Založení zeleninové zahrádky



Stránky: 1,  2,  3   
KxAxČxKxA - (5) - 158.62 (?) 
17.2.2010 14:59, zobrazeno: 19260x

Dobrý den. Rozhodla jsem se pro pěstování vlastní zeleniny (nic zvláštního, mrkev, ředkvičky..) a ráda bych Vás požádala o radu, jak založit zahrádku. Mám k dispozici "kus louky" na které se zřejmě nikdy nic nepěstovalo... Jak začít? Zatím je vše pod sněhem, ale už teď se vidím s rýčem v ruce :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 147.173 (?), 18.2.2010 16:28

Škoda, že jste se nerozhodla v září.Porytí louky rýčem je dost fuška, sám jsem to několikrát zkusil. Přes zimu by se drny rozpadly a vznikla by dobrá struktura půdy.Teď bych radil: po oschnutí půdy poryjte aspoň co zvládnete.Rytí po malých kouskách. Každý drn pak kopáčem nebo motykou tak dlouho otloukejte, až z něj vysypete co nejvíce hlíny Samozřejmně, že by šly drny dát celé na kompost, ale zbavíte se kvalitní hlíny na záhonku. Pak hrabat kopáčem, pak hráběmi, až všechen drn a plevel vyhrabete ze záhonu.Zbývá něčím pohnojit-kompostem, substrátem. Na velmi jemně upravený záhon, co do struktury půdy můžete pak sít mrkev a další. Další záhony porýt na podzim. Zpracování púdy bude nesrovnatelně lehčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KxAxČxKxA - (5) - 158.62 (?), 18.2.2010 19:13

Děkuji za odpověď. Co se hnojení týče... koňský nebo kravský hnůj asi používat nemám, že? Pokud ano, jak hluboko do země se má zapracovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 18.2.2010 19:45

Můžete použít kravský a koňský hnůj, ideální je kompost, ale ten si asi budete muset teprve založit. Odležený hnůj (kompost) prohoďte na záhon (tak vrstvu dva centimetry) a normálně zaryjte. Zarytí proveďte neprodleně po rozvozu hnoje, nepříjdete tak o dusík, jakožto hnaci prvek pro růst rostlin...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KxAxČxKxA - (5) - 158.62 (?), 18.2.2010 19:58

Dík moc :-). Můžete mi, prosím, ještě vysvětlit, co to znamená "pěstování v I., II., III. trati"? Děkuji za dopověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 18.2.2010 20:03
první rok to bude dřina. My jsme první rok udělali první dva záhonky, a zasadila jsem jahody, řekvičky, kedlubny a rajčata. Květáky jsem měla přímo obří = půda byla nevyčerpaná. Mrkev vám asi první rok nepůjde, potřebuje hodně zrýt půdu do hloubky, to se utrápíte, nechte to až na další rok. další záhonky jsme pak přidávali později. Ona je to skutečně dřina udělat z 100 metrů čtverečních bodláků hezký záhonek. A těch plevelů - možná byste mohla ještě na jaře použít totální herbicid, jinak se toho na zasetých záhoncích zbavuje dosti pracně. svlačec, pampelišky, bodláky a mezi tím se krčily cibule... ale vytrvejte, pak už to budete jen udržovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 18.2.2010 20:31

I, II,III trať, to je docela jednoduché. Jde o pěstování jednotlivých rostlin na záhonech s ohledem na prohnojení záhonu. Například brambory, rajčata, papriky jsou plodiny I trati (potřebují intenzívní hnojení), kdežto cibuloviny (česnek, cibule...) je plodina III. trati (mají rády nevyhnojené záhony). 
Pořiďte si nějakou pěknou publikaci o pěstování zeleniny, dozvíte se více.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KxAxČxKxA - (5) - 158.62 (?), 18.2.2010 20:44

Martine děkuju. No jo, jsem úplný začátečník, tak se ptám i na věci, které jsou ostatním jasné. Na netu jsem toho pročetla už tolik, že jsem z toho jde hlava kolem :-). Nějakou tu knihu si určitě pořídím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KxAxČxKxA - (5) - 158.62 (?), 18.2.2010 20:46

... mi z toho jde hlava kolem... raději už budu končit :-). Mějtě se tu všichni moc fajn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 18.2.2010 21:21

knizku doporucuji, Mnozeni rostlin pro dum a zahradu. Je to idealni pro zacatecnika. nemusite nosit sebou velkou knihu s rozumen, ale tam je od vsecho trochu..od seminka az po dospele rostliny. Jinac ja jsem nebyla zacatecnik, ale abych vypadala ze me to zajima tak jsem si do sve knihovny koupila tuto knizku. jsou tam i ty trate v jake co pestovat a jestli vysevat za svetla a ruzne, fakt dobra.Jinak uz mam spousty jinych knih, rada si prohlizim obrazky-

celkem dobry zacatek
celkem dobry zacatek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika