Jak na šáchor



hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 172.106 (?)
23.11.2008 17:16

Zdravím.

S pěstováním šáchoru mám ty samé zkušenosti. Už jsem jich asi 6 umořila a nemám odvahu začít pěstovat další. Přitom šáchor miluju - moc se mi jako kytka líbí.

Budu ráda též za každou dobrou radu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 174.220 (?), 23.11.2008 13:36, zobrazeno: 38097x

Mám mladý šáchor(papirus)První tři měsíce rostl, byl slabší, ale mohutněl.Během týdne zežloutl, ani nové listy nejsou hezké.Stojí stále ve vodě, odstáté.Zalévám do květináče.Kde dělám chybu?Nevím čím hnojit, aby no nebyl takovej chudinka.Nechci o něj přijít.Díky za radu.Vlaďka.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 172.106 (?), 23.11.2008 17:16

Zdravím.

S pěstováním šáchoru mám ty samé zkušenosti. Už jsem jich asi 6 umořila a nemám odvahu začít pěstovat další. Přitom šáchor miluju - moc se mi jako kytka líbí.

Budu ráda též za každou dobrou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 85.180 (?), 23.11.2008 17:39

Šáchor jsem "zdědila" v zaměstnání po kolegyni. Jsem bohužel na kytky opravdu lajdák. Nicméně prospíval. U okna na zemi-po čase byl i přes 1m vysoký-na západní stranu, čili po obědě nastala přímo výheň, pokud svítilo sluníčko. Rozrůstal se přes původní květináč a mohutněl až vyplnil o něco větší obal. Nějak jsem se k přesazení nedostala, přinesla jsem z domu kýbl a postavila šáchor do něj. Z čeho žil nevím. Ale pil a pil, při velkých vedrech jsem i přes den dolévala do kýble vodu. Musel být dokola trochu svázaný, jinak by nás býval vystěhoval. Jak mu je dnes nevím, ale byl opravdu nádherný. Tak ode mě mu stačila voda a světlo. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 23.11.2008 18:41

Šáchor se nemá zalévat do květináče. Chce nějakou velikánskou hlubší misku, nebo kýbl, jak píše paní Romila.  A zalévat do kýble, on si cucne podle své potřeby.  Veliký šáchor vypije až 3 litry vody denně.  Chce hodně světla, ale nesnáší přímé slunce. V létě, když je hodně teplo, tak má rád rosení listů.  Jinak je opravdu nenáročný.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.98 (?), 23.11.2008 18:54

Tak ty samé zkušenosti s šáchorem jako p. Vlad´ka mám i já.3krát jsem si ho donesla od kamarádky,3krát mi odešel. Dana Smékalová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.205 (?), 24.11.2008 13:23

nenáročný to je, opravdu a jakou teplotu asi potřebuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 24.11.2008 15:08

Měli jsme ho roky v kanceláři, takže měl teplotu pokojovou, sušší-panelák, ale jak už jsem psala, zálivka dle jeho individuálních potřeb. Dost vysoká. O víkendech v době horka občas zaskočili ochotní strážní ze vchodu a vodu dolili. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.250 (?), 26.11.2008 23:28

Měla jsem šáchor vysoký až do stropu nikdo ho nechtěl tak jsem ho vyhodila na kompost. Śáchor nepotřebuje skoro žádnou péči ale potřebuje vodu a vodu.Zalévat jedině do misky, nikdy do květináče.Suché listy ostříhejte úplně uspod hnojivo napokojové květiny. 1 za 14 dní. Ale ted v zimě raději ne. A´t Vám roste. Marije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 164.13 (?), 4.3.2009 16:01
Tak to já se musím připojit, stejná zkušenost. Od chvíle, kdy jsem si přinesl jednu "hvězdici"(složený list) s kouskem stonku a stvořil z ní rostlinu, jsem neměl jediný problém. A z tohoto jednoho listu máme doma během pěti let strašně moc rostlin. Chce hodně světla, což mu, řekl bych, neposkytuju, ale i přesto jde hezky. Jak bylo řečeno - velmi vysokou zálivku. Hodně se doporučuje nezalévat do květináče. Moje zkušenost se zálivkou je taková, že každý týden doleju asi 5l vody do květináče bez misky(zásadně). Nevím jaký důvod k tomu, že se nemá zálévat do květináče, máte? Šáchor je rostlinou bahenní a na takové podmínky je uzpůsobený, vždyť používá jako jezerní rostlina do zahradních nádrží. Občas přihnojím klasickým komplexním hnojivem. Má rád rosení, ale určitě vám odpustí, když ho rosit nebudete. Teplo není zásadní(rozmezí 10-25°C podle mého, 10°C je samozřejmě zimovací teplota) spíše ta zálivka, velice vydatná.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 83.87 (?), 5.3.2009 10:40

Šáchor jsem objevila před lety u známých a vyprosila jsem si jedno "paraplíčko". Doma jsem zkrátila listy na polovinu a položila na misku s vodou stonkem nahoru. Do 14 dnů měla sazenička dost kořínků k zasazení. Vsadila jsem ji do miskovitého květináče. Do půl roka byl na světě trs asi dvaceti půlmetrových stvolů. Zalévala jsem tak, že květináč stál ve velké míse s vodou. Po roce jsem udělala pokus. Rostlinu jsem vyndala z květináče, sehnala jsem si starší akvárium 60x45 a na výšku 40 cm. Do výše asi 15-20 cm jsem dala obyčejnou hlínu ze zahrady s přídavkem písku a šáchor do toho zasadila. Dolévala jsem vodu tak, aby byla stále cca 5-10 cm nad hlínou, jednou za čas jsem přikápla trochu tekutého OBM. Začaly se dít neuvěřitelné věci, během půl roku jsem měla trs který nešel obejmout, nejvyšší stvoly měly 140 cm na výšku. Průměr paraplíček byl až 30 cm.

Bohužel musel šáchor ustoupit loňskému stěhování do nového, ale menšího bytu, nemám na něj místo. Věnovala jsem ho sousedovi akvaristovi, pokud mám informace, pokračuje v pěstování stejným stylem jako já a prý ho šáchor zdatně vytlačuje z pokoje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika