Réva vinná pěstování bez postřiku



vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 188.68 (?)
14.9.2016 18:06

Já pěstuji tuto trojici odrůd (Rošfor, Galahad a Aladin) již několik let a jako nejodolnější je u nás stále Rošfor. Galahad byl loni lehce napadený padlím, které bylo zastaveno postřikem, letos nebyl napaden ani plísní, ani padlím. Na Aladinu prasklo několik bobulí, ale dál se nic nešířilo. Rošfor nikdy žádné napadení neměl a navíc bez újmy přečkal jarní mrazíky, když ostatní odrůdy byly poškozeny.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 54.69 (?), 19.7.2016 13:58

Předpokládám, že máte stolní odrůdu Monarch. Zmiňovaný rezistentní Monarch je však modrá moštová odrůda z křížení Dornfelder x Solaris.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.27 (?), 19.7.2016 14:07

A tak to jsem nevěděl. Jinak stolní odrůda Monarch je jedna z nejlepších co mám.  Moštová odrůda Monarch by pro mne mohla být také zajímavá vzhledem k mateřské odrůdě Solaris.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 29.7.2016 16:31

Omlouvám se, že jsem se přesně nevyjádřil, kterou odrůdu Monarch jsem zmiňoval. Ale shodou okolností mají oba Monarchy (moštový Monarch neboli Freiburg 487-88 a stolní Monarch Pavlovského) pravděpodobně po dvou genech odolnosti k plísni révové, takže jsou oba hodně odolné k této chorobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stan0 - (16) - 172.42 (?), 14.9.2016 0:13

Rosfor tento rok ukazal vynimocnu vlastnost. To ze je velmi odolny plesni to viem. Prekvapivo tento rok bol aj jeden z najodolnejsich voci mucnatke. Bez postreku sa na mnohych bobuliach objavil sedy povlak mucnatky podobne ako aj na Galahade a Aladdine. Vynimocnost Rosforu bola, ze ani jedna jeho bobula s povlakom nepraskla – co sa bezne dialo na bobuliach inych odrod s podobnym povlakom mucnatky. Na ruskych forach som tiez nasiel informaciu, ze Rosfor je majster v odolnosti voci praskaniu bobul. Pozorujete tiez takuto odolnost voci praskaniu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 14.9.2016 6:49

Záleží hodně na místě pěstování a počasí v daném roce. Rošfor není podle mých dosavadních zkušeností odolnější k padlí než Aladdin a Galahad. Měl jsem na něm letos napadené některé bobule, které pak popraskaly. Ale v odolnosti k plísni révové je v popředí a chuť bobulí je také vyjímečná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 188.68 (?), 14.9.2016 18:06

Já pěstuji tuto trojici odrůd (Rošfor, Galahad a Aladin) již několik let a jako nejodolnější je u nás stále Rošfor. Galahad byl loni lehce napadený padlím, které bylo zastaveno postřikem, letos nebyl napaden ani plísní, ani padlím. Na Aladinu prasklo několik bobulí, ale dál se nic nešířilo. Rošfor nikdy žádné napadení neměl a navíc bez újmy přečkal jarní mrazíky, když ostatní odrůdy byly poškozeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 4.11.2016 1:58

Mate skusenost s pestovanim odrody MUSKAT BLUE bez postrekov?
Udajne odroda patri medzi najodolnejsie stolove odrody. Zaujima ma do akej miery byva napadnuta chorobou bez striekania. Napiste aj v akej lokalite pestujete a ako to zvladla napriklad v roku 2016 kedy bol silny tlak perenospory aj mucnatky.
Viem, ze najodolnejsie mustove odrody sa daju pestovat bez postreku ale so stolovymi je to vyrazne horsie.
Aky silny rast ma odroda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 214.16 (?), 4.11.2016 8:14

Muscat Bleu není typická stolní odrůda, má bobule kolem 5 g, což je na stolní odrůdu relativně málo, na druhou stranu má výbornou muškátovou chuť.
Jeho odolnost k plísni révové je podle mých dosud malých zkušeností dobrá, v letošním roce jsem ho neošetřoval a napaden nebyl.
Ale nemyslím si, že odolnost nových ruských odrůd k plísni révové je horší než u Muscatu Bleu, tyto odrůdy byly v letošním roce bez ošetření také bez napadení plísní révovou.
Horší je to s padlím a obávám se, že Muscat Bleu bude také potřebovat jeden až dva postřiky proti této chorobě. Tady záleží hodně na poloze, ve které je réva pěstována.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HonzaH. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (69) - 156.67 (?), 4.11.2016 15:01

Těch faktorů, které rozhodují o tom, v jaké míře bude ta která odrůda v ten daný rok napadena peronosporou a padlím, je krom genetické rezistence a polohy vinice mnohem více a nebyly v tomto příspěvku vůbec zmíněné. Například stav výživy révy. Pokud jí budu každoročně "přilepšovat" umělým dusíkem, zalévat jak o život, réva bude valit 4-metrové výhony s 40-centimetr. internodii z nekvalitního pletiva. To pak i rezistent shoří. Další věcí jsou zelené práce, zatížení keře, ozelenění příkmenného pásu atd. atd. S tím je třeba podle mě hodně pracovat, pokud se chci dopracovat k NO-SPRAY vinohradu..

Já do svého vinohradu vybral a zasadil Solaris, Cabernet Cortis a Cabernet Cantor. Jak píše Bred_ik, tyhle odrůdy by si měly s peronou poradit a vzásadě bych (za dodržení výše uvedených podmínek) mohl tuto chorobu ve svém vinohradu zcela pustit ze zřetele. Pokud jde o padlí, tak letos mi napadlo Sol. a C.Cortis, ale až v září.. Nebylo to nic divokého, jen pár skvrn na listech, které se nerozšiřovaly. Čili určitě ne odolnost, ale tolerance. Mile překvapil Cabernet Cantor (Solaris x Chancellor) - toho se moučnatka ani nedotkla. Zřejmě má oproti těm dvěma v genomu ještě něco navíc od Chancellora.. Podotýkám ale, že Solaris byl vsazen loni a C.C.C.C. letos. Čili zkušenosti z jednoho průměrného roku..

Chtěl bych dosáhnout NO-SPRAY managementu vinohradu a budu se toho snažit dosáhnout jen režimovými opatřeními. Jsem přesvědčen, že do jisté míry toho budu schopen. Ano, keře nebudou na 100% čisté, ale půjde to. Pokud bude tlak moučnatky velký, budu používat nesystém. postřiky - "vermicompost tea", ředěné mléko, vodní sklo, soda atd.. Až čas ukáže, zda má očekávání nejsou příliš optimistická..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 17.210 (?), 4.11.2016 16:03

Su huby, ktore parazituju na patogenoch. Pytal som sa cloveka, co sa s tym trosku zaobera. Vraj by sa to dalo, ale musis striekat kazdy tyzden, aby to bolo pritomne a zive. Je to skor prevencia... Nesmie sa striekat s chemiou co by zabila tuto dobru hubu. On sam ma vinohrad a strieka chemiou, na takyto experiment nema cas. Ale su ludia od fachu, co sa tym zaoberaju skor akademicky a skusaju to na svojich zahradkach. (jedna pani povedala)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika