Co pod ořešák?



Stránky: 1,  2   
host - 162.225 (?) 
2.2.2009 14:10, zobrazeno: 32368x

Asi 3 metry od kmene ořešáku chci tečně k jeho koruně zřídit vyvýšený záhon, který by pohledově odclonil sousedy. Vyvýšený proto, že bych do naší zahradní "prsti" stejně nic nezasadila a také proto, aby rostliny měly z čeho žít. Vzdálenější část záhonu bude dost osluněna, že tam může být i slunečnice, růže, rudbekie apod. Do polostínu pod vysokou korunou bych viděla habr, tis, aruncii, hortenzii, srdíčko, astilbe nebo čemeřici.

Můj dotaz se týká toho, jaké rostliny jsou dostatečně tolerantní k taninu, který údajně při dešti skapává z listů a není příliš přející k rostlinám pod stomem. Jaké máte zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 2.2.2009 17:09

Nikdy jsem neslyšela, že by z listů při dešti skapával tanin... To by se snad ty listy musely před tím deštěm rozžvýkat nebo nějak podrtit...? Ale třeba mne někdo vyvede z omylu...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 26.2.2013 12:27

Nevím, je-li to tanin či ne, ale pravda je, že ze starých listů ořešáku při dešti něco kape - minimálně barvivo, šlo by to určitě dohledat, o co jde.

Teď třeba, když leží sníh a k tomu prší, je to dobře vidět - sníh pod ořešákem je zbarvený do oranžova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 26.2.2013 13:01

Tak nevím, čím barvíte sníh kolem ořechu, ale my jsme měli vždycky pod ořechem sníh bílý.

Zaručeně z listů na sníh nic nekape, neboť ořech shodí vždycky listy při prvním mrazíku. Sníh pod ořechem s listy, třeba i suchými,  to jsem nejspíš nikdy neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 23.128 (?), 26.2.2013 13:10

Mám pod ořechem obrovské hromady shrnutého a dosud neroztálého sněhu. Schválně jsem se šla podívat po nějakých oranžových skvrnách. Žádné tam nejsou až na pár žlutých, ale za to zcela průkazných skvrn, jejichž původcem je náš labrador.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 26.2.2013 13:14

Máme tři ořešáky a určitě z nich nic nekape... sníh byl bílý, nosím tam denně zbytky na kompost tak bych si všimla laugh.

Nám tedy pod ořechem nic neroste, na jaře tráva ale jak naroste listí tak už ani ta tráva... jen vlaštovičník a podobné plevele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 233.160 (?), 2.2.2009 18:29

Dobrý den, pletiva ořešáku sice obsahují alkaloidy (juglandiny nebo tak nějak), které prý působí jako inhibitory - brzdí růst rostlin. Ale z listí rozhodně nic neskapává, jedině snad to listí samotné je dost tuhé a po opadu opět může bránit růstu rostlin. Takže z toho vyplývá, že pokud vybudujete dostatečně rozměrný zvýšený záhon s kvalitní zeminou 3 m od kmene a posléze budete shrabávat ořešákové listí (může se dávat i do kompostu - určitě se i tady o tom kdysi diskutovalo), můžete si na něj vysadit rostliny vhodné do polostínu a pod ořešák dát třeba lavičku. Jen ještě malý dotaz - co je to aruncie? S pozdravem Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.225 (?), 3.2.2009 14:31

Omlouvám se, nenapsala jsem správný celý název. Mám na mysli Aruncus dioicus, udatnu lesní.  Mám ji na jiné straně v plném stínu výše zmíněného ořešáku, je to impozantní rostlina, obří zářivě bílá květenství, i přes zimu dekorativní, seřezávám ji až zjara.

O tom taninu jsem se dočetla v Naší krásné zahradě, až článek najdu, stručně ho přepíšu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.46 (?), 25.3.2011 0:14

no četl jsem dost příspěvku a ač sem laik tak bych zasadil kanadské boruvky kvuli kyselosti pudy a zlistí ořešaku bych dělal rašelinu)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 25.3.2011 12:17

No, nechci vám brát iluze, ale toto není skutečně ideální nápad. Mám ořešáky i kanadské borůvky, ale takto bych tedy opravdu nepostupovala-nevím, kolik borůvek by se na těch keříkách pod ořešákem urodilo-mně prosperují zcela dobře na sluníčku v rašelině s dostatkem vody. Keře mám tak 1,5 m vysoké, ale můžou se nechat narůst i vyšší. A to už si netroufám přemýšlet o tom, jak byste "dělal" rašelinu z ořechového listí. Nápady jsou to originální, nicméně na své zahradě bych je do praxe neuváděla. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika