Množení vinné révy



Vladimir.SD - (12) - 124.211 (?)
14.4.2012 12:04

Pred 3 týždňami som začal postupne vysádzeť odrezky ktoré už mali korienky do pet fľaší so zmesou záhradnej zeme a piesku. Vysádzam priebežne odrezky, ktoré majú aspoň 5 mm dlhý koreň, a zalejem vodou. Substrát sa snažím udržiavať stále vlhký. Odrezky sa ihneď  "chytia" a v priebehu 2 týždňov vytvoria bohatú koreňovú sústavu. Pri niektorých sadeniciach sa stalo že vyschol rastový vrchol, tak som musel predlženie rastlinky vytvoriť zo zálistku. Včera som ich vyniesol von do polotieňa aby si pomaly zvykli na vonkajšiu klímu. Teraz budem musieť sledovať vonkajšiu teplotu, a v prípade predpovede mrazov ich prenesiem dnu aby nepomrzli. Na trvalé stanovište ich budem vysádzať až kolo 15 - 20 mája.

Sadenice
Sadenice


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.45 (?), 23.3.2012 23:17

Na snímke sú rezky stolových odrôd cca 6 týždňov po vložení do PETky s vodou postavenej na mierne vlažný radiátor typu Korado. Domnievam sa, že vďaka chladnému vzduchu v miestnosti (+17) výhonky narastali iba pomalu a "počkali" až sa vo vode vyvinú korienky. Najkvalitnejšiu koreňovú sieť mali Pleven ustojčivyj (V 25-20, Rímsky, Augustin) a Vera (Talisman x Osennij čornyj). Teraz sú už rezky v kontajnerkoch so substrátom. Dal som ich do záhradnej kôlne za okno, nech sa otužujú. Svetlo je dôležité na tvorbu chlorofylu, aby listy neboli bledé.

rezky strihané pred príchodom februárovej Ruskej zimy
rezky strihané pred príchodom februárovej Ruskej zimy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 29.3.2012 8:59

Takto mi "vykvetl" Talisman v perlitu. Opatrně jsem ve vodě rozplavil perlit abych se podíval na kořínky a bohužel jen na jednom řízku jeden asi 1,5 cm. Květy odstraním a budu pokračovat. U některých řízků jsou již vidět kořínky i po obvodu PETky.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.135 (?), 29.3.2012 10:59

Zdravím,

ty petky nejsou špatná věc, na pár řízků se nevyplatí něco pořizovat. Zkoušel jsem to taky, ale problém je jednak s místem a jednak s teplotou. Udržet konstantní teplotu se mu nedařilo, termohlavice na radiátoru si oristě vypnou, když přidáte zase se to přehřeje a pokud je necháte (řízky) v teplé místnosti, tak dojde k tomu, že začnou ašit dříve než vytvočí nějaké kořeny. U té již popisované množárny, tyhle nevýhody odpadají, mám ji v chladné místnosti, a topný kabel s termostatem (mám tam zapíchlý ještě kontrolní teploměr) uhlídají teplotu naprosto v pohodě. Zatím největší pozorovaný rozdíl jsem měl 1°C. Protože se mi v tom minulém příspěvku vevešla fotka s tím čím vytápím a reguluji, tak ji dávám nyní. Pokud někdo máte zájem kde sehnat termostat, tak vám pošlu odkaz na prodejce.Laďa

Termostat s topným kabelem
Termostat s topným kabelem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 29.3.2012 23:30

Rád bych se zeptal těch, kteří zakořeňují téměř v laboratorních podmínkách s řízeným vytápěním, jakou mají úspěšnost u odrůd, které špatně zakořeňují, např. Vostorg. Já dávám řízek do sklenice s vodou, dám blízko k oknu do místnosti, kde je zrovna místo a on zakoření. Teplota někde mezi 14 a 22 st. C. Úspěšnost je cca 90-100%, statistický vzorek několik set řízků.  Jedinou vyjímkou je zatím Vostorg, ale toho jsem měl jen dva jednoočkové řízky, až letos je trochu více pokusného materiálu. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vladimir.SD - (12) - 124.211 (?), 14.4.2012 12:04

Pred 3 týždňami som začal postupne vysádzeť odrezky ktoré už mali korienky do pet fľaší so zmesou záhradnej zeme a piesku. Vysádzam priebežne odrezky, ktoré majú aspoň 5 mm dlhý koreň, a zalejem vodou. Substrát sa snažím udržiavať stále vlhký. Odrezky sa ihneď  "chytia" a v priebehu 2 týždňov vytvoria bohatú koreňovú sústavu. Pri niektorých sadeniciach sa stalo že vyschol rastový vrchol, tak som musel predlženie rastlinky vytvoriť zo zálistku. Včera som ich vyniesol von do polotieňa aby si pomaly zvykli na vonkajšiu klímu. Teraz budem musieť sledovať vonkajšiu teplotu, a v prípade predpovede mrazov ich prenesiem dnu aby nepomrzli. Na trvalé stanovište ich budem vysádzať až kolo 15 - 20 mája.

Sadenice
Sadenice


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 14.4.2012 18:32

Pokud byste ty řízky strčil rovnou do petek se zeminou - substrátem, bez předešlého zakořeňování, dosáhl byste shodného výsledku. Dělám to takto a daří se. Do lehkého zakořeňovacího substrátu míchám asi 25 % perlitu.  Jsou řízky kvalitní (vyzrálé a nepřemrzlé) u většiny odrůd začnou očka rašit cca do týdne a následně začnou prokořeňovat přibližně za 1 měsíc. To vše při běžné pokojové teplotě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 14.4.2012 19:40

Zdravím Vás Wimpi, já také již nějakou dobu používám perlit a zrovinka dnes jsem dvě odrůdy přesazoval do zeminy v kontejnerech. Dříve jsem to dělal tak že jsem pích tři-čtyři řízky do země a nějaký se vždy ujal.

PS. Byl jsem na zahradě a Vostorg jede!!! Příští rok možná už ho budu řízkovat wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.4.2012 20:18

No Mirku, trochu Vás zklamu, bred_ik někde psal, že odrůda Vostorg nekoření a pokud udělá trochu kořenu tak pak chcípne na místě! Pokud by to kořenilo dobře, je možné, že to Vostorg nebude..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 14.4.2012 20:30

Měl jsem právě od Wimpiho asi šest řízků Vostorgu a jen jeden se ujal a zakořenil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 14.4.2012 20:32

i tak asi bude chtít lepší péči než jiné, tím myslím lépe zalévat a také přihnojovat, počítam s tím, že do hloubky příliš nepůjde a nebude si moci tak dobře obstarat vodu a živiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika