Vinná réva na západní stranu



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?)
15.5.2013 18:16

Většinou si člověk nevybírá a sází víno až po stavbě domu/garáže :-) Osobně to mám tak, že je to garaž s pultovou střechou a nad vínem je shodou okoností na střeše zídka. Takže je při západních deštích, a to jsou u nás prakticky všechny, docela chráněná i když určitě nebude suchá. Loni jsem stříkal 2x sulkou a v červenci 2x kuprikol bo mi to zbylo po postřiku rajčat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 136.18 (?), 15.5.2013 9:26, zobrazeno: 13435x

Dobrý den, mám postavenou opěrnou zídku délky cca 12m a výšky 1,5-1,7m (beton) která je orientovaná na západní stranu osluněnou až do cca 9 hodin večerních. Chtěl bych ji nechat porůst vínem převážně proto aby byla ozeleněná. Původně jsme chtěli břečťen nebo podobné popínavky ale později se to rozroste a bude s tím jenom kříž. Víno bude podle mě udržitelnější, hezčí a třeba tam něco dozraje. Chci se zeptat zda nebude problém mít víno na západní stranu a případně jestli něco dozraje, jakou odrůdu nasadit? Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 15.5.2013 9:42

Břečtan jsem likvidoval na podzim, po 10 letech to byla hrůza. Neviděl bych to jako nemožné, pěstovat révu na západní zdi, velmi raných a raných odrůd je relativní dostatek. Jen jste zapomněl napsat ještě upřesňující údaje, jestli se zídka nachází na Vysočině nebo v Polabí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.18 (?), 15.5.2013 12:02

moravská brána v okoli Hranic na moravě. (300 mnm)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.18 (?), 15.5.2013 12:03

lepší fotku nemám


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 15.5.2013 14:03

Mám podobně orientovanou zeď z vápnocementových cihel 2m vysokou a vínu se blízko ní daří dobře (dokonce RR).Šedý odstín tvárnic bych jen obarvil na světlejší odstín.Ale i tak akumulované teplo vínu umí posloužit. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 15.5.2013 13:51

Rozhodně bych se toho nebál. Mám víno čistě na východní straně garáže a dozrává v pohodě na zač. září. Na západní straně to bude topit ještě dlouho do noci. Odrůdy bych zkusil více druhů kvůli hmyzu apod. Výběr stolních vín je tu v mnoha příspěvcích/tématech zmíněn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.5.2013 14:17

Východní stěna má oproti západní jednu výhodu. Totiž když je jasno, bývá v létě hodně vysoká vzdušná vlhkost a padá rosa, takže ideální podmínky pro plíseň. Východní stěna je hned při východu slunce plně osluněna, vytvoří se u ní příznivé mikroklima a relativně rychle dojde k oschnutí listů. Zato listy keřů na zastíněné západní stěně mohou zůstat ovlhčené delší část dopoledne. Proto bych na západní stěnu volil zejména odrůdy vysoce odolné plísni révové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 15.5.2013 16:48

Otázkou je, zda-li teplo, vyzařující ze západní stěny, nepůsobí mírně jako mikroklima, které vznik rosy mírně omezí.To by mohlo sehrát příznivou roli.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.10 (?), 15.5.2013 17:00

Mám podobně orientovanou i vysokou zídku, která je ještě potom zlomená na jih a vínu se daří skvěle. Rozhodně ji ještě natřete na bílo, a vínu nechejte od zídky odstup aspoň 30 cm. Jižní stěna dozrává cca o 2 týdny dříve. Mám moštovky - tramín červený a kerner. Na plísně je nejlepší luft, a trochu bych polemizoval s tou výhodou východní zídky. Na plísně ne nejhorší teplo a vlhko, tedy bouřkové počasí, které většinou přichází odpoledne či ke konci dne, a osušit potřebujete co nejdříve po ní, kdy už východní zídka je zastíněná, takže víno je vlhké až do rána. Ale jestli to máte odzkoušené, tak nic proti. Loni jsem stříkal jen 2x.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 124.132 (?), 15.5.2013 18:16

Většinou si člověk nevybírá a sází víno až po stavbě domu/garáže :-) Osobně to mám tak, že je to garaž s pultovou střechou a nad vínem je shodou okoností na střeše zídka. Takže je při západních deštích, a to jsou u nás prakticky všechny, docela chráněná i když určitě nebude suchá. Loni jsem stříkal 2x sulkou a v červenci 2x kuprikol bo mi to zbylo po postřiku rajčat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika