Sklizeň révy 2013



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?) 
26.8.2013 7:49

no na pohled jsou bobule docela velké, já mám Solaris klasičtější - s menšimi bobulemi, i když asi u vás víc pršelo a jsou u vás větší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.77 (?), 26.8.2013 20:46

Solaris má naozaj bobule malé. Na snímke p.Martina je to patrné aj podľa hrúbky drôtu. Navyše vnútri bobúľ sú veľké semená. Je to typická muštovka, pil som aj víno, nie je špatné. Solaris ma sklamal aj dosť neskorým dozrievaním v porovnaní s deklarovanými údajmi. Muštové sorty Frontenac Blanc a Frontenac Gris majú v rovnakom čase viac cukru a viac dužniny. To ma príjemne prekvapilo, očakával som dozrievanie niekedy v septembri. Nech sa na mňa priaznivci Solarisu nehnevajú, ale domnievam sa, že sa mu za posledné roky vytvorila neprimeraná popularita. Viac hodnotím jeho genovú účasť na vyšľachtení skvelej sorty Cabernet Cortis. Nemcom patrí za tento počin vďaka.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 26.8.2013 21:27

Solaris nemá bobule velké, ale třeba Marquette je má ještě menší. A co se týká ranosti, mě na Hané nepřipadá cukernatost 1.září. 25% zrovna nízká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.77 (?), 26.8.2013 21:48

Vonku už je tma, ale zajtra 27.8. skúsim tiež refraktometricky odmerať Solaris. Zatiaľ chuťovo sladšie sú americké sorty vo vinohrade. Je však pravda, že majú lepšie podmienky ako Solaris za domom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.101 (?), 26.8.2013 22:17

Bobule Solarisu jsou u mne skutečně malé a to jsem třikrát provedl vcelku důkladnou zálivku v rozmezi asi dvou týdnů v celé viničce, každý keř dostal asi 30 litrů vody ve třech dávkách.Teď už to nechám na přírodě, více vody by mohlo uškodit.Ta udávaná cukernatost Solarisu bude dostačující, spíše může být problém že při čekání na maximální cukernatost se budou ztrácet kyseliny, víno pak může být fádní a jen pro rychlou spotřebu.Co mám známé vinaře v Moravské nové Vsi, tak v posledních letech museli sklízet raněji, protože se ztrácely kyseliny.Je to dáno nárustem sumy teplot.Doc.Pavloušek z Lednice někde psal, že může být kvalitnější víno z hroznů o cukernatosti 19° a přiměřených kyselinách než třeba víno vyrobené z hroznů s větší cukernatostí ale již bez kyselin.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.40 (?), 27.8.2013 16:26

V otázke obsahu organických kyselín ako limitujúceho faktoru sviežosti mladého vína s Martinom súhlasím. Vlani bol výborný ročník a cukernatosť hrozna slušná, preto vinohradníci nemohli s oberačkou skorých odrôd z titulu klesajúcich kyselín dlho vyčkávať. Tento ročník je zas iný a násada kvetov vysoká. Ak nemáte aspoň 19 stupňov prírodného cukru a musíte dosladzovať repným, tiež to nie je ideálne. Solaris na nemeckej podložke od nemeckého výrobcu pestujem na vertiku. Na 4-ročnom koreni (snímka 1) je záťaž iba 6 strapcov, ktoré pred rokom boli o tomto čase oveľa sladšie. Rozmačkal som niekoľko bobúľ z rôznych strapcov a zmes štiavy kvapnul na refraktometer. Ukázal mi rovných 11 stupňov ČNM. Na skorodozrievajúci Solaris v podmienkach, kde mi okrem AT 6-3 SK dozrieva všetko, to teda nie je žiadna sláva. Meter napravo pestujem na vertiku Prim (snímka 2), z ktorého som rovnakým spôsobom zmeral zmes štiavy z viacerých bobúľ a nameral som o 4 stupne viac ako u Solarisu. Keď pôjdem do vinohradu, zmerám aj cukornatosť u Frontenac Blanc a Gris. Ukazuje sa, že v naších podmienkach to budú aj napriek menším bobuliam a vzdušnejším strapcom skvelé perspektívne muštové sorty.

P.S. V Mor.Novej Vsi na družstve som pred rokmi kupoval sadenice skvelého ale bohužiaľ nerezistentného Dunaja. Dnes už je takmer všetok preočkovaný Cabernetom Jura, Cortis a Pinotinom.

Solaris 23.8.2013
Solaris 23.8.2013
Prim 23.8.2013
Prim 23.8.2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 27.8.2013 17:45

Solaris má t.č.cukernatost 13,Sevar kupodivu 16.Také jsem měl zato, že Solaris bude nejranější.Prim se dá také už konzumovat.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 27.8.2013 18:11

U nás od sobotního dopoledne neustále prší, mrholí nebo lije, bobule začínají praskat a hnít, vosy pak dokonávají zkázu. Nejhorší je na tom Kišmiš Lučistyj kde je polovina bobulí na odpis, je sice již sladký ale nevybarvený, bude se muset sklidit. Nádherné bobule Afrodity praskají čím dál více, ty by potřebovaly alespoň tak týden slunce, jaká je situace na zahradě nevím, nemám chuť tam v tom marastu ani jet.

Jak říkali stařeček Pagáč  "Po všeckém ho..., enem po včelách med".

bezsemenný Kišmiš Luč.
bezsemenný Kišmiš Luč.
Afrodita
Afrodita

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 27.8.2013 22:19

situace se každoročně opakuje, akorád vždy v jinou dobu, asi to bude chtít proředit odrůdy, které jsou na praskání choulostivé - tak jak to děláme u rajčat blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 234.230 (?), 27.8.2013 22:30

Súhlasím s Vámi. Praskajú po dáždi nielen presladené rajčiny (suché leto a horúčavy boli pre ich listy a plody blahodárne), ale aj tie najsladšie viničové strapce. U mňa zatiaľ sem tam bobuľa, najviac na KarMaKodu, Krasotke a Preobraženii. Krížence Talismana, Vostorgu a amerikány sú v pohode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika