Podnože révy vinné



host - 62.21 (?)
7.12.2019 17:21

Ahoj, necítím se být povolaný k domu to co píšeš rozporovat, tak jenom napíšu svoji zkušenost. Mám několik hlav, stáří 1-3 roky na K5B a všechny rostou "jako blbé". Půda velmi těžká, jílovitá navážka, pod ní, cca v 50cm je vrstva téměř nepropustné, rýčem skoro nerozbitné zhutnělé vrstvy, kterou, když sadím, se snažím s mnoha velmi sprostými slovy rozbít čím to jde, a ono to moc nejde, a i tak to tam roste. V létě jsem se ani v 80cm nedokopal jakékoli stopy vlhkosti.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 251.122 (?), 2.12.2019 10:14, zobrazeno: 3039x

Dobrý den,

neví někdo z Vás, kde se dají sehnat podnožové řízky révy vinné - ještě s očkama? Chtěl bych si totiž něco zasadit na zahradě a do budoucna být schopen si sám naštěpit tyto podnože. 

A jaké máte zkušenosti právě se štěpením révy na podnože? Jde to i za pokojové teploty, nebo se potřebují nějaké speciální podmínky?

Děkuji za odpověď.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 165.104 (?), 2.12.2019 21:32

Špeciálne podmienky áno. Štepy sa nahrievajú v bedniach s pilinami, aby sa vytvoril kalus. Až potom na jar sa škôlkujú, aby vytvorili korienky. V malom, tak pre seba, by som vysadil podnože a štepil na stanovišti čierne do zeleného. Nevidím v tom však nejaký obrovský zmysel. Mnoho nových PIWI odrôd a mnoho stolových nemá problém z fyloxérou. Tým viac že fyloxéra už je dnes vcelku "vzácna" a vyskytuje sa len miestne. Aj klasické ušľachtilé odrody sa dajú pestovať ako pravokorenné. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 251.122 (?), 3.12.2019 8:52
Kdesi jsem ale cetl, ze pokud se odruda pestuje pravokorene, tak pak je take vyteznost mensi, nez kdyz se stepi na urcitou podnoz. Navic podnoz pak pomaha rostline lepe zakorenit i v podminkach, ve kterych by pravokorena rostlina moc neprospivala, ne?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.188 (?), 3.12.2019 20:12

Ano, to platí ale len pre menej vzrastné odrody, niektoré muštové, ale zďaleka nie všetky. Stolové, bujne rastúce odrody s týmto problém nemajú. Pri dobrej agrotechnike by bolo treba ich rast skôr tlmiť než posilňovať. Osobne si myslím že vplyv podpníka na rast a úrodnosť sa preceňuje. Podstatná v tomto ohľade je úroveň agrotechniky. Zanedbaný vinohrad nebude mať dobré výnosy ani na najbujnejších podpníkoch. A pravokorenný, dobre obrábaný a hnojený vinohrad sa môže zohýbať pod ťarchou úrody.

Štepenie sa zaviedlo hlavne kvôli fyloxére. Ešte má význam pri zlých pôdnych podmienkach, napr. silno vápenatých pôdach, kde sú vyšľachtené podpníky znášajúce tieto podmienky (Chasselas x V. berlandieri 41 B, Fercal). Alebo má význam pri vzácnych odrodách (na jeden štep stačí jedno očko, na pravokorennú sadenicu treba celý trojočkový odrezok).

Ak sa vo vašej oblasti vyskytuje fyloxéra, alebo máte nejaké extrémne pôdne pomienky, asi by som o štepení uvažoval. Ak máte normálnu, dobrú pôdu, bude to asi zbytočná komplikácia. Iba žeby Ste to poňali ako záujem, alebo hobby. Iste, keby ste chceli vysadzovať hektáre vinohradu, asi si veľmi dobre zvážite typ podpníka aby sedel presne na vašu pôdu. V záhrade pre seba viac poteší mať úrodu o rok či dva skôr. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 253.104 (?), 7.12.2019 9:29

Moje skusenosti s roznymi podnozami:
Sadil som v tazkej ilovitej pode nedaleko silnerastucich stromov - ceresna, gastan, diva jablon. Mal som skusenost, ze reva tam rastie velmi slabo.

Myslienka bola nerobit specialnu pripravu pody, ale zvolit silnerastucu podnoz. Zvolil som Kober5B. Sadil som jar 2016 asi 15 hlav. Na moje prekvapenie rast za cely rok bol velmi slaby cca 30cm!! a ani do dnes (4 roky) sa to vyrazne nezlepsilo.

Ale hladal som info o podnoziach znova a nasiel som clanky kde sa do tazkej pody doporucuju ine podnoze ko 5B, napr. 125A alebo dokonca SO4.

Ja som casto pouzival Kober 125A v lepsich podmienkach, len pre najhorsie som dal 5B.
Teda vyzera, ze silne rastuca podnoz (5B takou urcite je) nie je zarukou dobreho rastu v tazkej pode.
A 125A mi rastla celkom dobre - ale v lepsich podmienkach...
Podobne som mal pravokorenne odrody Konzul a Sfinx - ktore su hodnotene ako velmi (az extremne silne ako Talizman) rastuce mi v zlych podmienkach rastli velmi slabo a mali aj chorobu a priznaky vyzivovych nedostatkov na listoch.

Mojim velkym prekvapenim je, ze vsetky 3 odrody na podnozi SO4 rastu velmi dobre (ktora ma byt jednoznacne slabsie rastuca ako K5B, K125AA). Ano 2 z nich su v najlepsej pode a so zavlahou zo strechy - to su moje vobec najsilnejsie rastuce kry. Ale treti SO4 ker je uz v ilovitej pode bez zavlahy, ale aj tam rastie velmi dobre.

Je pravda, ze u mna je to velmi tazko porovnavat, lebo mam na jednom pozemku velmi roznorodu podu (svah a navazky / terenne upravy).

Mozno prave ta SO4 je vyhodna v tazkej pode. Lebo sice SO4 ma slabsi rast a odolnost na sucho, ale prave tazka poda je bohata na ziviny. Mozno dolezitejsia pre silu rastu je vlastnost podnoze znasat tazku podu. SO4 je sice citlivejsi na sucho, ale prave tazka poda dobre zadrziava vodu.

A naopak ten bujny Kober5B, odolnejsi suchu, vyzera ze ma vyhodu skor v priepustnych piesocnatych, strkovych podach, ktore su chudobne na ziviny a zle drzia vodu... do tazkej pody by som ho uz urcite nedaval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.21 (?), 7.12.2019 17:21

Ahoj, necítím se být povolaný k domu to co píšeš rozporovat, tak jenom napíšu svoji zkušenost. Mám několik hlav, stáří 1-3 roky na K5B a všechny rostou "jako blbé". Půda velmi těžká, jílovitá navážka, pod ní, cca v 50cm je vrstva téměř nepropustné, rýčem skoro nerozbitné zhutnělé vrstvy, kterou, když sadím, se snažím s mnoha velmi sprostými slovy rozbít čím to jde, a ono to moc nejde, a i tak to tam roste. V létě jsem se ani v 80cm nedokopal jakékoli stopy vlhkosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika