Kordjanka, Prim, Bianca a spol. - srovnání



zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?)
8.4.2017 23:38

Obávám se Karle, že tolik aroma, aby se mohly vyrovnat chemií nacpanému Top Topicu, v sobě bobule Suvenyru nemají.
Spíš se mrkněte na tvar bobulí jednotlivých odrůd. :)


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 6.4.2017 20:51

Nevím co to máte za odrůdu, ale Bianka je univerzální, nikoliv moštová odrůda a její bobule jsou střední, 15 mm velké. Pokud vím, vinaři se spíš kvůli jejím americkým předkům výrobě vína z ní vyhýbají.
Mě si tato odrůda získala příjemnou chrupkavostí dužniny výborné chuti a vynikající odolnosfí.
Kodrianka není z mého hlediska špatná, ale o půl bodu horší než Bianka.
Co se týče odrůdy Prim, jakmile odejde, nebudu jej znovu vysazovat - u mě není příliš odolný a často, namísto muškátového aroma, v něm cítím spíš vůni kopřiv. Arkadia je chuťově vynikající, ale její odolnost vůči nemocem mírně klopýtá...  to není problém Iljičevského raného, ten má ale velmi malé bobule. Ani s Mramorným nemám dobré zkušenosti, hlavně chuťově mi nepřipadal nijak zvláštní, zato Muškát Blau je naprosto vynikající volba - odrůda je naprosto odolná, bujná, bobule relativně velké, sladké se silným muškátem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 16.244 (?), 6.4.2017 21:39

Myslím si, že Biancu mám pravou podle fotek i popisu, těch 15 mm bobule sedí, ale záleží na množství vláhy a ta u nás moc není.Nově jsem nakonec letos vysadil, co jsem na jaře sehnal - Suvenýr (Dakona). Muskat Bleu, Talisman, Vitra, Muškát Hamburský, Kavkazký (vůbec nevím, co je to za odrůdy, ani google neporadil). Samozřejmě, někteří z Vás asi ví, jak to někdy bývá s pravostí odrůd. Některé odrůdy z nově vysazených nejsou interspecifické (PIWI), ale risknul jsem. Na podzim bude výběr větší, takže budu kdyžtak s obmněnou pokračovat a hledat volná místa na nové odrůdy.

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.244 (?), 6.4.2017 21:41

ještě opravuji chybu... vůbec nevím, co je to za odrůdy... mělo být odrůdu, myslel jsem pouze Kavkazký, u ostatních zhruba vím, o jaké odrůdy se jedná, byť jsem je sám nevyzkoušel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.131 (?), 7.4.2017 14:36

S pravostí odrůd to bývá různé. Lidé rádi komolí a dávají své názvy. Proto mají odrůdy i na půl stránky různých synonym.

Ještě k Primu s kopřivovým aromatem. První rostlinky této odrůdy jsem množil už někdy v roce 1985. Za celou tu dobu, co ho pěstuji, jsem kopřivové aroma nezaznamenal. Od roku 1990 ho mám před domem na pergole, pravokořenný a každý rok minimálně 50 litrů vína z 10 sazenic. Přísně reguluji množství, hnojím a zalévám. Vždy to byl vynikající muškát. Jedině snad když přeplodí, tak jako každá jiná odrůda není nic moc a ani moc nevoní.

Nechci však polemizovat. Na jiném stanovišti mohou být výsledky zcela jiné.

V běžné vinici mě tolik hroznů nedává, ale zase je to muškátová ňamka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 8.4.2017 15:54

Zdravím hoste,

můj Prim je opravdu Prim s typicky vypadajícím listem a typicky vypadajícími tečkovitými bobulemi.
Kopřivovou vůni má v posledních letech, kdy teploty mezi dnem a nocí nebývají skokové, což právě bývá hlavní z podmínek vzniku aromat, ale možná že jsem to i nechal přeplodit, už si moc nepamatuju...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 8.4.2017 15:42

Karle, měl bych jednu připomínku. Odrůda Dakona není totožná s odrůdou Suvenyr, ale jsou to dvě samostatné odrůdy. Obě jsou modré, ale tvarem bobulí a chuťově jsou odlišné. Bobule Dakony vypadají jako špičaté žárovky z vánočního stromku a chuť mají sladce navinulou, zatímco bobule Suvenyru mají tvar dvou článků malíčku velikosti kolem 3 cm harmonické chuti, při dostatečném dozrátí je cítět vůně Top Topicu, když ještě stál zato.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 16.244 (?), 8.4.2017 19:27

Děkuji za reakci p. Zyjane. Nemám ze Suvenýrem osobní zkušenost, našel jsem na internetu, že je to to samé. Nechám se tedy překvapit, jestli bude aroma Top topicu, ale bez konzervantu sorbanu draselného a velkého množství rafinovaného cukru. Jedním z důvodů proč se věnuji pěstovaní vinné révy a ovoce je to, že chci zdravé ovoce a ještě mě to baví. k tomu je napínavé, jak to poroste a jaká bude chuť. Samozřejmě, někdy se to nepovede, mám například odrůdu s obrovskými bobulemi, které pořádně nedozrají, nevalné chuti a s měkkou šlupkou, je to na vysekání.. a mohl bych pokračovat. Ale třeba Kodrianka, Aivaz a jiné... s těmi jsem spokojen, rád se chodím kochat a taky rozdávám přátelům a známým krásné plody své činnosti.

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zyjan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (512) - 84.71 (?), 8.4.2017 23:38

Obávám se Karle, že tolik aroma, aby se mohly vyrovnat chemií nacpanému Top Topicu, v sobě bobule Suvenyru nemají.
Spíš se mrkněte na tvar bobulí jednotlivých odrůd. :)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 19.131 (?), 9.4.2017 20:02

Dakona i Suvenýr strašně přeplozují. Moc hroznů = málo chuti.

Pokud se na keřích nechají jenom 2 - 4 hrozny jsou docela jedlé.

Já je ale pěstuji pro zajímavý tvar bobulí.  Na výstavách stolních odrůd tato dekorace vždy láká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.244 (?), 10.4.2017 21:07

Děkuji za ilustrativní fotky Suvenyr vs. Dakona, zde je opravdu patrný rozdíl ve tvaru bobulí.

K tomu přeplozování některých odrůd, to by bylo na samostatnou diskuzi, já to řeším tak, že řežu pouze na 1 tažeň cca 8 oček,  pak ještě provádím u velkoplodých stolních redukci, většinou tak, že hrozny půlím, tzn. že odstřihnu půl hroznu. Když jsem redukci neprovedl, konec hroznu stejně neuzrál a ještě se to podpsalo na růstu. Méně je někdy více.

O tom žádná, že velkoplodé odrůdy dobře vypadají, ale při špatném vyzrání je to bída a jeden potom vezme raději zavděk drobnými bobulemi moštových odrůd.

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika