Co Vaše réva? (rok 2011)



host - 162.142 (?)
26.6.2011 18:45

Dobrý den,

Mohl bych poprosit o podrobný postup přeočkování na jinou odrůdu?

Mám tříletý keř Sylvánského zeleného a potřeboval bych ho preočkovat nějakou odolnější odrůdou.

Děkuji Roger

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
host - 130.250 (?), 25.6.2011 23:15

Tento rok mi ukázala prvý strapec mladá sadenica- odroda Molly. Mal by to byť veľkoplodý Muškát Moravský. Pestoval som ho pred rokmi na víno, ale táto Molly má strapec niekoľkonásobne väčší. Na snímke zo 17.6.je strapec nafotený asi z troch štvrtín. Dnes sú bobule raz tak veľké. Je zaujímavé, že aj keď je to čistá V.vinifera, nemala doteraz problémy s chorobami či mrazom v porovnaní s ruskými hybridmi. Ak bude mať chuť rovnakú ako Mopr, bude to skvelá odroda do záhradky. Nechal som zarodiť silnejší z dvoch kmienikov na koreni a do druhého som naočkoval veľkoplodú novinku Alexa. Verím, že to bude tiež skvelá a chutná sorta. Z očka Alexy už vyrástol polmetrový výhon. Paľo


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 162.142 (?), 26.6.2011 18:45

Dobrý den,

Mohl bych poprosit o podrobný postup přeočkování na jinou odrůdu?

Mám tříletý keř Sylvánského zeleného a potřeboval bych ho preočkovat nějakou odolnější odrůdou.

Děkuji Roger

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.142 (?), 26.6.2011 22:00

Dobrý deň pán Roger! Minulý rok v apríli som prvýkrát skúsil zaočkovať staršie kmieniky pri dome modernejšími sortami podľa návodu na portáli vinetumrezac.info. Podobným spôsobom ako p.Řezáč to robia napr. v USA, akurát narezávajú tenšie a kratšie očká. Staré kmene navyše narezávajú pri zemi, aby sa obmedzila sila jarnej prúdiacej miazgy. Minulý rok bola na ujímanie očiek priaznivejšia jar. Okrem kmeňov, ktoré cez zimu zmrzli, čo som prirodzene pri očkovaní netušil, sa mi ujali a vyrašili prakticky všetky očká rôznych odrôd (Nero, Kokl, Lora, KarMaKod, Aročnyj, JCHD). Na prvej snímke vidíte rašiace očká nafotené 6 týždňov po naštepení. Ide o Nero a KarMaKod naštepené do odrody Pomarančová.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.142 (?), 26.6.2011 22:29
Do jesene vyrástli z očiek zdravé ťažne, ktoré som v tomto roku ohnul do oblúkov a vyviazal k drôtenke. Z oblúkov počas mája vyrástli rodiace ťažne. Potvrdilo sa, že Nero rodí dokonca na prvom očku od bázy oblúkov. Zo všetkých 5 očiek na oblúku vyrástli výhonky s kvetmi. Prikladám foto toho istého koreňa v tomto roku. Ak by Vás zaujímali výsledky preočkovania celého vinohradu, do ktorého som sa pustil v apríli tohto roku, nájdete ich na inom vlákne. Nazvem ho príhodnejšie, aby sa mohli o svoje skúsenosti s očkovaním podeliť aj ostatní. Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.149 (?), 15.7.2011 7:32
Chtel bych poprosit o vysvetleni terminu "zmekani bobuli" ve vztahu k postrikum a pak se zeptat - mam nejakou odrudu ktera uz urcite za mesic bude zrala - lze to jeste necim osetrit proti Perenospore? Diky Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 15.7.2011 8:03

Revus má krátké ochranné lhůty, i když u nás není na révu dosud registrován, v zahraničí USA je u něj na révu 14 denní ochranná lhůta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 15.7.2011 17:16

Pojem "zaměkání bobulí" mi také není příliš jasný. Prakticky nedokážu určit zcela přesně začátek fáze zaměkání, neboť jsem si nevšiml, že by bobule v nějaké fázi svého vývoje nějak zřetelně začaly "zaměkat". Spíše zaměkají postupně a průběžně. V literatuře se píše o orientačním termínu přibližně 1 ÷ 1,5 měsíce před sklizní, které většinou nastává v prvé polovině srpna. Má to být období, kdy se bobule již přibližují své konečné velikosti, začínají být při stisknutí mezi prsty pružné a začínají se z původní zeleně brčálové barvy vybarvovat do konečné podoby. Každá odrůda se při tom chová trochu jinak. Přibližně ±1 měsíc bývá i ochranná lhůta většiny fungicidních přípravků. Proto se často u termínu pro postřiky uvádí termín "až do fáze zaměkání". V této fázi jsou bobule náchylnější na napadení houbovýni chorobami, zejména padlím, později i plísní šedou.

Tradiční měďnaté přípravky (hydroxid měďnatý, oxichloridy mědi), jako například Champion, Kuprikol, Kocide, Funguran, a pod., mají OL pro stolní hrozny pouze 7 dní. Nevýhodou u nich je, že postřiková jícha po zaschnutí dlouhodobě ulpívá na bobulích a vytváří nevzhledné, prakticky nesmyvatelné fleky. Když není keřů a tudíž i hroznů mnoho, lze to improvizovaně vyřešit ochráněním hroznů těsně před provedením postřiku pomocí nějakého nepromokavého obalu, například mikroténového sáčku. Letos mne něco takového asi nemine, neboť v loňském extrémně plísňovém roce sklizené flekaté hrozny nebudily u konzumentů přílišnou důvěru. Ale žijeme, (zatím). Přípravek Ridomil Gold MZ (mancozeb, matalaxyl) má rovněž relativně krátkou ochrannou lhůtu, 15 dní. Podle návodu je určen spíše pro preventivní použití, zkušenosti s ním nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.247 (?), 18.7.2011 18:02
Uff tak reva mne teda zaskocila, jelikoz v tom mam hokej a nakupoval jsem ale 7 odrud a nepamatui co jsem koupil a co jsem kam dal :-) tak jeden kerik uz ma nektere bobule plne zrale a to sem to o vikendu strikal - nastesti jen kuprikolem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 24.7.2011 10:29

Čas a počasí nedovolili provést další postřik ale postup chorob se naštěstí dosti spomalil, je vidět i zasychání poškozených míst patrně v důsledku předchozíhom ošetření. Některé odrůdy začínají nabírat "cukr" ale po celodenním dešti ve čtvrtek začínají bobule praskat, navíc je vesměs zataženo (naštěstí neprší) a sluníčko by bylo potřeba jako sůl.

Kodrjanka
Kodrjanka
Červená chrupka
Červená chrupka
Veliký Bílý
Veliký Bílý
Veliký Bílý
Veliký Bílý
Něco týden nazpět ze zahrady - Arkadia
Něco týden nazpět ze zahrady - Arkadia
Kodrjanka
Kodrjanka
Pannonia
Pannonia
???
???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 28.8.2011 11:52

Právě probíhající vinobraní...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika