Modrý prach



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 103.113 (?)
30.8.2010 14:03

Moc děkuji . Tak přeci jen k něčemu bude.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 31.8.2010 10:29

Kvanta hrubozrnného silikagelu používají (léta) laboratoře,   já bych začal u regisnálního zástupce fy Merck. Je to německá firma, takže zákazy EU budou samozřejmě respektovat, na druhé straně by neměl být až tak velký problém někde sehnat (třeba starší)  chlorid kobaltnatý a naimpregnovat si silikagel sám, ostatně takhle se to (třeba 20 let zpátky) v labinách dělalo...

A mokrý silikagel se dá regenovat, ale to asi víte??? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 14:20

Zamotaný jste vy, Rony. Kobalt je sice ve větších dávkách jedovatý, ale v menších je naprosto nezbytný k životu. Nevyvolávejte tady paniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 14:24

Nepletete si to náhodou s kadmiem? Ale je dobré vědět že lidem šířícím zprávy co zase EU zakázala a jaké to bude mít následky není radno věřit ani slovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 31.8.2010 20:47

Vážení pánové, nemám vůbec úmysl dělat paniku. Zkuste si něco "vygoglovat" o kobaltu. Ty zprávy šíří někdo jiný. Se silikagelem jako desikantem pro zařízení opticko mechanická jsem pracoval 44 let. Už jsem v trochu v penzi a věřte, že nám EU pěkně "osladila" život. Pokud děláte pro nenáročného zákazníka a do rozvojové země, všechno OK ale pro Evropu je problém. Samozřejmě i náhradu jsme vymysleli a to tablety jednorázové z bentonitu ale ty nejdou regenerovat a zákazník chce regenerovatelné. Je to stejné jako se žárovkami. Vysvětlujte úředníkům v Bruselu, že v optické laboratoři se zářivkou s "vykradeným" spektrem nic neuděláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 31.8.2010 22:27
Zkusil jsem hledat, jediné o kobaltu jsem našel to, že byl vyřazen z norem pro pitnou vodu, nějaké nařízení pro zubaře kvůli alergiím a něco o jeho přidávání do hnojiv. Zbytek jen samá ekonomika. Možná je regulovaná nějaká konkrétní látka nebo zařízení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.90 (?), 15.6.2015 0:21

Pokud si ještě pamatuji, tak šmolkou se bělilo prádlo. Po vypraní se udělal slabý roztok šmolky, prádlo se do roztoku ponořilo a chvíli se prádlem máchalo. Potom se vše vyndalo, prádlo se rozprostřelo na louku a nechalo se na sluníčku tzv. "plajchovat". V průběhu tohoto "plajchování" se prádlo muselo kropit. Potom se nechalo schnout. Po uschnutí bylo prádlo krásně bílé. Zajímalo by mě chemické složení šmolky. Roztok musel nějakým způsobem reagovat s ultra fialovými paprsky. Moje babička dávala šmolku do vápna, ale to už tady někdo psal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 15.6.2015 7:31

Šmolka je "kobaltová modř" a nijak s UV nereaguje. Posouvá pouze barevnost bílé z nažloutlé blíže k modré. Bělení na sluníčku má jiný efekt a tím je rozpad organických barviv. Probíhá pouze v době, kdy je prádlo vlhké a molekuly vody po dopadu UV záření se mohou disociovat na ionty vodíku a kyslíku. 

cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 251.63 (?), 30.8.2010 11:53

Nemohl by to být grafitový prach? Je víc do tmavě šeda. Našla jsem ho na chalupě třílitrovou sklenici, na ní je nápis "Grafit". Také nevím co s ním? Poradil by někdo, prosím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.8.2010 13:38

Jako kluk bych dal za práškový grafit nevímco. Sypali jsme ho m.j. do roztaveného loje, v kterém jsme namáčeli byciklové řetězy. Kam se na tu supervazelínu hrabaly tehdejší maziva.
   Myslím, že i dens se hodí - např na mazání dřevozpracujících strojů, kde nechceme, aby se piliny lepily na tuk. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 103.113 (?), 30.8.2010 14:03

Moc děkuji . Tak přeci jen k něčemu bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika