Vysadba stromu pro budouci presazeni



Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?)
21.3.2018 20:17

Podobný problém jsem řešil před cca dvěma roky a budu jej řešit příští rok zas. Vzhledem k sortimentu předpokládám, že na velikosti až tak moc nezáleží. Pokud by šlo o stromky určené k dalšímu prodeji, pak asi plastová vědra o velikosti cca 25 - 30 litrů (třeba od malířských firem) stačila. V dolní části provrtat a založit do rýhy a zasypat, případně zakopat.

Svúj problém jsem nakonec částečně vyřešil (vzhledem k sortimentu) googlením na lesoškolky, kde jsem roční sazenice našel za 8 - 10 Kč za kus a koupil jich víc. Prodávají je prostokořenné, přesto se jich bez zvláštní péče 80 % ujme. Jde o množství zajíců a srnčí zvěře v místě, nakolik pak sazenice vydrží.

Semenáčů javorů, jasanů, dubů a habrů mám nekonečně mnoho ve všech záhonech a přesazení jedno- a dvou-letých nedělá žádné problémy, pokud jsou i s malým balem na podzim, případně velmi brzy z jara přesazeny. Větší problém je, aby volně žijící zvěř je pak další zimu nedeformovala, případně nezahlušila.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 130.112 (?), 21.3.2018 15:04, zobrazeno: 5591x
Zdravim vespolek Snazil jsem se googlit ale nakonec mi nezbyva nez pozadat o radu znale. Resim vysadbu stromu ktere se budou v nasledujich 3-4 letech stehovat na finální stanoviste. Predpokladam ze existuje zpusob jak strom pro budouci presaszeni pripravit, nejaky bal? Primo kontejner se mi davat nechce, aby strom mohl prijimat i okolni vlahu. Nebo je to jedine reseni? Stromy nebude mozne denne sledovat, zavlazovat, proto bych radeji nejakou dalsi moznost. Prevazne listnate stromy. Nejspis javor, platan, jilm, habr, mozna nejake okrasne jehlicnany, cyprisek, cedr, ginkgo biloba. Dekuji vsem za pripadne rady, postrehy.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.3.2018 16:03

Já bych stromky zasdadil do kontejnerů a ty zakopal do země

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.112 (?), 21.3.2018 17:35
Dik, a kdyz kontejner tak nejaky perforovany kvuli prostupu vlhkosti, jejich velikost zohlednovat pro planovany 3-4 lety rust v kontejneru? Velikost kontejneru jsem nasel 50l a to mi neprijde mnoho... napada me jeste usazeni do kubikovych zoku co se pouzivaji ve stavebnictvi, maji velkou nosnot i objem, nedokazu ale rict jestli koreny neprorostou :/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 21.3.2018 18:16

Nevím, řekl bych, že 50ilitrový stačí. Záleží taky na velikosti vysazovaných stromků. Neumím si představit manipulaci s kubíkovým žokem plným zeminy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.186 (?), 21.3.2018 18:26

A jak chcete pak ten 1000l vak tahat ze země?
Koukněte se po školkách, nebo po obrázcích na netu, kde takové stromy prodávají a jak velké jsou jejich baly. Vzhledem k velikosti korun většinou neúměrně malé.
Myslím si, že 50l úplně stačí. Osobně jsem používal i menší. Třeba 5-15l kbelíky. A keře nebo menší stromky v nich přežily nejen suché léta, ale i tuhé zimy bez zakopání. Ale to je samozřejmě extrém a trápení stromečků.
Nicméně praktická zkušenost:
Když jsem do velmi špatné půdy vysazoval stromečky do malé jámy vyplněné velmi kvalitní zeminou kořeny v prvních létech vůbec neměly moc snahu se rozrůstat. Spíš se všelijak "kroutily a snažily" se zůstat v tom dobrém substrátu...
(Zjistil jsem to tak, že v případě úhynu, zničení zvěří šly ty stromky celkem lehce vytáhnout i s tím balem kvalitní zeminy a zůstaly po nich původní díry...).
Ale cíleně bych to tak nedělal. Nejjednodušší by mi přišlo, a taky nejlevnější protože kontejnery jsou dost drahé, vyrýt díru do ní jutový nebo podobný pytel s kvalitní zeminou a stromek. Část pytle nechat trčet nad terénem. Moc rychle nezhnije ani se nerozloži a za jeho kštici pak půjde stromek lehce vytáhnout.
Taky bych ho během toho "skladování" občas stříknul listovým hnojivem nebo zalil hnojivou zálivkou.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 21.3.2018 19:13

Velké stromky by se měly ve školkách každé dva roky přesadit, nebo podříznout. V praxi to vypadá tak, že pod řádkem projede nůž ve tvaru u, který podetne kůlový kořen a zakrátí boční kořeny. Díky tomu se tvoří kompaktní kořenový bal. Přetnout kůlový kořen je při dobývání stromků docela náročná a destruktivní činnost. Při zasenkování kontejneru se stromkem na 4 roky kůlový kořen proroste odtokovými dírami.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 21.3.2018 20:07

Ten Big bag mi připadá jako zajímavý nápad. Má vysokou nosnost - vozí se v něm i žulové kostky. A není drahý. Stačilo by ho zapustit jen půl metru do země, obsypat pískem a zbytek vaku zarolovat. Zvednout se dá za ucha vysokozdvižným vozíkem nebo hup-cukem na kovové konstrukci. Pak pod něj zajede vozík. Na druhou stranu, asi bych raději stromek ve věku 3-4 let normálně přesadil v prostokořeném stavu. Jmenované dřeviny nejsou na přesazování až tak citlivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 21.3.2018 20:17

Podobný problém jsem řešil před cca dvěma roky a budu jej řešit příští rok zas. Vzhledem k sortimentu předpokládám, že na velikosti až tak moc nezáleží. Pokud by šlo o stromky určené k dalšímu prodeji, pak asi plastová vědra o velikosti cca 25 - 30 litrů (třeba od malířských firem) stačila. V dolní části provrtat a založit do rýhy a zasypat, případně zakopat.

Svúj problém jsem nakonec částečně vyřešil (vzhledem k sortimentu) googlením na lesoškolky, kde jsem roční sazenice našel za 8 - 10 Kč za kus a koupil jich víc. Prodávají je prostokořenné, přesto se jich bez zvláštní péče 80 % ujme. Jde o množství zajíců a srnčí zvěře v místě, nakolik pak sazenice vydrží.

Semenáčů javorů, jasanů, dubů a habrů mám nekonečně mnoho ve všech záhonech a přesazení jedno- a dvou-letých nedělá žádné problémy, pokud jsou i s malým balem na podzim, případně velmi brzy z jara přesazeny. Větší problém je, aby volně žijící zvěř je pak další zimu nedeformovala, případně nezahlušila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.129 (?), 21.3.2018 20:58
130.112: Nikto sa na to zatiaľ nespýtal, tak sa spýtam ja: Aký máte dôvod riešiť výsadbu takýmto spôsobom na dve doby, teda s tým prechodným pobytom na dočasnom stanovišti? Nebolo by jednoduchšie stromky zasadiť o tie 3-4 roky priamo na miesto ich trvalého pobytu? Takéto presádzanie je jednak prácnejšie, jednak stromčekom príliš neprospeje (dočasne ich to zastaví/spomalí v raste). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 22.3.2018 6:34

Staví barák a chce mít do doby stěhování pěkné okolí současného bydliště? Chce využít dotace, které pak nebudou?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika