Co vaše réva? (2013)



jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?)
23.5.2013 16:04

Pane Palo, jaký je Váš názor na používání kontaktních fungicidů ve výsadbách interspecifických odrůd? Není to anachronismus, když je dost systémových fungicidů, které mají na rozdíl od kontaktních fungicidů nejen protektivní ale zčásti i kurativní účinky, nevyžadují dokonalé pokrytí listů postřikem a navíc u PiWi odrůd révy stačí většinou pár postřiků ročně? Nebo mají kontaktní fungicidy kromě nižší ceny ještě nějaké další přednosti před systémovými? Zdravím a děkuji za odpověď, jenamater.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 23.5.2013 10:24

Já používám na padlí Zato nebo Ortivu a na perenosporu Ridomil Gold a v podstatě i Zato a Ortivu. Síru a zvláště měď moc ne, nejde to umýt z hroznů. Nedůležitější jsou dva postřiky: Po opadu většiny kvítků a asi za 10 dní /padlí a perenospora/. A pak podle situace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 23.5.2013 10:32
Při současném počasí mám obavu, že než réva odkvete, tak bude lidově řečeno v hajzlu, bohužel. Vzhledem k nádherné násadě květů budu muset něco preventivního vymyslet co nejrychleji. Síry ani mědi bych se nebá protože do hroznů je daleko, jen aby to nepoškodilo květy, jako prevenci možná i něco systémového. Budu muset zaskočit do vinařských potřeb a dotázat se co je nyní aktuální.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 23.5.2013 10:37

Já jsem už révu stříknul postřikem, co mi zbyl po jabloních /Zato a Merpan/. Ale ještě zdaleka nepokvete, poupata už má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 211.39 (?), 23.5.2013 14:33

Dávam za pravdu Mirkovi. Ak môžem poradiť, tam kde hrozí zo susedných záhrad či vinohradov silný infekčný tlak, netreba s ochranou čakať až po odkvitnutí. Kontaktné prípravky majú krátkodobú účinnosť a nútia Vás X-krát počas sezóny striekať. Preferujem menej postrekov, ale v správnom termíne a kombinované, s vysokou účinnosťou. Zato, Shavit, Discus sú dobré, ale voči perenospóre majú iba štandardnú účinnosť. Quadris už sa nevyrába. Eclair, príp.Vincare, Micexanil som zatiaľ nezohnal. Osvedčil sa mi Cabrio Top alebo kombinácia Profiler+Falcon. Najmä Falcon je z hľadiska minimálnej tvorby rezistencie a pre svoje priaznivejšie pôsobenie na ekosystém kladne hodnotený. Na zvýšenie účinku odporúčam prípravky miešať v mäkkej (dážďovej) vode a vždy pridávať zmáčadlo (Silwet). Do postrekovej tekutiny je dobré primiešať aj listové hnojivá. Kto si kúpil namiesto ručného postrekovača motorový rosič, super. Účinok prenikania do parenchýmu listov je vyšší a spotreba hnusných pesticídov nižšia...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 155.121 (?), 23.5.2013 14:55

To je jasné, ale u nás se réva nepěstuje, i když se kdysi dávno snad okrajově pěstovala. Takže si vystačím s Ridomilem, Zatem či Ortivou /Ortva = Quadris, dosažitelný je nyní dvousložkový Quadris Max/. Ortiva není oficiálně povolena do révy, nejsou tam vhodné pomocné látky pro révu - penetrátory smáčedla atd., ale na těch mých pár keřů to je fuk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 23.5.2013 16:04

Pane Palo, jaký je Váš názor na používání kontaktních fungicidů ve výsadbách interspecifických odrůd? Není to anachronismus, když je dost systémových fungicidů, které mají na rozdíl od kontaktních fungicidů nejen protektivní ale zčásti i kurativní účinky, nevyžadují dokonalé pokrytí listů postřikem a navíc u PiWi odrůd révy stačí většinou pár postřiků ročně? Nebo mají kontaktní fungicidy kromě nižší ceny ještě nějaké další přednosti před systémovými? Zdravím a děkuji za odpověď, jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 8.176 (?), 23.5.2013 23:30

Zdravím Vás p.Jenamater! V časoch, keď sme vo vinohradoch nepoznali rezistentné kmene biotických patogénov, prinášali kontaktné fungicídy spoľahlivý efekt. Naši dedovia vystačili s modrou skalicou a vápenným mliekom či sódou. Súhlasím s Vami, že je to anachronismus riskovať zničenie úrody použitím kontaktných fungicídov tam, kde ostatní striekajú aj 10x ročne a často aj tak majú časť hrozna zničeného. Kontaktné fungicídy musia zasiahnúť vegetatívnu fázu rozvoja huby a preto sa nesmia aplikovať ani skoro ani neskoro. Mikroskop používa asi málo vinohradníkov a preto sú odkázaní na prognózy vývoja patogénov, lenže konkrétne počasie v konkrétnych mikrorajónoch a tým aj fáze vývoja patogénov sa často líšia a o niekoľko dní. Oneskorený postrek kontaktným fungicídom je neúčinný. Fungicídy s hĺbkovým častočne systémovým účinkom sú spoľahlivejšie a navyše, ako píšete, majú často aj kuratívny efekt. Interšpecifické odrody v rôznom stupni odolnosti sú menej náročné na ochranu, avšak väčšina pestovateľov si aj u týchto odrôd istí svoju úrodu a v čase nástupu do kvitnutia či po ňom 1-2 postreky aplikujú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 7.6.2013 8:43

Tak a je to tady, jenže nevím co to je (tipuji na padlí). Réva ještě nekvete, na povrchu listu se dá ten šedý povlak setřít a je pod ním světlejší místo, zespod listu jsou šedohnědé fleky, odrůda Afrodita. Co s tím a co na to? 





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 7.6.2013 9:36

Jo, je to padlí. To je daň za to vytrvale vlhké a na Moravě i relativně teplé počasí. Ta Afrodita (co ta se Vás už mrška natrápila) bude asi pěkná citlivka. Přípravků je hodně, například Falcon (používám), Zato, Folpan, Discus, atd... Další přípravky a podrobnosti viz. např. Agromanuál. Pro porovnání posílám moje padlí z loňska.

Padlí
Padlí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 7.6.2013 10:11

Takže jsem předpokládal správně. Dneska jsem si vzal "stříkací" dovolenou (sviluška a mšice ve skleníku, červi a mšice na všech stromech, něco na cibuli, posyp slimáků a brablenců, réva), jen budu mít asi málo konví na postřiky frown. Teď jsem se vrátil z vinařských potřeb a i tam mi to padlí potvrdili s tím, že někteří už mají tři postřiky za sebou!!! Doporučili mi i zrovna to vzít něčím na plíseň, tu jsem před chvílí objevil na Kišmiš Luč., sice jen na jednom listu ale je tam. Je to asi i daň za pěstování révy u baráku, kde to přece jen tak "neluftuje". S Afroditou do budoucna nepočítám a na její místo přijde buď Kišmiš Luč. nebo letos nové A-1704 od bred_ika.

Počasí snad chvíli vydrží, na radaru žádné srážky, slunce se snaží prodrat skrz mraky (zatím marně), celkem bezvětří. Namíchám Zato a Ridomil Gold MZ Pepite.

Peronospora?
Peronospora?
..... asi ano.
..... asi ano.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika