Víno na balkón



Stránky: 1,  2   
host - 204.10 (?) 
22.3.2010 15:21, zobrazeno: 43301x

Dobrý den,

dopředu předesílám, že jsem absolutní amatér. Poradil by jste mi prosím někdo, jestli se dá víno pěstovat na balkóně a když tak jaká odrůda? Děti mě pořád umlouvají, abych to zkusila. Vloni jsem zasadila sazenici, ani nevím jaké odrůdy, kvetla, ale to bylo všechno. Bydlíme v Táboře, cca 400 m n.m. a balkón máme na jihozápad, takže tam celé odpoledne pere sluníčko do západu. Za případné rady mockrát děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.249 (?), 22.3.2010 15:29

Myslím že to nepůjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.10 (?), 22.3.2010 15:48

Tak to jste mě nepotěšil, ale přesto díky za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.88 (?), 15.6.2019 0:14

Ale ano, půjde to... Musíte ale počítat s tím, že to žádná superkvalita nebude. - Existují odrůdy, které jsou bujné, odolné a vydrží i mráz - 40 °C.
Zapomeňte na kamenný květináč, lepší bude umělohmotný pružný mrazuvzdorný plast nebo gumoplast - mějte však na paměti, že Vám dříve nebo později nebude 50 l sud stačit a asi bude jednou potřeba révu ze sudu vytáhnout,, zkrátit kořeny i dřevo a vyměnit zeminu. - Každopádně na podzim doporučuju révu dobře zalít a sud na zimu obalit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 22.3.2010 18:19

Předpokládám, že budete révu pěstovat v květináči, nikoli že jí zasadíte do země a povedete výhon až na balkon. Z mých zkušeností bych doporučil asi tento postup: Sazenici zasaˇˇdte do květináče o průměru cca 20cm, asi 10cm hluboko. V literatuře se sice doporučuje rovnou velký květináč, ale mě se to neosvědčilo - réva prokoření pouze spodní část květináče. Pro lepší kořenový systém je vhodnější každoroční přesazení do květináče cca o 4-5 cm většího, než se dostanete s květináčem na finální velikost - ta je omezena tím, co ještě jste schopna "unést". To bude trvat odhadem tak 5-6 let. Vlastní pěstování révy na balkoně není složité. Počítejte s častější zálivkou a přihnojováním cca jednou za 14 dní roztokem Kristalonu květ a plod, od cca půlky léta kristalon podzim nebo okrasné rostliny. Složitější je přezimování, nejlepší by bylo květináč zapustit u někoho na zahradě celý do země. Nemáte-li tuto možnost, je vhodné ho na zimu dobře ochránit proti silnému promrznutí obalením např. polystyrenem nebo bublinkovou folií. V létě je zase vhodné chránit kořeny před přehřátím rovněž zakrytím květináče. Podle mých zkušeností je réva na balkoně méně napadána houbovými chorobami. Réva v květináči neroste sice tak bujně, přesto nedoporučuji pěstovat silně rostoucí odrůdy. Jako vedení můžete použít buˇˇd vertiko s jedním opěrným kolíkem, nebo nízké vedení s kmínkem cca 40 cm vysokým a řezem na jeden polotažeˇˇ, na které musíte vybudovat už trošku sofistikovanější konsatrukci - třeba tři dráty do W, ke kterým budete letorosty postupně vyvazovat. Jako sazenici můžete použít i cca 15-20cm dlouhý řízek, nejlépe stolní odrůdy. Sám jsem zkoušel Opál  a Chrupku červenou (tu bych ale na balkon asi nedoporučil), vhodných odrůd bude jistě více. Jde spíš o to, co se vám ještě podaří sehnat.

Tolik ve stručnosti pro začátek. Klidně se ptejte, co vám nebude jasné. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 15.184 (?), 13.5.2015 14:35

Dobrý den, loni jsem si koupila vinou révu. Jsem amater,  takže předešlu prostě nějakou vinou révu,  jediný co si pamatuju, že by měla mít červené hrozny :-). Letos mi vyhnala spousty výhonu a už se pne po stropě. Mám z ní radost, protože už na ni je 5 hroznů.

Jenže jsem si všimla že po celé délce stounků a i u vrcholků každého výhonu jsou takové číré malinkate kuličky... a u lístků které se jsou ještě mladé a neotevřené jsou takové černé tečky plus i ty čiré. Nejedná se o nějakého škůdce nebo chorobu? děkuji za jakoukoliv radu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.184 (?), 13.5.2015 14:36

tedy oprava " nikoliv červené ale modré hrozny"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 13.5.2015 14:51

Neškodné-něco jako rostl.vosk, nezhnisané beďarycheeky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.184 (?), 13.5.2015 15:35

ulevilo se mi :-) děkuju mnohokrát

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.211 (?), 14.6.2019 5:58

Už druhým rokem pěstuji révu v kvěináči, krásně se pne, listy jsou opravdu veliké, ale špatně mi plodí. Hrozny jsou takové umrlé, nebo vůbec nejsou a dělá to jen plané šlahouny. Prosím poraďte. Stačí přidat hnojivo? Balkon je jihozápad, krytý květináč, denně zálivka, v závětří. Květináč v.40cm a poloměr 50cm. Predem moc děkuji za rady. Kamila D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika