Co vaše réva? (2013)



Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?)
8.10.2013 7:56

Moje loňská zkušenost byla tato. Sazenice jsem pro prvním roce růstu zasypal na podzim růvkem cca 5cm nad místo roubování. Odkryl až v květnu. Plus na tom ještě větvičky z borovice(byl u nás polom). Zdálo se mi, že nejlépe se měly k světu pupeny zakryté větvemi. Měl jsem u země zásobní 2 oké čípky a z nich nevyrašilo vůbec nic(byly pod růvkem). Buď nevyzrály, nebo nevím. Slyšel jsem už i názor, že růvek těm pupenům až tak dobře nedělá, že pod ním hnijí. Kdy je pravda netuším. Rozhodně jsem pro tuto sezónu rozhodnut udělat změnu. Buď zakryju spodek sazenice senem, co mi zbylo, nebo to nějak promíchám s hlínou, aby to bylo vzdušnější.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  46,  47,  48   
                     
host - 178.235 (?), 7.10.2013 19:00

Nové sazenice při sázení navrším růvkem zeminy 5 cm nad vrchol až roub přes hlínu vyraší, potom starší sazenice jenom přihrnuji a na jaře odhrnuji, aby rouby nezakořenily.Víc není potřeba.U pravokořenných si moc veliké starosti nedělám vůbec.Mrazuvzdornost jednotlivých odrůd je nejpodstatnější.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 8.10.2013 7:56

Moje loňská zkušenost byla tato. Sazenice jsem pro prvním roce růstu zasypal na podzim růvkem cca 5cm nad místo roubování. Odkryl až v květnu. Plus na tom ještě větvičky z borovice(byl u nás polom). Zdálo se mi, že nejlépe se měly k světu pupeny zakryté větvemi. Měl jsem u země zásobní 2 oké čípky a z nich nevyrašilo vůbec nic(byly pod růvkem). Buď nevyzrály, nebo nevím. Slyšel jsem už i názor, že růvek těm pupenům až tak dobře nedělá, že pod ním hnijí. Kdy je pravda netuším. Rozhodně jsem pro tuto sezónu rozhodnut udělat změnu. Buď zakryju spodek sazenice senem, co mi zbylo, nebo to nějak promíchám s hlínou, aby to bylo vzdušnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Georg Black - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (331) - 38.186 (?), 7.10.2013 8:51

No, nejste sám. Já musel předčasně sklidit Hibernál, byly to 2 leté sazenice a tak jen signální hrozny. Ale i tak byly na každým keři 4. No výsledkem je 2l moštu o cukernatosti 18. Tak jsem ho dosladil na 23. Nu bude PET-ka burčáčku. Nic moc, ale lepší, než klackem do hlavy. Zkušenosti z první "sezóny" k nezaplacení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 6.12.2013 14:40

Pod Pálavou u Pavlova jsem dnes viděl ostřihaný vinohrad!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.219 (?), 6.12.2013 15:17

Nejen tam, ostříháno májí i Lechovice vinice mezi Hrádkem a Božicemi na Znojemsku.

Navzdory doporučovaným termínu řezu ovocných stromů vyšívají střihači v jabloňových sadech v okolí D1 u Brna  v Lískovci bez ohledu na dnešní povjetrnost.

Osobně jsem raději přesunul své vinařské aktivity v tuto dobu do sklepa.   Přece jen se svátky blíží.   wink    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.199 (?), 10.12.2013 21:59

Som zvedavý, či sa v Lechoviciach na Znojemsku podarí v tomto roku vyrobiť opäť taký skvelý ľadový Veltlín zelený ako vlani. Súčasné počasie stále nie je zrovna to pravé orechové na oberačku.

Na južnom Slovensku niektoré firmy začínajú s rezom viniča niekedy už koncom októbra. Všetko závisí od hektárov a počtu pracovníkov. Doma si s rezom vo vinohrade a u stolákov v záhradke pri dome počkám až do februára. Som presvedčený, že drevo ponechané na koreni počas príp. extrémnych mrazov zvyšuje šancu na prežitie a kvalitnejšie prezimovanie, najmä u nízko mrazuodolných odrôd. Rezky na očkovanie či zakoreňovanie je lepšie odobrať pred príchodom hlavných mrazov. Niektoré očká by mohli vymrznúť. Priebeh tohtoročnej teplej jesene dáva predpoklad kvalitného vyzretia ťažňov, uvidíme ako nás prekvapí pani Zima.cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 6.12.2013 17:00

A proč by se stříhat nemělo, resp. nemohlo (?), vzdyť zima už začala, keře jsou holé. Já jsem například loni zkoušel střihat o Vánocích, dílče z nedočkavosti, ale také hlavně, abych zjistil vliv brzkého termínu řezu na jarní slzení. Vliv jsem nezjistil prakticky žádný, slzelo to úplně stejně, jako kdybych řezal v předjaří. Na zdravotní stav keřů to také nemělo žádný negativní vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 6.12.2013 17:09

Já bych už střihál až bych bečál crying, ale nejprve je potřeba odebrat řízky, a tak to nechám na přelom prosinec-leden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 171.192 (?), 7.12.2013 8:01

Myslím si, že společnosti, které mají větší plochy vinic musejí začínat řez révy už nyní, aby všechno stihly.To já s pár desítky keřů mám na vše dostatek času.Proto jsem se rozhodl v příštím roce dle počasí provést řez koncem února s ošetřením řezné plochy a ohnutí na dvojdrátí někdy v dubnu až pojede míza, aby bylo réví ohebnější a nedošlo k nechtěnému prasknutí. Řízky na dosazení jsem si vybral z únorového řezu, zabalil do igelitu a dal do sklepa.V dubnu jsem je vyndal, namočil na 24 hod.do dešťové vody a zasadil po dvou rovnou na konečné stanoviště, kdyby se jeden z řízků neujal.Před zasazením jsem spodní část řízků namočil do práškového stimulátoru růstu.Ujalo se 100%,takže jsem slabší ze dvou odstranil.Některý narostl během roku na 2 metry.Ty co takhle narostli, na jaře rovnou ohnu na dvojdrátí, zbytek zastřihnu na dvě očka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 8.12.2013 10:36

Já začnu na Silvestra. Když je kolem nuly, sníh, umrzlo. Ideál. Vše, jádroviny i révu. A milovnice nemá zmazané pracky a břicho. Takže jejich očistu po návratu domů mohu jenom předstíratwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  46,  47,  48   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika