Vinná réva "Prim"



zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 195.168 (?)
3.4.2009 15:32

Nevím jak se sází ovocný stromek, ale zajímalo by mě v čem je rozdíl jestli roubovaná část je 5 cm nad zemí nebo v úrovni země - a potom taky nerozumím tomu, proč to zasypávat do výšky 5 cm. Řekl bych, že kolem toho děláte až velké čáry-máry. - Pokud sázím révu já, tak předtím zeminu dokonale prohnojím a prokypřím min. do hloubky 50 cm. Mrazuvzdorné odrůdy sázím roubovaným místem nad zemí, náchylné pod úroveň země. Je-li sazenice slabá, zastřihnu ji na 1 očko. Je-li silnější, počkám až vypučí a nechám pouze jedno rašící očko (někdy s už násadou na květ). Všechna ostatní rašící očka vylámu. Pro vypěstování rovného kmínku je opora nezbytná. S hnojením Cereritem bych počkal, až se sazenice dostatečně ujme.

Určitě se najde odborník nebo "odborník", který v mém počínání najde spoustu "trestuhodných chyb", ale tak jak to dělám to dělám odjakživa a funguje to až moc dobře. V sázení není nutné hledat žádnou vědu - jediné co je nutné, je zasadit sazenici na slunné místo do dobře prokopané, prokypřené, prohnojené země a na začátek nechat růst jeden jediný výhon - všechno ostatní je jen "omáčka".

...a to je celá hra na "odborníky" a "laiky"...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 124.6 (?), 19.5.2008 16:30, zobrazeno: 28573x

Omlouvám se za amatérský dotaz: koupili jsme vinnou révu s označením "Prim" žluté hrozno. Problém je v tom, že ani měsíc po vysazení z pahýlku s voskem nic neraší..., přičemž jsme jej zalévali dostatečně... Myslíte, že ještě vyraší? Případně, co by mohlo být špatně? díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.16 (?), 20.5.2008 10:48

Když vyloučíme zakoupení sazenice v květináči, která má už zelené listy, pak sazenici koupíme s kořeny v nějakém balu, nebo bez kořenového balu.Obojí se doporučuje celé ponořit do vody tak na 24 hod.Když se podíváte na skladování sazenic v různých obchodech, ony dostanou pořádně zabrat.Po výsadbě nad roubem navršit hrůbek z lehké zeminy, odstranit až tak během srpna.Ne za slunečných dnů, výhonky se mohou popálit.Na vyhození Vaší sazenice máte ještě dost času.Zdraví Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.6 (?), 20.5.2008 11:19

děkuju Vám za info. Koupili jsme klasický pahýlek víceméně prostokořený. Namočen ve vodě byl asi jen 2h. Spíš mi přesně neni jasné do jaké výšky má dosahovat "hrůbek z lehké zeminy"?  Znamená to až po začátek toho vosku? Větvička měří asi 30cm, z čehož horních 10cm je zavoskováno. Díky moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 75.136 (?), 20.5.2008 15:30

Asi máte sazenici vysazenou mělko. Místo roubování je kryto voskem a vyčnívá asi 5 cm nad zem. Na to se navrší ten kopeček asi 10 cm vysoký. Pokud ještě neraší, tak bych ji přesadil. Čili skoro celý kmínek /podnož/ je kolmo či mírně šikmo vzemi. A zalévat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.128 (?), 29.3.2009 20:44
Tak jsem to dnes koupil v Hodoníně(Zahrada Hodonín 2009),při koupi mi bylo řečeno, zasadit tak aby trčelo tak 5 cm.V návodu na obalu bylo napsáno, zasadit a nad pupen navršit asi 5 cm půdy.Tak nevím, Rostlinka byla zavoskovaná.Dík za radu.Peťa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 195.168 (?), 30.3.2009 17:58

V návrhu na obalu předpokládali, že révu budete sázet na podzim. Roubované místo by mělo být v úrovni 5 cm nad povrchem. Může se dát i pod zem, ale v tom případě je potřeba likvidovat kořínky vyrostlé nad místem roubování (minimálně jednou ročně).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 196.74 (?), 3.4.2009 13:42

Pokusím se odpovědět pro absolutního laika. Vinná réva se nesází jako ovocný stromek, ale skoro celá sazenice musí jít pod zem. Místo roubování by mělo být v úrovni země, tak aby již odrůda nepouštěla kořínky nebo aby se tyto kořínky daly případně z odrůdy odříznout. Sazenici zasaďte tak aby roub šel kolmo vzhůru, tzn že pod zemí může být ze šikma. K sazenici zasaďte oporu pro vyvazování a poté ji zasypte kyprou hlínou tak aby celá naroubovaná část byla cca 5 cm pod kyprou zeminou, která nedělá po vyschnutí tvrdou krustu. Kvůli zalávání zasaďte vedle sazenice uřízlou petku na zavlažování ke kořenům. Nebudete zalévat plevel, ale révu a můžete přidat trochu hnojiva do zálivky a nebudete přitom hnojit ten plevel Jo a zapoměl jsem. Díky zasazení do hloubky cca 30 cm je dobré půdu obrátit, tj na vrchu může být spodina a ke kořenům do hloubky dát kvalitní ornici z vrchu a třeba trochu kompostu a cereritu. Já jsem pro urychlení letos zvolil jinou metodu. Révu mám v studenějším pokoji zasázenou ve větších květináčích a sazenice již začínají růst. Od začátku května pokoj ještě vychladím a po zmrzlých půjdou sazenice s půlmetrovými letorosty na stanoviště. Díky tomu napěstuji letos i tažně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 195.168 (?), 3.4.2009 15:32

Nevím jak se sází ovocný stromek, ale zajímalo by mě v čem je rozdíl jestli roubovaná část je 5 cm nad zemí nebo v úrovni země - a potom taky nerozumím tomu, proč to zasypávat do výšky 5 cm. Řekl bych, že kolem toho děláte až velké čáry-máry. - Pokud sázím révu já, tak předtím zeminu dokonale prohnojím a prokypřím min. do hloubky 50 cm. Mrazuvzdorné odrůdy sázím roubovaným místem nad zemí, náchylné pod úroveň země. Je-li sazenice slabá, zastřihnu ji na 1 očko. Je-li silnější, počkám až vypučí a nechám pouze jedno rašící očko (někdy s už násadou na květ). Všechna ostatní rašící očka vylámu. Pro vypěstování rovného kmínku je opora nezbytná. S hnojením Cereritem bych počkal, až se sazenice dostatečně ujme.

Určitě se najde odborník nebo "odborník", který v mém počínání najde spoustu "trestuhodných chyb", ale tak jak to dělám to dělám odjakživa a funguje to až moc dobře. V sázení není nutné hledat žádnou vědu - jediné co je nutné, je zasadit sazenici na slunné místo do dobře prokopané, prokypřené, prohnojené země a na začátek nechat růst jeden jediný výhon - všechno ostatní je jen "omáčka".

...a to je celá hra na "odborníky" a "laiky"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.194 (?), 10.4.2009 4:56

Krásná odpověď se kterou velmi souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.135 (?), 3.4.2009 15:39

Ešte na doplnenie.Ak máte na ušľachtilej časti parafín tak nie je potrebné žiadne prihrnutie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika