Biozahrada?



mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?)
1.3.2008 22:45

Zdravím, pěstování u dýní hokkaido mám jedinný problém. Ve stádiu plodů do velikosti asi do 10 až 15 cm dostanou mladé plody nějakou chorobu a je po nich. Jak jsou větší, tak dorostou a dají se skladovat doma v bytě až do teď..  Je to na plném slunci, půda ne moc výživná. Zkoušel jsem je podkládat, aby nebyli při deštivém počasí ve vlhku mezi listy, ale moc účinné to nebylo. Rostlina má velkou násadu, ale díky tomuto i velkou ztrátovost.

x
x
y
y
z
z
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 71.232 (?), 24.2.2008 0:47

K te broskvi, myslim, ze bez chemickeho postriku na kaderavost nezahyne (urcite ne hned), videla jsem spoustu nestrikanych broskvi plnych kaderavosti. Ale ta nemoc ji oslabuje a pak take malo plodi. Odolnejsi odrudy urcite jsou, jen je neznam .  Taky jsem si myslela, ze kdyz neco nepujde bez postriku, tak to nebudu pestovat, ale dnes vim, ze pokud mi to nevyjde s interspecifickymi odrudami vinne revy, tak zkusim jeden nebo dva preventivni postriky pred a treba po vyraseni, vlastnich hroznu se proste vzdat nechci a prihodne podminky reve tady v doliku u reky asi neudelam. Kdyz jsem ji mela na chalupe, tak jsem cele roky strikat nemusela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 27.2.2008 21:37

No jo, asi jsem ještě moc mladá a nezkušená, za pár let možná taky budu mluvit jinak (doufám, že ne). S tou révou ale prosím dejte vědět, jak jste dopadla, taky se na ni chystám. Na chráněné jihozápadní zdi našeho kamenného domu by se jí sice mělo líbit, ale odolná odrůda se vždycky hodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.7 (?), 28.2.2008 13:17

Ahoj Lenko,

moc zdravím a držím palce! Já pěstuju Hokkaido na kompostě - je procesy zevnitř pěkně vyhřátý; tedy sazenici vysadím do kompostu, šlahouny pak samozřejmě "utečou". Nechám jich tak 5, ostatní vyštípnu. Jinak, podívej se na http://www.ekozahrady.com/d_r_s_.htm, jsou tam pěkné články a pořádají i školení. Hodně radosti ze zahrady přeje Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 28.2.2008 23:29

Heleno, díky za info. Tím číslem 5 myslíš počet šlahounů, nebo počet plodů na jedné rostlině? A co hlavní výhon, zkracuješ ho nějak, aby se to víc rozvětvilo? Já mám kompostovou hromadu ve stínu a dýním se tam nelíbí - řešila jsem to tak, že jsem ne zcela rozložený kompost převezla na osluněnější místo, ale možná to pak už zespodu tolik nehřeje. Zatím se mi povedlo vypěstovat maximálně 3 dýně za sezónu (sázím tak kolem čtyř rostlin, ale něco požerou slimáci, něco mi muž poseká...) - kolik plodů na rostlině vlastně tak asi může být, když se daří? Nevím, co se té dýni nezdálo, cuketa, která rostla hned vedle, plodila jako šílená. Letos zkusím jiné stanoviště, snad se mi to podaří zlomit. Ty ekozahradní stránky dobře znám a jsou vážně zajímavé, mimochodem, píšou tam o dýních visících z korun jabloní - letos vyzkouším. Máte s tím někdo zkušenosti?

Pro další zájemce o tenhle způsob zahradničení: Užitečné rady a praktické návody se dají najít i na www.zahradaproradost.cz, nejvíc asi v knihách: Česká biozahrada (Hradil a kol.) a Marie-Luise Kreuter: Zahrada v souladu s přírodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 116.7 (?), 29.2.2008 12:29

Ahoj Lenko,

díky za odpověď; nechávám 5 šlahounů a plodí tolik, že (s radostí) rozdávám plody zájemcům. Mám kompost také ve stínu, slunce tam svítí až večer. Ty šlahouny jsou tak dlouhé, že "dolezou" až na pole zemědělců - ti jsou tak ohleduplní, že když na podzim ořou, tak se mým tykvím elegantním obloukem vyhýbají. Je to tak, že kdybych je zapomněla předpěstovat (což se několikrát stalo), mohu použít sazeničky ze samovýsevu, které vyrostou z jadýrek na kompostě.

Pěstuješ také ovocné stromy? Já letos zakládám ovocný sad - můžeš mi třeba doporučit nějaké chutné odrůdy (jabloní, hrušní, třešní...)

Měj se moc hezky, ať se ti daří, Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 29.2.2008 20:57

Ahoj Heleno, ty dýně ti fakt závidím. Snad se letos taky zadaří. S ovocem ti bohužel moc neporadím - koupili jsme totiž dům se starým ovocným sadem sestávajícím z jabloní, slivoní, hrušní a ořešáků + nějaká ta křovitá droboť a moje jediná zásluha spočívá v tom, že stromy čas od času (tj. tak jednou za tři a více let) prořežu. Některé z nich dávají skutečně krásné, zdravé a dobré ovoce, ale odrůdu bohužel neznám - stromy jsou už staré a podobné odrůdy nikdo z mých známých nepěstuje - maximálně tak ti můžu nabídnout rouby. Na podzim sem zkusím dodat fotky, třeba je někdo pozná.  Loni jsem v rámci snahy o zpermakulturnění části sadu vysadila spoustu různých mladých ovocných stromků a keřů - až zaplodí, povím víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 1.3.2008 22:45

Zdravím, pěstování u dýní hokkaido mám jedinný problém. Ve stádiu plodů do velikosti asi do 10 až 15 cm dostanou mladé plody nějakou chorobu a je po nich. Jak jsou větší, tak dorostou a dají se skladovat doma v bytě až do teď..  Je to na plném slunci, půda ne moc výživná. Zkoušel jsem je podkládat, aby nebyli při deštivém počasí ve vlhku mezi listy, ale moc účinné to nebylo. Rostlina má velkou násadu, ale díky tomuto i velkou ztrátovost.

x
x
y
y
z
z
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.26 (?), 7.3.2008 15:48

Ja to na zahradě mám tak, že vedle zahrady mám kousíček neco jako louka (10x10 m) a v tom zasázené keře, větší lípa (8 m) menší smrk, velká kalina několik hlohů. Trávu 1x do roka posekám srpem, poté to nechám přirozenému vývoji. Na záhonech jsem nikdy nepoužil žádný chemický přípravek ani umělé hnojivo. A roste to celkem uspokojivě. jediní škůdci jsou dřepčíci, na ty působí jen důkladná zálivka. V kompostu se minulý rok zabydleli slepýši, kteří se postarali o slimáky - nenašel jsem tam minulý rok ani jednoho!!! Když se objeví mšice, do několika dnů jsou pryč, protože slunéčka, škvoři lumčíci a další užitační jsou tam hojně zastoupeny. Pokud se střiká proti škodlivému hmyzu, postřiky tyto užitečné tvory téměř zlikvidují. O myši se stará naše kočka, která je s oblibou chytá. Někdy tam uvidím i ježka, ale jen žřídka. Trvalo to asi 3 roky, než se to vyvážilo, ale ted to funguje bezchybně. Ptáci se načili sbírat housenky z koštálovin, neoklofávají listy, protože když jsou listy - jsou i housenky, nejsou listy-nejsou housenky. Pokud máte větší plochu na pěstování, doporučuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.119 (?), 9.3.2008 0:11

Nazdar Lenko, pokud Vás zajímá jaké odrůdy ovoce máte ve vašem starém sadu, je možné se obrátit na Ovocnou školku Bojkovice, kde se specializují na staré odrůdy a je i možné je zde zakoupit. V tomto fóru se také píše o chorobách broskví. Strýc je stříkal slabým roztokem hypermanganu a úroda byla  dobrá. Bohužel je pozděj smetla povodeň.        Mnoho pěstitelské radosti přeje Víťa          

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 9.3.2008 8:16

Díky za tip, dívala jsem se na jejich stránky a s pomocí fotografií jsem identifikovala jednu ze svých nejoblíbenějších odrůd jabloní jako Matčino. Slaďoučké, šťavnaté, mošt z těchhle jablíček nemá chybu, jabloň plodí jako divá a chorobami netrpí. Všem můžu jen doporučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika