Proč pupeny neraší



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
23.5.2017 14:38

Období zmaru a beznaděje se pomalu vrací k normálu. S letošní úrodou se asi rozloučím, ale všechny sazenice, jak starší 5leté tak loňské řízky Nera se zdají být života schopné. 

Na starších(Hibernál, Agát) se začínají objevovat rašící spící pupeny, což naznačuje, že nejsou vymrzlé, až do starého dřeva.

Loňské sazenice(Nero) byly už loni slabší v růstu (1,5-2m). Letos vyrašily jen ze spodních oček. Po mrazu zmrzly i ty a tak to jede z růvků odspodu. Některé mají i 10 výhonů. Provedu tedy probírku a 2 ty nejlépe postavené ponechám. 

Víno si asi letos nevyrobím, když něco bude tak max. na pár litrů burčáku. Koneckonců stejně jsem chtěl založit nové kmínky kvůli nové drátěnce a tím i novým postavením kmínků, tak se mi to vlastně hodí. cool

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
pavel_jc - (1) - 107.18 (?), 23.5.2017 14:15

asi pupeny vymrzly, mam srovnani v Jicine u domu, castnecne pod strechou. Behem zimy tady bylo snehu az az, pri ocekavanych mrazech jsem prikryl folii, k zadnemu zaschnuti, namrznuti nedoslo. Tedy bud je odruda mrazuvzdornejsi nebo pomohla folie (v to trochu pochybuju, to spis to chranene misto o domu). Odruda solaris mi rasi na tomto miste pomerne brzo, proto jsem prikryval.

ze zajimavosti ctu:

"Očka dokážou snést teploty dlouhodobě -15°C ojediněle i -18°C. Vrcholová očka na letorostech jsou proti mrazuvzdornosti citlivější než očka bazální. Nejcitlivější jsou hlavní očka, poté sekundární a terciární očka. Poškození pletiv dřeva révy vinné muže být zprvu špatně viditelné a může se projevit až později."

obdobna informace od p. Kratochvila

"Je však nutné zásadně se vyhýbat mrazovým kotlinám a studeným

místům, s pravidelnými pozdními jarními mrazy, neboť očka jednoletého réví vymrzají již při teplotě -17 °C,
staré dřevo při -22 °C až -25 °C a kořeny již při -8 °C. Réva raší po 20. dubnu a rašící letorosty jsou na mráz

velmi citlivé"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 23.5.2017 14:38

Období zmaru a beznaděje se pomalu vrací k normálu. S letošní úrodou se asi rozloučím, ale všechny sazenice, jak starší 5leté tak loňské řízky Nera se zdají být života schopné. 

Na starších(Hibernál, Agát) se začínají objevovat rašící spící pupeny, což naznačuje, že nejsou vymrzlé, až do starého dřeva.

Loňské sazenice(Nero) byly už loni slabší v růstu (1,5-2m). Letos vyrašily jen ze spodních oček. Po mrazu zmrzly i ty a tak to jede z růvků odspodu. Některé mají i 10 výhonů. Provedu tedy probírku a 2 ty nejlépe postavené ponechám. 

Víno si asi letos nevyrobím, když něco bude tak max. na pár litrů burčáku. Koneckonců stejně jsem chtěl založit nové kmínky kvůli nové drátěnce a tím i novým postavením kmínků, tak se mi to vlastně hodí. cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 23.5.2017 22:17

U mna pozorujem problem nerasiacich ociek asi len na zle vyzretych vyhonoch. Su to tieto pripady:
1. hlavy poskodene chorobou a predcasnym opadom listov - nevyzrete drevo.
2. vlani sadene rastliny - vyhony zacali neskor rasit = skratene obdobie vyzrievania.
3. v lete stepene vyhony - tiez skratene obdobie vyzrievania
Ukazalo sa, ze nevyzrete vyhony su citlive na zimne mrazy - u mna max -17C -ale vyzera, ze to nie je hlavny problem, lebo na jar zacali rasit.  Ale hlavne ich znicili jarne mrazy - spalili vyrasene vyhony a zda sa, ze nevyzrete vyhony nemaju zivotaschopne zalozne ocka - tak vyzera, ze uz mnohe ocka ani nevyrasia.
Vyzrete vyhony pekne rasia zo zaloznych ociek a vedia nasadit aj kvety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika