Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Moje skusenosti s roznymi podnozami:
Sadil som v tazkej ilovitej pode nedaleko silnerastucich stromov - ceresna, gastan, diva jablon. Mal som skusenost, ze reva tam rastie velmi slabo.

Myslienka bola nerobit specialnu pripravu pody, ale zvolit silnerastucu podnoz. Zvolil som Kober5B. Sadil som jar 2016 asi 15 hlav. Na moje prekvapenie rast za cely rok bol velmi slaby cca 30cm!! a ani do dnes (4 roky) sa to vyrazne nezlepsilo.

Ale hladal som info o podnoziach znova a nasiel som clanky kde sa do tazkej pody doporucuju ine podnoze ko 5B, napr. 125A alebo dokonca SO4.

Ja som casto pouzival Kober 125A v lepsich podmienkach, len pre najhorsie som dal 5B.
Teda vyzera, ze silne rastuca podnoz (5B takou urcite je) nie je zarukou dobreho rastu v tazkej pode.
A 125A mi rastla celkom dobre - ale v lepsich podmienkach...
Podobne som mal pravokorenne odrody Konzul a Sfinx - ktore su hodnotene ako velmi (az extremne silne ako Talizman) rastuce mi v zlych podmienkach rastli velmi slabo a mali aj chorobu a priznaky vyzivovych nedostatkov na listoch.

Mojim velkym prekvapenim je, ze vsetky 3 odrody na podnozi SO4 rastu velmi dobre (ktora ma byt jednoznacne slabsie rastuca ako K5B, K125AA). Ano 2 z nich su v najlepsej pode a so zavlahou zo strechy - to su moje vobec najsilnejsie rastuce kry. Ale treti SO4 ker je uz v ilovitej pode bez zavlahy, ale aj tam rastie velmi dobre.

Je pravda, ze u mna je to velmi tazko porovnavat, lebo mam na jednom pozemku velmi roznorodu podu (svah a navazky / terenne upravy).

Mozno prave ta SO4 je vyhodna v tazkej pode. Lebo sice SO4 ma slabsi rast a odolnost na sucho, ale prave tazka poda je bohata na ziviny. Mozno dolezitejsia pre silu rastu je vlastnost podnoze znasat tazku podu. SO4 je sice citlivejsi na sucho, ale prave tazka poda dobre zadrziava vodu.

A naopak ten bujny Kober5B, odolnejsi suchu, vyzera ze ma vyhodu skor v priepustnych piesocnatych, strkovych podach, ktore su chudobne na ziviny a zle drzia vodu... do tazkej pody by som ho uz urcite nedaval.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika