Přísavník pěticípý - bude se pnout po drátu?



host - 201.2 (?) 
15.8.2008 12:55, zobrazeno: 15422x

Dobrý den, zasadila jsem na pergolu Přísavník pěticípý. Jako opora mu však budou sloužit pouze svisle napnuté pozinkované draty v rozestupu cca 30 cm od sebe. V blízkosti není žádná zeď nebo jiná opora. Bude se mi po drátech šplhat? Pokud ne, mohl by mi někdo poradit jinou rychle rostoucí pnoucí rostinu, která se udrží pouze na napnutých drátech a HLAVNĚ vytvoří rychle zelenou zástěnu proti slunci. Předem děkuji za vaše rady, Jana B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 15.8.2008 19:35

To Vaše označení je nějaké nepřesné: nejčastěji se pěstuje buď

loubinec pětilistý Parthenocissus quinquefolia nebo loubinec trojlaločný (trojcípý) Parthenocissus tricuspidata - oba druhy mají kromě úponků i přísavné terčíky, tedy porůstají bez opory i holé zdi

Holé pozink dráty by se tak hodily pro ovíjivé rostliny (omotávají stonkem oporu dokola, viz fazole), ale po holém kovu se nám nechtěly popínat ani ty fazole, nejspíš pro velké kolísání teplot. Dřevěná mříž by byla jednoznačně vhodnější opora, a je jedno, který loubinec pěstujete, oba rostou hodně rychle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 155.212 (?), 19.8.2008 10:40
Bude, nebojte. Omotejte první šlahouny kolem drátu a svažte je k sobě. V prvním roce bych doporučila ještě dřevěný kolík, aby to nesjíždělo. Máme pětiprsťák na dvou místech. U okapového svodu a u prysky (obestavěný plynoměr). Ten u okapu jsem motala kolem, svazovala, zastřihovala... pořád se sesouval, ale statečně se natahoval po sebemenším výstupku. Dnes už si vytvořil samonosnou ztvrdlou konstrukci a šplhá sám po sobě. Po třech letech se došplhal nad střechu a letos už se pevně ovíjí kolem hromosvodu vzhůru k hřebenu... Jsem zvědavá, co udělá potom, jestli zase poleze druhou stranou dolů nebo se stočí doprava ke komínu. :-) Druhý exemplář se taky chvíli válel po zemi, ale pak najednou vyrazil a už zachvacuje prysku. Každopádně koriguju boční šlahouny, aby zbytečně rostlinu netáhly dolů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.232 (?), 3.9.2008 12:53

Je přísavník jedovatá rostlina?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 3.9.2008 13:13

Áno, přísavník je jedovatý. Sú popísané aj smrtelné otravy prísavníkom pětiprstým. Ale to je asi výnimočné. Pri kontakte dokáže bežne spôsobovať dermatitídy, málokto si bude robiť šalát...

http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/poison/Parthqu.htm

http://www.plantsciences.ucdavis.edu/ce/king/poisplant/tox-com.htm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 19.8.2008 10:57

Nebylo by lepší vysadit místo loubince hrozny? Ty vám porostou pergolu jako loubinec a navíc si můžete utrhnout sem tam nějaký hrozen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
evina b - (9) - 155.212 (?), 19.8.2008 15:09
Ferdo, vinná réva je sice užitečnější, ale taky náročnější. Nejsem si jistá, že by tu tíhu jen dráty udržely. Možná za pár let, až by se tažně rozložily po vrchu. Noale jestli je majitelka pergoly z hor, tak nevím, nevím...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 19.8.2008 15:18

No já taky nevím. Dráty to určitě udrží. Jesti jste někdy viděla révu, tak prvním rokem naroste lehoučký bylinný výhon, který pak zdřevnatí a drží více méně sám. A jestli jste někdy viděla loubinec, tak ten to dělá úplně stejně.

Možná je réva pro někoho náročnější, ale moje bago není náročnější než loubinec. Oba se mi táhnou po plotě a veškerá moje péče o ně je skoro stejná. Zjara to ostříhám. Loubinci se už více nevěnuji. U révy koncem léta nebo na podzim sklízím hrozny. To je vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
evina b - (9) - 155.212 (?), 19.8.2008 15:52

:-))) Jo, révu jsem už viděla, hodně zblízka, 10 arů vinohradu na klasickém vedení s nůžkama i s motykou v ruce. Krušné pozdní dětství,... Právě proto jsem skeptik, když vzpomenu té dřiny a pak ty namrzlé výhony, peronospóra, botrytida, zloději,... no, ale réva u pergoly, to je jiná píseň práce. Klidně jděte do toho, hoste. My Vám s Ferdou přijedeme pomoct na vinobraní, že? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.66 (?), 21.8.2008 12:03

Na svislých drátech se ani ta réva neudrží.

Jadrný J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika