Pěstování strelície



host - 3.166 (?)
18.10.2009 0:15

Ahoj, já mám strelitzii 4.rokem a letos poprvé pokvete, už zkraje srpna jsem si všimla, že ten nový list asi nebude list, protože je jakoby spirálovitý a hlavně nevychází zprostřed rostliny jako obvykle, takže od té doby chodím pravidelně kontrolovat... Teprve teď, v polovině října, to vypadá, že už to každým dnem vypukne (snad zítra?), barvičky už jsou jasně vidět...

Mám ji v obýváku na okně, pod kterým není topení, směrováno na jihovýchod, vůbec jí neletním a na zimu taky nepřendávám, čili má celoročně konstantní teplotu tak kolem 20 st. V předchozím příspěvku je psáno, že se "roztrsí" vždy po odkvětu, což asi pravidlem není, protože mě se rozdělila na dvě už v loni.

Rostlina je vysoká asi 60 cm + květináč má výšku cca 28 cm, je vloni přesazovaná a letos jí vylezly kořeny drenážními otvory vespod květináče, takže jak odkvete, budu jí muset přesadit zas. Nevím jak to dělají ti pěstitelé, kteří zde psali, že už jen vybírají hlínu shora a nepřesazují, já bych jí snad musela ten květináč dole zacpat, aby ty kořeny nemohla vystrčit, v loni mi to totiž udělala úplně stejně. Jenže mám strach, že by pak taky mohla uhnít, tak nevím...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
               
host - 36.232 (?), 24.3.2012 7:02

mate pravdu, byl to bohuzel zedformovany list, rada bych videla fotografii zacinajiciho kvetu, kde narazi??Pod listem?Opravdu jsem nikde na fotkach nevidela zacinajici kvet, vzdy az tu rozkvetlou nadheru..

Dekuji za odpoved a preji krasne jaro vsem!! Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 36.232 (?), 25.12.2012 23:24

Tak se ozývám po roce.Byla to opravdu deformace listu, pokud se mi povede natáhnout fotku, uvidíte zdeformovaný list-ale z tohoto nevzhledného listu přesně za rok vyrostl květ.Jako by si ta moje potvůrka ze mne dělala legraci.No ale, zase jsem se těšila 2x. Tak snad květenství dotáhne ke zdárnému konci.

Všechny pěstitele srdečně zdravím.

Jana

strelicie - reakce po roce
strelicie - reakce po roce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 36.232 (?), 3.2.2013 20:22

a ještě přidávám rozkvetlý květ... moje kytička mi udělala opravdu radost.

Jana

strelicie
strelicie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.109 (?), 4.4.2012 7:50

Dobrý den. Tak jak jsem vypozorovala u své strelície, tak květy vyrůstají vedle nejstaršího listu v trsu, kdyžto listy ze středu trsu. Tak doufám, že jsem to napsala správně. Také jsem vždy myslela, že je to květ a byl to list. Až jsem si pak všimla, že když měla tři květy, tak vždy to bylo z kraje rostliny. Přeji hodně úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 79.109 (?), 9.4.2012 6:02

přidávám i obrázek mého letošního pěstitelského úspěchu :-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
solamyl - (3) - 106.153 (?), 31.3.2014 19:27

není to přesné - květ vyroste vždy v pozici mezi 2. a 3. nejnovějším listem (kdyby se listy očíslovaly od 1 do N, kdy 1=nejnovější list, N=nejstarší list.

BTW: občas se taky stává, že ve středu rostlinky vyrostou překvapivě dva listy - to znamená, že se kytka rozmnožuje - právě se začla dělit na dvě rostlinky :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.141 (?), 10.3.2011 21:39
a aka teplota?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tushalay - (7) - 138.82 (?), 28.8.2009 14:34

Pokud jste trpěliví nadšenci, doporučuju pěstovat strelitzii ze semen. Byl to jeden z mých nejkrásnějších a nejúžasnějších pěstitelských zážitků, když jsem asi po čtyřech letech od vyklíčení v lednu při zalévání zimujících rostlin náhodně objevil květní stonek, který jsem nejprve považoval za nový list. S koupenou rostlinou se vám tohle nemůže stát. Ale to už záleží na každém, jaký k tomu má přístup.

Strelitzie mám teď už asi sedmým rokem, tři rostliny. Každým rokem kvetou. Květní stonky se objevují v lednu, vykvétají na jaře. Protože o pěstování toho už zde bylo napsáno dost, přidám své pěstitelské chyby.

Moje pěstitelská chyba č. 1. Měl jsem tři rostliny v oddělených květináčích a nějak mi přišlo, že budou vypadat efektněji společně v jednom velkém květináči. Sesadil jsem je, a opravdu tak vypadaly líp. To jsem ale ještě nevěděl, že po odkvětu se rostlina vždycky "roztrsí" na dvě, takže se mi v květináči začaly tísnit, musel jsem je přesadit do obřího květináče, se kterým se hodně špatně manipuluje. Zpětné rozdělení už nebylo v důsledku přílišné propletenosti kořenů možné.

Pěstitelská chyba č. 2. S vidinou toho, že mi kvetoucí strelitzie zkrášlí zahradu a nebudu muset všechny zvědavce vodit na chodbu, kde je přezimuju:), vynesl jsem květináč ven už někdy v druhé polovině dubna. Přestože už nebyly žádné mrazíky, květní stonky se poškodily chladem, zastavily růst, nevykvetly a v průběhu léta začaly zasychat.

Je taky důležité dopřát rostlinám dostatek závlahy. Přes léto je mám postavené na plném slunci, což jim vyhovuje, ale když mají málo vláhy, dochází k malformacím nově se tvořících listů.

Přeju hodně radosti z pěstování těchto krásných exotických rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.166 (?), 18.10.2009 0:15

Ahoj, já mám strelitzii 4.rokem a letos poprvé pokvete, už zkraje srpna jsem si všimla, že ten nový list asi nebude list, protože je jakoby spirálovitý a hlavně nevychází zprostřed rostliny jako obvykle, takže od té doby chodím pravidelně kontrolovat... Teprve teď, v polovině října, to vypadá, že už to každým dnem vypukne (snad zítra?), barvičky už jsou jasně vidět...

Mám ji v obýváku na okně, pod kterým není topení, směrováno na jihovýchod, vůbec jí neletním a na zimu taky nepřendávám, čili má celoročně konstantní teplotu tak kolem 20 st. V předchozím příspěvku je psáno, že se "roztrsí" vždy po odkvětu, což asi pravidlem není, protože mě se rozdělila na dvě už v loni.

Rostlina je vysoká asi 60 cm + květináč má výšku cca 28 cm, je vloni přesazovaná a letos jí vylezly kořeny drenážními otvory vespod květináče, takže jak odkvete, budu jí muset přesadit zas. Nevím jak to dělají ti pěstitelé, kteří zde psali, že už jen vybírají hlínu shora a nepřesazují, já bych jí snad musela ten květináč dole zacpat, aby ty kořeny nemohla vystrčit, v loni mi to totiž udělala úplně stejně. Jenže mám strach, že by pak taky mohla uhnít, tak nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 93.15 (?), 18.10.2009 10:02
tak az vykvete tak sem dejte fotky at se pokochame! diky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika