Jak udělat drenáž k sudu pod okapem?



SlavekPavlik - (44) - 250.3 (?)
13.5.2010 12:36

Je to jednoduché. Vezměte hadici, jeden konec dejte do sudu a zajistěte cca 10 cm nade dnem. Najděte si místo, kde vám nebude vadit přebytečná voda, tam tu hadici natáhněte a tento druhý konec upevněte tak, aby byl o 10 cm níž než okraj sudu. Teď už jenom stačí naplnit hadici vodou.

Při dešti bude přebytečná voda odtékat hadicí, ale sud zůstane plný a můžete z něj zalévat. Jediná podmínka je, že nesmíte ze sudu vybrat všechnu vodu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 16.89 (?), 3.5.2010 20:04, zobrazeno: 16638x

Na fotce vidíte nový sud a do něj svedený nově napojený okap. Podél těch schodů směrem dolů od sudu a kolem kraje kompostu pak teče voda, jež už se případně do sudu nevejde.

Co s tím? Jak vyřešit, abych pak neměl v tomto úseku totální výplach zeminy a lokální "potopu"? Je tam vidět jakoby vyšlapaná cestička, to jsem dneska zkoušel po noční bouřce ušlapat, bylo cítit jak to je silně promáčené a trochu jsem se i bořil.

Napadlo mi vykopat tak 60-70 cm zeminy do hloubky, šířka tak 20 cm a naplnit to kamínky a pískem až po okraj, pomohlo by to? Taková drenáž? Nebo to musím vyloženě vést někam přes půl zahrady? Od tohoto místa začíná spodní zahrada v kolmici cca. 12-15 metrů na ten sud.

drenaz
drenaz
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 244.114 (?), 3.5.2010 22:01

V prvé řadě si prodlužte svod, aby vám nešplíchala voda na zeď a kolem sudu.

Nevím, z jak velké plochy střechy máte vodu svedenu, ale jednodušším řešením se mi zdá dodat další propojený sud - případně dva, tři... než zbytečně složitě odvádět cennou vodu pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 4.5.2010 7:33

Mám podobnú situáciu, tak napíšem ako som to vyriešil ja: pôvodne som chcel použiť ibc kontajner, ale mám málo miesta. Tak som zapojil do série 5 plechových 200 l sudov, zviedol do nich vodu zo strechy, prepojil vrchom, vyrobil prepad s napojenou 10 m 6/4" hadicou, a prebytočnú vodu nechávam odtekať kam potrebujem, napr. k viniču alebo ku stromom.

Peter, Nitra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 250.3 (?), 13.5.2010 12:36

Je to jednoduché. Vezměte hadici, jeden konec dejte do sudu a zajistěte cca 10 cm nade dnem. Najděte si místo, kde vám nebude vadit přebytečná voda, tam tu hadici natáhněte a tento druhý konec upevněte tak, aby byl o 10 cm níž než okraj sudu. Teď už jenom stačí naplnit hadici vodou.

Při dešti bude přebytečná voda odtékat hadicí, ale sud zůstane plný a můžete z něj zalévat. Jediná podmínka je, že nesmíte ze sudu vybrat všechnu vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.5.2010 13:30

To je sice, p. Slávku, dobrý nápad, ale fungovat nebude. Jakmile totiž hladina v sudu poklesne níž, než sahá druhý volný konec hadice (tedy nějakých 15 cm pod okraj), hadice se vyprázdní zpět do sudu.
   Zařízení bude fungovat jen tehdy, když druhý konec hadice - v místech, kde voda nevadí  - ponoříte do úzké svislé nádoby (třeba široké novodurové trubky na dolním okraji zaslepené), která bude stejně vysoká jako sud, resp o těch 10 cm nižší.  Budete-li odebírat vodu ze sudu, bude klesat i hladina v trubce. Když se sud naplní 10 cm pod horní hranu, voda přeteče v trubce přes okraj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 13.5.2010 14:03

Obdobně mně funguje hadice v sudu opatřená zpětným ventilem.Bez úzké svislé nádoby. Zkuste to.Druhý konec je v úrovni pod vrchním okrajem sudu a je vyústěn do trativodu pod "trnkami".  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 249.134 (?), 14.5.2010 11:13

Ale ono to funguje, mám to tak udělané u garáže, aby mi to neteklo pod ni, ale zároveň tam chci mít plnou bečku vody na zalévání. Ta hadice  je totiž ta úzká svislá nádoba, kterou doporučujete :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 14.5.2010 20:46

Máte pravdu. Mně to nefungovalo, protože jsem hadici vedl jenom vrchem. Jak klesla voda v sudu, hadice se mi vyprázdnila, jako když stáčíte víno z demižonu a hadičku dáte výš než hladinu. Tak jednoduchá věc, jako vést hadici po zemi mě nenapadla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika