mrazuvzdornost odrůdy Moldova



host - 220.230 (?)
11.9.2016 17:44

Izabelu z UA mam v Moste, jde bajecne. Jako jedina nepotrebuje naprosto nic - zadne postriky a ostereni a ma nejvetsi vynos. Chut je specificka, to je pravda, ovsem zatim chutna vsem a v obchode takove vino nekoupite. Krasne voni, kdyz dozrava... Doporucuji. Mam pravokorennou variantu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 165.52 (?), 11.3.2009 14:24, zobrazeno: 19044x

Zdravím pěstitele a odborníky přes révu. Na jaře chci vysadit k pergole, orientované na jih a částečně chráněná domem, modré a bílé stolní víno. Jako začátečník přes révu chci vybrat co nejlepší odrůdy - tzn. chuťově dobré, odolné vůči chorobám a nenáročné. Jelikož bydlíme v obci s nadmořskou výškou 368 metrů, měla by být i mrazuvzdorná. Po nastudování a přečtení zdejších příspěvků jsem se rozhodla pro odrůdu Vostorg u vína bílého a Moldova u modrého. Jen jsem nikde nenašla jaká je odolnost odrůdy Moldova vůči mrazům!? Děkuji za jakoukoliv odpověď či radu na jinou odrůdu.
 Lenka S.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 11.3.2009 16:42

Odrůda Moldova je středně odolná proti mrazu (do -23st.), středně odolná proti houbovým chorobám. Je ale pozdní, takže riskujete, že hrozny nedozrají. Možná by stálo za uvážení vysadit z modrých odrůd raději Nero, Kodrjanku nebo Osellu, které jsou podstatně rannější, při přibližně stejné mrazuvzdornosti. Navíc Moldova je obtížněji k sehnání. Hodně úspěchů přeje jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.52 (?), 11.3.2009 17:06

Děkuji mockrát. O odrůdě Nero jsem také uvažovala, ostatní vámi doporučené odrůdy ještě nastuduji a uvidím    Lenka S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 178.82 (?), 11.3.2009 20:30

Moldovu do 368 m n. m. určitě ne, kromě posledních pár let dozrává špatně nebo nedozrává i v Lednici, kde je určitě podstatně tepleji.  Proti Vostorgu Neru ani Kodrjance nemám výhrady. Jsou to všechno osvědčené odolné stolní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 34.60 (?), 12.3.2009 21:03
Určitě vyzkoušejte odrůdu PRIM, sám ji mám před domem na pergole již dvacet let a zatím přežila všechno. Roste dobře i pravokořenná, ročně rozdám stovky řízků pěstitelům i do nevinařských oblastí a všichni si odrůdu chválí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.243 (?), 16.5.2009 23:22

dobry den lidicky a milovniky pestovani a take piti vina mam prozbycku dovezly mne znami z podkarpatske rusi Mukaceva viny revu Banska Izabela ma nekdo s tou odrudov skusenost a jsem po blizku Machova jezera bude tadi to vino plodit hebo ne poradte..dekuji..medved...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 17.5.2009 6:47

S největší pravděpodobností to bude odrůda typu Izabela (viz popis), které jsou na Ukrajině velmi rozšířeny. Plodit by tyto odrůdy měly i v našich podmínkách, ale někomu nemusí chutnat jejich specifická chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.230 (?), 11.9.2016 17:44

Izabelu z UA mam v Moste, jde bajecne. Jako jedina nepotrebuje naprosto nic - zadne postriky a ostereni a ma nejvetsi vynos. Chut je specificka, to je pravda, ovsem zatim chutna vsem a v obchode takove vino nekoupite. Krasne voni, kdyz dozrava... Doporucuji. Mam pravokorennou variantu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
stan0 - (16) - 63.66 (?), 14.9.2016 13:23

Zvazte ci ta podmienka na farbu odrody (biely a cierny) je naozaj dolezita. Dolezitejsi by mal byt termin dozrievania a ako dlho vydrzi hrozno na koreni alebo odtrhnute.
Velmi dobry je aj Aladdin, je ruzovy, v odolnosti je top, ako Galahad, velke bobule, velmi chutny, chrumkavy, dlho vyrzi na koreni, cca 1 tyzden neskorsi ako Galahad. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.61 (?), 5.7.2010 1:06

Co se týče mrazuvzdornosti tak Vám určitě přežije (Moldova) viděl jsem Moldovu (moc krát) v -35C a holomrazech ničím nechráněnou a přežila.No ve vaší nadmořské výšce Vám pravděpodobně (stoprocentně) nikdy nedozraje, zkuste se z někým poradit pro Vás vhodnější odrůdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika