Očkovat nebo roubovat?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
host - 149.119 (?) 
20.3.2011 22:28

Na priloženej snímke zverejňujem jeden z mojích prvých pokusov z apríla 2010. Dnes mám z očiek vyrastnuté solídne zdravé ťažne odrôd Nero, Karmakod, JCHD, Lora, ktoré v auguste tohto roku prinesú úrodu. V apríli plánujem takto preočkovať cca 120 starých kmienkov očkami interšpecifických rezistentných muštových odrôd. Odporúčam napr. prezrieť si video na tomto webe, aby sa dostal "do obrazu" a uvedomil si, čo všetko sa vo svete robí so zímnymi očkami. Ak byste chcel namiesto očkovania vrúblovať, miesto kopulácie majú Rusovia najlepšiu ujateľnosť (cca 80%) metódou do rázštepu-do mladých šťavnatých výhonkov fialovohnedej farby v mesiacoch jún-júl. Info nájdete napr. na tomto webe. Je otázne, či dokážete udržať do júna nenarašené rezky zo zímneho odberu. Paľo

očkovanie zímnymi očkami do 1 a 3-ročného dreva
očkovanie zímnymi očkami do 1 a 3-ročného dreva
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
ondro - (48) - 12.170 (?), 8.4.2016 17:20

Prosim poradte, mozem vrublovat cierne do cierneho teraz? Otazky:

1.

mam sancu teraz vrublovat drevite vruble do vlanajsich jednorocnych drevitych vyhonkov na cca 2-3 rocnych korenoch?


Teraz je zaciatok aprila, podnoze su v plnej miazge. Puciky cca 0.5-1cm velke. Vruble odobrane vo februari, vyzeraju v dobrom stave, zive, zelene, dobre vyzrete.

Uz som s tym zacal vrublujem 1 ockovy vrubel do razstepu.

Casto to v mieste vrublovania silne slzi, dufam ze je to v poriadku. Neviem aku mam sancu a ci ma zmysel v tom pokracovat. Vruble este mam.

2.

Spominali ste o ockovani na starsie kmene, budem aj to skusat, ale vatsinu kmenov mam mladych - tam vrublujem.

3.

vrublovanie uskladneneho dreviteho vyhonu do zeleneho dreva v maji-juni:

myslim, ze neviem vruble udrzat dovtedy nenarasene, preto s tym neratam. Skladujem ich len tak volne, nezabalene foliou, vo vodovodnej sachte. Niektore sa uz teraz prebudzaju a maju zvatsene ocka, ine spia.

4.

vrublovanie zelene do zeleneho. Vlanis som skusal ale celkovo velmi slaba uspesnost cca 10-15%... preto skusam vrublovat v aprili.

Dovody neuspechu: bolo teplo a slnecno, vruble sa vysusili (hoci som ich cele omotal potravinarskou foliou.  Vyrasilo asi 35-40% ociek.

- potom mnohe kry boli malo vitalne, male prirastky a drevo nevyzrelo, cez zimu sa vysusili. Vspech bol len pri vitalnych korenoch. Chybu som spravil aj ze na korenoch som ponechal privela strapcov a to kry vycerpalo.

Teda zakladny problem je ochranit ocka pred slnkom a teplom a potom aby dobre rastli a vyzreli

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ondro - (48) - 12.171 (?), 27.6.2016 10:18

tento rok na jar som ockoval aj vrubloval cierne do cierneho.

Uspesnost ockovania bola daleko lepsia ako vrublovania. Ockoval som aj stare silne hlavy aj 3 rocne. Na niektorych 3 rocnych hlavach som aj ockoval aj vrubloval. Ocka sa chytili casto ale vruble len zriedka. Akoby koren tlacil stavu hlavne do kmena kde boli ocka a vedlajsie vyhony s vrublami sice vatsinou kusok vyrasili ale zastali a teraz pri junovych teplach uschli. Naopak ocka mali dost sily aby pokracovali v raste. Rast je silne zavisly od vitality korena.

Robil som teraz uz zelene stepenie, ale mam viacero silnych zelenych vyhonov po silnom jarnom reze, ktore su moc hrube na vrublovanie cca 15-20mm.

Otazky:

1. Je vhodne ockovat teraz do silnych zelenych vyhonov zelene ocka?

2. Aka je uspesnost letneho ockovania v porovnani s vrublovanim? Som velmi povzbudeny jarnym ockovanim s velmi vysokou uspesnostou a naopak sklamany z letneho i jarneho vrublovania.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ondro - (48) - 12.170 (?), 26.7.2016 17:16

Tohtorocne letne vrublovanie vyzera velmi nadejne. Pouceny z vlanajsich chyb:

- vrublujem len na silne rastuce vyhonky

- cely vrubel obalim foliou, trci len to ocko.

- vsetky nizsie ocka pod miestom vrublovania vylamujem

-cely ker vyraznejsie zrezem, druhe slahune necham max 1.5m dlhe - teda sa snazim vyprovokovat silny rast celeho kra a vylamovanim zalistkov a vyslepenim ociek usmernujem tok zivin do stepenych vrublov.

- na jeden ker dam viac vrublov - ten vyhon som predtym vyrazne skratil.

Vrubloval som 26.6. potom po ocividnom uspechu este aj neskor:

12., 17 a 24 jula - tieto terminy su uz pomerne neskoro, preto som to robil jednak na vyhony ktore este 26.6 boli tenke a celkovo hlavne na 2rocne hlavy, ktore mali viacere 3-4m slahune - teda rast bol velmi silny.

K neskoremu vrublovaniu ma povzbudilo aj velmi priaznive pocasie, teplo do 28st. vlhko, caste zrazky, oblacnost.

Vrubloval som teraz na mnohe korene, ktore som vrubloval na jar a to sa nakoniec nechytilo hoci to asi 10 tyzdnov vyzeralo dobre - ocko zive ale cakajuce.

Uspesnost ujatia letneho vrubla vidime uz po 2-4 tyzdnoch. Samozrejme zdaleka nemam vyhrane, nove vyhony musia este kvalitne vyzriet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 13.4.2017 22:51

Vlani v lete som ockoval revu. Pekne sa ujali. Ked som vo februari strihal revu, tak som skratil aj tieto naockovane vyhonky. Boli zive zelene a pomerne dobre vyzrete. Teraz vidim, ze to bola chyba.
Na reze slzili a miazga tiekla po mladom vyhonku - toto ockam nerobi dobre. Teraz vidim, ze mnohe zatecene ocka su asi uz mrtve - hoci pri strihani boli zive. Nemal som to rezat, keby som ich neskracoval tak by rasili.
Niektore vyhonky nastastie zacinaju rasit zo spodnych ociek.
Velke ponaucenie pre mna - neskracovat vyhonky z letneho ockovania!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 16.4.2017 21:42

Ocka z novej naockovanej odrody su kazdemu vzacne. Treba si dat pozor, lebo im hrozia aj ine nebezpecenstva. Napr. husenice vyzierajuce ocka, alebo aj slimaky. Ja som nasiel vyzrate ocka od husenic. Pozor husenice mozu vyzierat ocka napr. len v noci, lebo cez den sa skryvaju pred vtakmi. Takze ich najdete len potme s baterkou. Takto som zatial ulovil 5 husenic na roznych miestach a pozrali z jednej rastliny celkom vela. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika