.210 (?), 25.9.2012 15:09

Zkuste vysít Lichořeřišnici a přisadit levanduli - augustifolia, případně i aksamitník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pavla1804 - (13) - 188.246 (?), 3.6.2009 11:34

Díky za fotku, já mám zřejmě ten samý problém na růži, ale o metr dál jsem zasadila taky růži a té se daří skvěle, tak neví čím si to mám vysvětlit. Uvažoval jsem, že bych tu na padenou zasadila na jiný konec zahrady. Díky za radu. Pavla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 89.5 (?), 3.6.2009 22:03

Zdravím Pavlo.

To není místem, ale odrůdou. Některé odrůdy jsou na padlí náchylné. A ať děláte co děláte, padlí se na nich objeví každý rok. Ta, co se jí daří skvěle je zřejmě odolná odrůda a není pravděpodobné, že se nakazí. Postřik Vás padlí nikdy úplně nezbaví, jen ho může zmírnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pavla1804 - (13) - 188.246 (?), 4.6.2009 9:22

Jako začatečník se zahradou, jsem koupila růže v supermarketu, tak ani nevím co to je za odrudu, ale myslím že bude stejná. Myslela jsem, že bych růži vyrila, pořádně opláchla a zkusila na jiný konec zahrady a postříkat to můžu taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lili - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (337) - 57.29 (?), 4.6.2009 11:29

Teď nic nevyrývejte!!! Jinak jí zahubíte. Když, tak počkejte do podzimu. Šance, že by zmíněný postup pomohl je nulová. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika