Řez mladé révy



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?)
24.4.2019 7:06

Nič nevyslepujte, iba odpočítajte tých 7-8 očiek na ťažeň. 10 cm je fajn, očká zvyknú byť aj hustejšie. Ťažeň bude mať vo Vašom prípade dĺžku okolo 80 cm a ľahšie ho vyviažete k drátenke. Možno to bude husté, ale s tým sa ráta. Zelené práce (prebierka strapcov, vylamovanie neperspektívnych letorastov/listov,...) sú vo vinohrade potrebné a pre dosiahnutie kvalitnej úrody navyhnutné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 23.4.2019 21:50

Tým príkladom som chcel len poukázať na zlú interpretáciu tých čísel. 3-ročný vinič tiež nezaťažíte hneď 40 očkami, 5-ročný by to tiež asi nezvládol. Všetko sa to odvíja od konkrétneho stavu daného koreňa. Preto odporúčam stredne dlhý rez na 2 ťažne na 7-8 očiek pri RH vedení a podľa situácie si ho v ďalšej sezóne upraviť podľa seba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.53 (?), 23.4.2019 22:21

V pořádku, jsem rád že jste odpověděl. zeptám se, co se myslí tím středně dlouhým řezem? Odpočítat 7-8 oček na každém tažni? Nebo každé druhé vyslepit a pak je odpočítat, aby letorosty nerostly tak nahusto? Všechny keře, které mám, bez ohledu na odrůdu, mají očka cca 10cm od sebe a mě to příjde moc nahusto, když si představím jak velké listy na obě strany na letorostu vyrostou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 24.4.2019 7:06

Nič nevyslepujte, iba odpočítajte tých 7-8 očiek na ťažeň. 10 cm je fajn, očká zvyknú byť aj hustejšie. Ťažeň bude mať vo Vašom prípade dĺžku okolo 80 cm a ľahšie ho vyviažete k drátenke. Možno to bude husté, ale s tým sa ráta. Zelené práce (prebierka strapcov, vylamovanie neperspektívnych letorastov/listov,...) sú vo vinohrade potrebné a pre dosiahnutie kvalitnej úrody navyhnutné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.254 (?), 3.6.2019 22:53

Zdravim, mal by som este inu otazku, tykajucu sa (velmi) mladej revy... v polovici aprila tohto roku som zasadil prostokorennu sadenicu (odroda Bruno) a hned aj vyhnala jeden strapec... mozem ho tam nechat, nebude to velmi negativne vplyvat na rast a vyzrievanie rastliny?

Dakujem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 3.6.2019 23:16

Neponechal bych žáden střapec na letos vysázené révě. Prvně musí vyrůst a vyzrát, až pak plodit. Počkejte si rok na první signální hrozen wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 128.42 (?), 3.6.2019 23:27

Dát pryč..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.94 (?), 4.6.2019 13:40

3letá sazenice Nero a Krystal, na každém z letorostů má nasazen minimálně 1-2 hrozny. Kolik tam toho nechat a na kterém letorostu? Předpokládám že nechat ty co jsou největší a přitom nejblíž hlavě. Ale kolik celkově na keř? Bude to moje první úroda, tak se samozřejmě těším, ale nechci to přetížit a podělat. Radši budu letos za menší úrodu ale lepší stav keře. Tenké letorosty a ty kde nebyl květ jsem vylámal abych keře prosvětlil.

1) U prvního keře jsou to 2 kmínky (tloušťka kmene cca 1,5-2cm) a na každém 1 tažeň s 3-4 letorosty, tj. celkové zatížení na 2 kmíncích je 8 letorostů. Na každém 1-2 květy.

2) u druhého keře je to 1 kmínek (kolem 8mm) a 1 tažeň s 6 očky. Na každém tažni 1 květ. Tento keř je celkově slabší, tady bych se přetížení hodně bál. budu raději když zesílí než abych z něj mámil kila hroznů.

Poradíte kolik toho nechat na kterém z nich nechat a jestli na letorostu nejblíže hlavě jak si to myslím já nebo je to jedno? Oba keře jsou na RH vedení kryté plechovou boudou na nářadí, takže bych se nedozrátí nebál.

Děkuju, Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 4.6.2019 20:58

1) Zatiaľ ešte nič neodstraňujte, počkajte po odkvete a keď budú bobule ako malý hrášok (3-4 mm), ponechajte na celom kre max. 3 najkrajšie strapce. Samozrejme za podmienky, že krík neživorí a pekne prirastá.

2) Všetko preč a kľudne už teraz. Nechajte ho ešte zosilnieť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.162 (?), 5.6.2019 11:48

Obecně vzato platí zásada, že na letos vysazené révě je třeba případná květenství co nejdříve likvidovat, aby mladý keř posílil. Na druhé straně není žádné pravidlo bez výjimky (pokud má výjimka svůj důvod). Tady bych byl možná tolerantnější, vyštípnul bych jen podstatnou část květenství a pár květů nechal. Kromě potěchy z několika bobulí se alespoň ukáže totožnost odrůdy.

Důvodem této výjimky je odrůda. Bruno (to vím z vlastní zkušenosti) je mimořádně bujně rostoucí a je schopen utáhnout opravdu hodně (vloni měl nějvětší hrozen cca 2,75 kg - ostatně v diskuzi na téma Réva 2018 byl snímek). Pokud poroste normálně (tedy hodně), je podle mne schopen i první rok pár bobulí zvládnout (ne celý hrozen). Pokud se moc snažit nebude, je vždy možno nasazené bobule odstranit.

Ale jde podle mne opravdu o výjimku!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 11.6.2019 21:56

Na minulorovnych ockovancoch do starych hlav, mi pekne narastli velke slahune, ale pri niektorych odrodach mi nahodili strasne vele kvetenstava a malo listov. Treba ich poodstikavat a mam sa drzat toho ze na jeden slahun len jeden strapec pri vsetkych odrodach? Obsypane kvetmi mam hlavne kismis zaporozskij a sprint. Vdaka Peter

kismis zaporozski
kismis zaporozski
sprint
sprint
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika