Co vaše réva? (2012)



host - 93.3 (?)
17.2.2012 17:04

v Kolíně :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 16.2.2012 10:15, zobrazeno: 255368x

Dovolil jsem si založit novou diskuzi pro tento rok. 

Dnes ráno jsem se mrkl na zahradu a za pomocí nůžek zkontroloval hlavy, nové i starší, podotýkám že žádnou ochranu proti mrazu jsem nedělal. Stav celkem kopíruje loňský rok, drtivá většina je v pořádku, v nejistém stavu jsou stejné odrůdy jako vloni. Jedná se o Italské Regina a Matilde, o Bělehradský bezsemený.  Ty dopadly vloni stejně, réví je dvoumetrové ale ještě nad druhým očkem od země suché, dál jsem zatím nepokračoval.  Těmto "hlavám" vloni 2x vymrzla na jaře očka a letorosty vyrašily až na potřetí, možná i proto nestihly vyzrát.  Jedna hlavička Reginy, která dokázala "zabrat" již předloni a má dvoumetrový letorost, tak zatím vypadá dobře, ale nechci to předbíhat.

Ještě pro Wimpiho:

Vloni celkem pozdě vysazený Vostorg narostl asi do metrové výšky, šlahouny má sice tenoučké ale ve výborném stavu, to je kabrňák.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.2.2012 10:30

To jsem rád. Já jsem na kontrole ještě nebyl. Ten můj loňský Vostorg, kterého jsem loni "vyčaroval" společně s Vámi je zatím ve 4 litrovém květináči, takže chcípáček. Dnes v noci u nás napadlo 5 cm nového sněhu a zima ještě trochu kouše. O víkendu jedeme na Moravu a tak omrknu a ostřihám moravské keře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.172 (?), 16.2.2012 16:57

Dobrý den, dnes jsem zkusil stříhat několik odrůd, protože jsem byl zvědavý jak přečkaly mrazy. Bylo polojasno +4°C a trochu hřálo i sluníčko do zad a sníh je tak 2 až 3cm. Odrůdy Nero, Timur, Muskat Blue, Ljubimec, Arkadia, Panonia, Topas, Rhea, Rusbol mají v řezu krásně zelené dřevo a předpokládám, že jim těch -21°C co u nás bylo neublížilo. Jen u Vostorgu mi dřevo při zkušebním řezu připadalo méně zelené, ale bylo ta za 10 očkem, takže pokud nebudou další mrazy ještě to můžu upravit a mělo by to být OK.  VV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.199 (?), 16.2.2012 20:32

Jestli chcete skutečně vědět jak vaše réva přezimovala máte dvě možnosti.

1. Odnést réví do po aklimatizaci do tepla a po 24 hodinách provést řezy oček. Zahodit nůžky a řezat ostrou žiletkou. Opatrně odřízněte hnědé šupiny a hledejte drobné vegetační vrcholy, ty musí být zelené. Obvykle naleznete jedno hlavní očko a po stranách podočka. Bacha, dřevo může být zelené i když očka mohou být na 100 % zničena.

2. Dejte řízky do kýble s vodou a za týden můžete hodnotit počet vyrašených oček. Fajnšmekři mohou natříhat letorosty na jednoočkové řízky, napíchat do polystyrénu a nechat v teple plavat ve vodě.  Podle stupně poškození pak můžete volit dlouhý nebo krátký řez atd.

Rašení je rychlejší ve vlhkém prostředí a dobré je i občasné sprchování vlažnou vodou.  Místo žiletky používám také ostrý štěpovací nůž, ale ten musí holit jako břitva.

P. S. Jestli není Panonie Kicze letos poškozená mrazem, tak se určitě stal zázrak!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 17.2.2012 10:02

Panonie má velmi citlivá hlavní očka, dřevo vydrží podstatně větší mrazy. U mě vymrzala hlavní očka již při -15 -16C, rašila pak z oček vedlejších, ta ale byla v mých podmínkách jen s minimální či vůbec žádnou násadou. Dřevo bylo i při -19C zelené. VJK

EDIT: Návod na jednoduchou kontrolu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 17.2.2012 15:12

no jeste ze jsem si ji dnes nevzal a šmátl jsem po jinych yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 17.2.2012 16:14

Kde jste kupoval? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 93.3 (?), 17.2.2012 17:04

v Kolíně :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 17.2.2012 16:23

Tak já jsem byl vloni Panonií mile překvapen, jedna z mála odrůd která mi na jaře nezmrzla a dozrála. Vysazoval jsem ji jako "meziplodinu" do doby než ji nahradí Kiwi, ale nyní budu váhat. Arkadia, která byla vedle ní dopadla hůře, než dozrála tak ji zlikvidovaly vosy.

Kodrjanka - foceno dnes
Kodrjanka - foceno dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.2.2012 16:48

Na ty potvory vosy by to chtělo něco vymyslet, nějaký geniální nápad enlightened. Ty záclonové návleky mě moc neberou. Sice účinné, ale pracné a hlavně škaredé. Místo aby se člověk koncem léta kochal krásou dozrávajících hroznů, čučí na rozvěšené pytlíky jako na vánoční stromeček. Co třeba vyrobit nějaký hmyzo - odpuzující výluh ("antiferomon") na přírodní bázi a postříkat to na keře? Když může něco vosy přitahovat, tak přece také musí být něco, co je odpuzuje. Ale nesmělo by se to rychle smýt, aby to dlouho působilo... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika