Vinná réva na západní stranu



centor - (23) - 129.10 (?)
16.5.2013 17:34

Já jsem koupil v Bauhausu železné nožky ke stolu délky 40 cm za pár korun. Na konci mají takový ten čtyřhran s dírama pro hmoždinky / vruty. Nožky jsem zatloukacíma hmoždínkama uchytil ke zdi a na jejich vyčnívajícím konci provrtal 2 díry u sebe na drátěnku. Nožky začínají ve výšce 80 cm, kde končí kmínek, pak další nahoře po 20 cm a další dvě po 30 cm. Vzdálenostně jsou 5 metrů od sebe a v pohodě ty keře udrží.

Hobby-dratenka
Hobby-dratenka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 57.105 (?), 16.5.2013 0:51

Vinič nie je až taký náročný na expozíciu, ako sa všeobecne proklamuje. Často nájdete staré a rodiace korene viniča v rôznych zatienených dvorkoch, alebo ako zelenú strechu nad vonkajším posedením v starých aj novších reštauráciách. Odskúšal som pestovať vinič (na vertiku) na severnej strane- 2 metre za severným štítom rodinného domu. Sú to nielen skoré, ale aj neskoré sorty. A rodia každým rokom. Okrem mladej Glenory, zatiaľ neviem, kde je problém. Ráno svieti chvíľu slnko sprava, navečer zasa z ľavej strany. Zdá sa, že to rastlinám stačí. Rosa na listoch im takisto nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 234.252 (?), 16.5.2013 22:30

Zopár príkladov rôznej expozície viniča voči svetovým stranám:

dozrievajúci Prim na severnej strane od RD
dozrievajúci Prim na severnej strane od RD
Misket dunavski, ktorý má spoločne so Solarisom najmenej slnka
Misket dunavski, ktorý má spoločne so Solarisom najmenej slnka
Pamjati Žuravlja pri západnom múriku v tieni koruny marhule
Pamjati Žuravlja pri západnom múriku v tieni koruny marhule
Slovenský Jupiter pod pergolou v tieni koruny broskyne
Slovenský Jupiter pod pergolou v tieni koruny broskyne
Augustin orientovaný na západ v tieni koruny broskyne
Augustin orientovaný na západ v tieni koruny broskyne
Nero a KarMaKod pred kamenným múrom orientvanúm na juh
Nero a KarMaKod pred kamenným múrom orientvanúm na juh
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 17.5.2013 7:26

krásné Paľo, prosím Vás napište info o Pam.Žuravlja, jaké má nároky a jaká je odolnost? Jinak též jsem spokojen s Pleven Ust.(Augustin).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 17.5.2013 10:36

Nejsem sice Paľo, ale Pamjati Žuravelja jsem také měl, ale jen krátce. Vyřadil jsme ho ze sortimentu, protože bylo na moje podmínky příliš pozdní. Stejně tak u známých na zdi také nedozrávalo. Navíc v roce, kdy zaplodilo skoro všechny bobule popraskaly a to nebyly ještě sladké. Odolnost byla myslím průměrná, sem tam skvrnka plísně na listech byla.

Nezaměňovat s Jubileem Žuravelja, to je jiná odrůda, tu mají v Lednici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 17.5.2013 19:42

o J.Žur.jsem nedávno četl a odradila mě jeho pozdnost :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.82 (?), 18.5.2013 23:53

Zdravím Vás p.Mičurinec! Zakorenený rezok Pamjati Žuravlja som si, tak ako väčšinu stolových odrôd, priviezol z Hanej od Bredíka. Týmto mu opakovane ďakujem za jeho ušľachtilý a záslužný prístup k nadšencom a vyznavačom pestovania nových odolnejších krížencov.

V podmienkach Senice na Záhorí sa P.Žuravlja správa inakšie ako na Prostějovsku. Jediná sorta, ktorá mi nedozrela ani v októbri, bola AT 6-3 SK. Vlani som ju preočkoval sortou Sejanec Prodjusera. Na jednom nemeckom fóre som sa dočítal, že P.Žuravlja je jednou z mála ekologických odrôd nevyžadujúcich chemickú ochranu. Moja skúsenosť je v tomto zmysle priaznivá. Zopár listov predvlani ochorelo rosnou formou perenospóry, neskôr som zistil, že to spôsobili trysky zavlažovania trávnika, ktorý je v tesnej blízkosti viničových krov. P.Žuravlja u mňa nevyžaduje vyššiu chem.ochranu ako ostatné stolové sorty. Kladnou vlastnosťou tejto odrody je zdravý bujný rast (podobne ako u Augustina) a vysoký potenciál rodivosti aj na bázach letorastov. Každý rok musím redukovať najmenej polovicu súkvetí. Keďže ide o neskoršie dozrievajúcu sortu, práve týmto zásahom zrejme dosiahnem dozretia atraktívnych strapcov ešte na konci septembra. Veľké bobule majú mäsitú dužninu s neutrálnou chuťou. Semená sú v bobuliach, podobne ako napr. u sorty Richelje. Napriek tomu, že nie je tak chutná ako Pamjati Zacharovoj, som rád, že ju mám v sortimente. Na južnej strane, kde by na strapce nepadal tieň marhule, by hrozno istotne bolo chutnejšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 15.5.2013 22:26

"Totiž když je jasno, bývá v létě hodně vysoká vzdušná vlhkost a padá rosa, takže ideální podmínky pro plíseň."

Tahle věta měla správně znít:

"Totiž když je v létě jasno, v noci bývá

hodně vysoká vzdušná vlhkost a padá rosa, takže ideální podmínky pro plíseň."

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 136.18 (?), 16.5.2013 14:08

a jak máte řešené uhycení vína na zeď. samo to držet nebude :-). Natáhnout nějaké lanka? udělat takovej rošt jako bývá na pergolách? dřevěnou lať v několika urovních?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
centor - (23) - 129.10 (?), 16.5.2013 17:34

Já jsem koupil v Bauhausu železné nožky ke stolu délky 40 cm za pár korun. Na konci mají takový ten čtyřhran s dírama pro hmoždinky / vruty. Nožky jsem zatloukacíma hmoždínkama uchytil ke zdi a na jejich vyčnívajícím konci provrtal 2 díry u sebe na drátěnku. Nožky začínají ve výšce 80 cm, kde končí kmínek, pak další nahoře po 20 cm a další dvě po 30 cm. Vzdálenostně jsou 5 metrů od sebe a v pohodě ty keře udrží.

Hobby-dratenka
Hobby-dratenka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 77.130 (?), 5.6.2013 15:23

Já víno táhnu po betonovací síti :-) spíš by mě zajímalo, jak je na tom Vaše víno v letošním roce, je zima, růst se mi zastavil a zrovna letos čekám první úrodu u sousedovic garáže :-) která mi dělá topení :-) Btw, také západní stěna :-) Mám tam jednu picurku a tři překvapení :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika