Jak napravit řezem tuto révu



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
21.2.2014 10:24

Základní informace o odrůdě Picurka najdete třeba ZDE. Protože optimálně plodí na dlouhém dřevě, je vhodné řezat na tzv. "tažně". Tažeň je vlastně ohnutý loňský výhon. Vyberte jeden až dva tyto výhony, měly by být silné, zdravé a optimálně postavené, zastřihněte je na celkový počet 8 (až 10 jsou-li dva) oček a ohněte do vodorovné polohy, či oblouku. Tolik ve stručnosti. Bližší informace o tomto způsobu řezu najdete na internetu, když si do vyhledávače zadáte třeba heslo "rýnsko hesenské vedení" nebo například ZDE.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 150.3 (?), 20.2.2014 15:46

Další jsem uřezal dle návodu, zítra do, pokud je tol nutné, což určitě napíšete, dodělám a nanu a natáhnu dráty.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.130 (?), 21.2.2014 9:31

Já prosím o stručné sdělení, loni jsem poprvé stříhala novou révu na dvě očka, poprvé také plodila, ale pořád jsem nepochopila, jsem asi natvrdlá :-) jak ostříhat letos. Máme picurku, také jeden kmínek, tak budu ráda, když mi napíšete jen krátce. Odhaduji, že bych asi měla nechat dvě očka z loňského dřeva? Nechci to řešit moc složitě, mám to jen na zobání pro děti, žádný zvláští výnos, v naší výšce 350 mnm. loni tak tak dozrála.

Děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.3 (?), 21.2.2014 10:10

Tak jsem to pos-al, jak jsem si to nyní kontroloval celé, tak jsem ušmikl i kousek spodního tažně vpravo, kde jsou označny budoucí zelený pupen 5 a modrá 6. Snad jsem to tolik nepodělal. Jinak jsem natáhl nové dráty 2 mm ve výšce 75 a 100 cm, déšť mne vyhnal, tak zítra se budu snažit co nejvíce uvázat a narovnat spodní tažeň. Potom postuduji, co s tím zbytkem na dočasném kmínku. Je hlavní zásadou nechat jednoleté dřevo rostoucí kolmo na 2 pupeny a jinak vše ven? Zatím se mějte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 21.2.2014 10:40

No, je pravda, že jste tam nějaký ten výhon s pupeny pro pokračování ramena směrem vpravo měl nechat, ale nic katastrofického se nestalo. Až Vám to začne růst, natáhnete si tam jiný letorost. Uvidíte, že jich budete mít k dispozici dost. S těmi dvěma pupeny na čípcích jsem to po diskusi s pány (viz. jiná část tohoto vlákna) zkorigoval - řežte raději na delší čípky s větším počtem pupenů (4-5) a ty spodní, usazené blíže ke starému dřevu, které jsou méně plodné, buď vyslepte a nebo vylámejte z nich vyrůstající zelené letorosty. (Jeden letorost, vyrůstající ze spodního čípku je však vhodné vždy ponechat - jako rezervu pro plodný výhon příštího roku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 21.2.2014 10:24

Základní informace o odrůdě Picurka najdete třeba ZDE. Protože optimálně plodí na dlouhém dřevě, je vhodné řezat na tzv. "tažně". Tažeň je vlastně ohnutý loňský výhon. Vyberte jeden až dva tyto výhony, měly by být silné, zdravé a optimálně postavené, zastřihněte je na celkový počet 8 (až 10 jsou-li dva) oček a ohněte do vodorovné polohy, či oblouku. Tolik ve stručnosti. Bližší informace o tomto způsobu řezu najdete na internetu, když si do vyhledávače zadáte třeba heslo "rýnsko hesenské vedení" nebo například ZDE.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.130 (?), 21.2.2014 12:21

Wimpi, moc Vám děkuji za stručnou radu, přesně takle jsem to potřebovala :-) Vubec jsem se nebyla schopná zorientovat v té zaplavě informací. Tohle jde ideální. A děkuji i za odkazy. Krásný u nás tedy skoro jarní den. Koukala jsem, že už se zelená kanadská borůvka, tak nevím, jestli nemám běžet pro netkanou textilii pro případ sněhové a mrazivé pohromy... Víno střihnu zítra podle Vaší rady. Opravdu děkuji!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.3 (?), 21.2.2014 13:59

Tak a nyní poslední dilema, mám to již tak nechat, aby byly nějaké hrozny, či ještě odstranit plodonoše rostoucí dolů a 2leté dřevo? Poraďte.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 112.198 (?), 21.2.2014 17:58

Viac by som veril slovám skúseného odborníka doc.Pavlouška. Pokiaľ pri odrode Krystal odporúča "Odrůdu lze pěstovat na středním a vysokém vedení s řezem na dlouhé tažně.", potom z toho logicky vyplýva, že "delší čípky a polotažně" doporučované p.wimpim nie sú ekvivalentnou náhradou dlhých ťažňov. Pri zimnom reze 2015 preto pánovi 150.3 odporúčam, v súlade so skúsenosťami a informáciami z viacerých zdrojov, rezať pestovaný ker odrody Krystal na dlhé ťažne s počtom očiek 6-10.

Pokiaľ ide o sortu Nero, nikedy som ju nepestoval na krátkom plodnom dreve, ale v súlade s citovanou webovou stránkou iba na dlhých oblúkoch. Na nich mi Nero, ako dokumentujú zverejnené snímky, rodil pekné veľké strapce a bobule aj z prvých očiek v blízkosti hlavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 133.207 (?), 22.2.2014 0:22

Pane Paľo:, prosím, můžete mi prosím sdělit, jaké jste vypozoroval rozdíly ve velikosti a kvalitě hroznů, které se urodily na čtvrtém a dejme tomu na osmém pupenu tažně? Já žádné.wink

Pane 150.3., na prozatímním kmínku jste řezal málo. Zkuste z každého svazku loňských výhonů vybrat jen jeden a ostatní vyřezat. Možná se vám to bude zdát drastické, ale věřte, že je to účelné.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 112.198 (?), 22.2.2014 0:59

Keď sa pane wimpi pozriete na moje snímky Nera v starších vláknach, zistíte, že na dlhom rodivom dreve (oblúkoch) vo veľkosti strapcov nie je medzi 4. a 8. očkom žiadny rozdiel. Krystal však nie je Nero. Musím to teda špeciálne pre vás znovu vysvetliť: Keď Krystal ostriháte na krátke rodivé drevo, bude, v súlade s informáciami na webe atlas rostlin. cz, na ňom rodiť menšie strapce ako na tom istom očku u dlhého rodivého dreva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika