Tip na lis a lisování



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
16.10.2015 7:40

ad 1) jestli tomu dobře rozumím, tak koš je rozdělený svisle na 2 poloviny. Jejich rozděláním získám jakoby 2 kolíbky.

ad 4) koš se mi začasl zvedat při dotahování šroubu tím jak se začla směs hroznů tlačit ven.

ad 7) Naopak ovoce vylisujete "dosucha" na první pokusk Tak tomu v kontextu nerozumím. Jako, že ovoce se ve větším listu s dostatečným množstvím prkýnek vylisuje lépe?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 225.96 (?), 15.10.2015 15:33
Ano, já vím a když tak se omlouvám. Jen jsem popsal své celoživotní zkušenosti s výrobou lisů a lisováním. A myslím, že většina těch poznatků platí i pro malé lisy a je pro ně lehce přenositelná. * Osobně jsem začínal s dětskými plénkami, mlýnkem Tuti Fruti, tak si snad myslím, že vím o čem píšu a pro někoho to může být přínosné. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 16.10.2015 7:29

Každá informace dobrá. I kdyby z 10 byla použitelná 1 každá zkušenost může být pro někoho v daném čase užitečná.

Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 16.10.2015 7:40

ad 1) jestli tomu dobře rozumím, tak koš je rozdělený svisle na 2 poloviny. Jejich rozděláním získám jakoby 2 kolíbky.

ad 4) koš se mi začasl zvedat při dotahování šroubu tím jak se začla směs hroznů tlačit ven.

ad 7) Naopak ovoce vylisujete "dosucha" na první pokusk Tak tomu v kontextu nerozumím. Jako, že ovoce se ve větším listu s dostatečným množstvím prkýnek vylisuje lépe?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 16.10.2015 8:45

Zdravím, taky řeším pořízení lisu na ovoce a révu.Letos mám lis zapůjčený od souseda, klasiku, litinová mísa a v ní šroub s trapézovým závitem, koš s latěk asi z buku, objem koše asi 20 litrů.Vylisoval jsem dobře,ale tento typ se mi ale nezamlouvá,potravinářská barva se časem odlupuje z mísy a šroubu.Pořídím si lis,kde nádoba na mošt bude z nerezu a tlačný šroub se bude do koše zasouvat z hora,bude upevněn na konstrukci lisu,něco podobného  jako  dřevěný lis uvedený v prvním příspěvku.Možná by stálo za to pouvažovat,zda i koš by nemohl být ze silnějšího  perforovaného nerezového plechu.Množství révy na obrázku v přepravce jsem ručně zbavil střapin asi za cca necelou  hodinu,pak ručně po částech rozdrtil na rmut a nechal fermentovat.Za pár dní jsem lisoval, jelikož bylo hodně samotoku tak rmut zaplnil cca 1/4 koše.Vylisoval jsem 11,7 litrů moštu.U bílých odrůd jsem lisoval také přepravku a ještě asi 8 litrový kýbl hroznů,taky ručně odstřapil,tam bylo asi 11 litrů moštu.Takže můj lis bude tak na 20-25 litů objem koše,to bohatě stačí,můžu přece lisovat po částech a není třeba velké lisovací síly.Příliš široký koš nechci,tak 28 cm vnitřní průměr a výška bude do 40 cm.K lisování hroznů si ale pořídím mlýnek na drcení bobulí.Na jablka mám vyhotovený elektrický nerezový drtič.Martin


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 130.34 (?), 16.10.2015 13:25

Koš z nerezu, z nějakého tahokovu nebo děrovaného plechu by byl určitě hezký. A lépe by se i udržoval. Jen nevím, jak by se čistily jeho otvory pokud by zevnitř nebyla použita plachetka.
(Vzhledem k velikosti neberu v úvahu jeho váhu).
U latěk to jde celkem dobře špachtlí nebo nožem. Ale i tak to není příjemná práce. Proto bych to doporučil taky k úvaze.
*
Na laťky je nejlepší dub. Je to jediné dostupné dřevo dlouhodobě odolávající vlhkosti a vodě. Ale protože lis se používá jen sezonně a jednorázově, je to v podstatě jedno.
A taky se dá použít dřevo i na výrobu mísy pod koš.
Jinak na youtube se dá nalézt malých lisků celkem dost. Ale jen jsem kouknul, nezkoumal jsem je blíž.

Rafael.

Začátek minulého století...
Začátek minulého století...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 16.10.2015 8:55

ad 7) ano, větší lis dává větší sílu. Tlak se v sloupci lisované drti spotřebovává přibližně rovnoměrně ale v špalících se jen přenáší. Tedy pokud koš naplníte jen do 1/3 a zbytek vyrovnáte špalíky, tak na 1 cm výšky sloupce drti připadne cca 3× větší diferenciál změny objemu než při koši plném,

Zatímco pro samotok je vyšší sloupec výhodou, pak pro druhý dotažek je lepší překopanou drť klidně rozdělit do dvou dávek, aby se v drti vytvořil co největší tlak. Mnozí dělají chybu, že drť poprvním dotažku má cca poloviční objem původní vsázky, tak při překopávání sloučí na druhý dotažek dvě vsázky dohromady. Místo výtěžnosti z 2.dotažku cca 10% však ale získají jen 3%. Minimální vsázka do lisu by neměla být menší než 1/4 nominálu, protože pak práce s přípravou lisu a uklízením je neůměrná k množství vylisovaného mošhu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 16.10.2015 9:06

Děkuji za info. Z toho mi vychází, že na mých 5 - 30kg ovoce je 15l lis dostačující a to včetně případného budoucího mírného rozšíření viničky. Akorát se musím nějak duševně smířit s inveticí téměř 6kKč, protože to tedy taky docela bolí.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 16.10.2015 14:12

Standa doplnil nejasnosti správně.

Protože zde byl zmíněn koš z nerezi nebo tahokovu, chci jen doplnit, že i takové jsou na trhu k mání a více informací se zájemci o nich dopátraji, pokud začnou hledat na google pod názvem HYDROLIS.     j.c.

 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.152 (?), 16.10.2015 20:45

Tento lis-http://www.naradi-vitek.cz/lis-na-ovoce-nerez-hydraulic-50l-5t-doporucujeme-k-drtici-ovoce-shark-fruit/  se mi již v principu zamlouvá, místo panenky ale budu mít nahoře klasický šroub s trapézovým závitem, nechám si něco podobného udělat,ale menší tak  na 24 litrů.Možná pro začátek bude koš ze dřeva,obruče nerez.Také se mi zamlouvá tento lis-http://www.123shop.cz/d/tip-lis-na-ovoce-ramovy-20-r/,akorát bych tam dal z nerezu mísu  a obruče na koši.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 16.10.2015 21:30

Proč ne.   U rámových lisů je ovšem obtížnější přístup ke koši, manipulace s ním, jeho uchopení. Je potřeba mít naprosto v pořádku záda.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika