Řez mladé révy



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 208.90 (?) 
4.3.2011 23:48, zobrazeno: 36458x

Dobrý den, mám následující dotaz. Jak řezat v případě mladé révy, která má třeba již za krátkou dobu kmínek silnější než tužka a výšku také dobrou. Chtěl bych praktikovat rýnsko hesenské vedení. Zajímá mě proto, zda mám jen zakrátit kmínek na požadovanou výšku a nechat horní dvě očka, nebo zda již mohu zakrátit vrch a ohnout (vyvázat) několik oček. Dík za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 5.3.2011 7:01

Je v podstatě téměř úplně jedno, jakou tloušťku kmínek má. Pokud je dřevo zdravé a očka nevymrznutá, můžete samozřejmě již vyvázat krátký tažeň. S počtem ponechaných oček, a zejména pak případných hroznů na nich to ale nepřehánějte. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 5.3.2011 15:03

Dobrý den, nacházím se před obdobnou otázkou. Na vysvětlenou připojuji pár fotek. Vloni na jaře zasazené sazenice jsem nyní zakrátil na délku kmínku + tažně (cca 120 cm - tj. 70 kmínek + 50 tažeň) a chtěl jsem začít tažeň ohýbat, ale zjistil jsem, že je asi vrchní část zakráceného výhonu přemrzlá (už při sestřižení se to jevilo), protože byl hrozně křehký a začal praskat. Původní výhony byly 2-3 metry dlouhé (průměr u země 0,7 -1,2 cm), myslel jsem, že to bude pohoda a zmrznou třeba jen vršky. Co mám teď dělat? Mám počkat až to naraší, abych opravdu věděl? Spodní část kmínku vypadá pružně a očka se též tváří rozumě, ale to je zrovna část kterou jsem chtěl nechat na kmínek a očka vylupovat (chci rýnsko-hesenské vedení na 1 nebo 2 tažně). Je možné, aby se do uschlé zmrzlé části alespoň částečně dostala živá hmota? Mám teda teď třeba nyní zkrátit úplně na délku kmínku (na 70 - 80 cm) a počkat co vyroste třeba z horních dvou oček a ty nové výhony už nechat lehce zaplodit a použít je příští rok jako tažně nebo mám výhon úplně zakrátit u země na spodní 2 očka a celý výhon nechat vyrašit letos znovu - rok ztráta:-( Nevím, někdo to tak dělá a zdůvodňuje to tím, že druhý rok ještě není sazenice úplně zakořeněná apod. Díky za názory, moc by mě to teď pomohlo. Zdraví Ferby...

Vinice (10 x Hibernal + 10 x Solaris)
Vinice (10 x Hibernal + 10 x Solaris)
Tažeň
Tažeň
Vrchní část tažně
Vrchní část tažně
Hibernal
Hibernal
Solaris
Solaris
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 5.3.2011 21:22

Životaschopné réví poznáte na řezu, kdy těsně pod kůrou musí být zřetelně vidět tenký uzavřený kroužek zeleného lýka. Pokud je lýko hnědé, je réví vymrzlé a očka na něm nevyraší. Pokud chcete najít "živé dřevo", střihejte cca 2 cm nad očkem a takto postupně zkracujte réví očko za očkem až do zeleného lýka.  Bude-li živé réví dostatečně dlouhé, můžete je ohnout a vyvázat je jako tažeň. Pokud réví vymrzlo až do úrovně budoucího kmínku, nic se neděje, letorost (-y) z něho vyraší, pouze budou nasazeny níže. Příští rok je použijete a ohnete na tažně.

Někteří vinaři ve druhém roce vůbec tažně neohýbají a nechávají růst několik letorostů z vrcholové části budoucího kmínku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 6.3.2011 8:48

Díky za rady trošku jste mě uklidnil. Udělám to jak říkáte, příjde mi to smysluplné a taky jsem takto uvažoval. Ten Solaris už pomaličku narašuje (je hodně ranný hlavně i v tom rašení), takže brzy uvidím kam mám až řezat, stejně asi nemá cenu keře prvním (resp. druhým) rokem moc přetěžovat. Když budou na keřích 2-3 letorosty s pár hroznama, bude to možná akorát. Tak zatím a střihu zdar...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 6.3.2011 13:37

"Když budou na keřích 2-3 letorosty s pár hroznama, bude to možná akorát."

Prvou úrodu ve druhém roce bych osobně po odkvětu redukoval přibližně na jeden menší (poloviční - zaštípnutý)  hrozen na keři.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 6.3.2011 15:26

Myslíte, že je opravdu potřeba až taková redukce? Myslel jsem, že velkou redukci násady udělám už tím řezem, kde bych nechal vyrazit opravdu jen několik málo oček (max. 3), jak jsem psal. No asi na tom něco je, je mi jasné, že nemůžu druhý rok nechat hned 3 kila hroznů na keři, ale myslel jsem, že hroznů by tam mohlo být víc. No ještě uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 6.3.2011 16:54
Rvalo mi to srdce když jsem nechával na dvouleté rostlině Arkadie jen jeden středněvelký střapec, ale prospělo to keři i hroznu, mňam.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 6.3.2011 18:59

Na prvou ochutnávku bobulí to bude stačit. Pokud jste si plánoval že už letos vylisujete svůj prvý demijónek burčáku, tak chápu vaše zklamání.  Otázkou je, zda vám letos všechny keře vykvetou, neboť druhým rokem po výsadbě to nebývá pravidlem. Závisí to na stupni vývoje kořenové soustavy a vliv bude mít i sama odrůda. Mnohdy réva poprvé vykvete až ve třetím (a při horších růstových podmínkách až ve čtvrtém,...) roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferby1 - (41) - 16.70 (?), 6.3.2011 20:06

Né neplánoval jsem ještě úrodu na výrobu vína či burčáku, takže to oželím a asi to opravdu důkladně zredukuji v případě velké násady. Dnes jsem začal sestříhávat po očku, jak jste mi radil včera a až zas tak hrozný to kupodivu nebylo, na živé dřevo jsem narazil již po pár očkách, takže jsem nechal výhon asi 1 m vysoký s tím, že cca 70 - 80 cm počítám na kmínek (budu vylamovat očka) a zbytek už by měl být "jako tažeň" (2-4 očka). Díky za rady...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika