Fíkus



Bodeha - (16) - 128.164 (?) 
9.3.2009 17:06, zobrazeno: 18663x

Ahoj všichni, prosím o radu. Mám doma hodně starý fíkus a velmi opadává. Nejraději bych ho vyhodila, ale je mi ho líto. Chtěla bych radu, jestli mohu konec kytky užíznout a znovu zasadit. Má velké lupeny a dřevitý stonek, tak nevím, jestli se vůbec může ujmout. Přikládám fotky té "nádhery".

Děkuji za radu bodeha


"nádhera"
nádhera
nádhera
nádhera
nádhera
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.138 (?), 9.3.2009 17:50

Ano, pokud přeroste, je to jedna z cest. Je citlivý na výkyvy v zálivce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 9.3.2009 17:55

Myslím, že když ho uříznete nějakých 30 cm nad květináčem (nebo o něco výše), tak bude mít tendenci obrazit z ponechaného pahýlu. Zakořenit vršek jistě také můžete, spíše bych ho rozřezal na několik kratších částí.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 9.3.2009 18:27

Pokud chcete mít jistotu, že vršek zakoření, dá se zakořeňovat přímo na rostlině: naříznete jen do poloviny, do řezu vložíte třeba kamínek, aby se znovu nezavřel, kolem řezu obalíte mechem a pak ještě igelitem, udržujete ve vlhku. Když se objeví kořínky, zasadíte i s mechem. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 9.3.2009 18:30

Řízky fíkusu můžete nechat zakořenit i ve vodě. Jinak je dobré pro lepší zakořeňování listy stočit do kornoutků a zajistit třeba gumičkou, sníží se tím odpařování vody z listů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.164 (?), 9.3.2009 21:03

Všem moc děkuji za rady. Určitě to udělám.Mějte se krásně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
elfka - (47) - 221.2 (?), 12.3.2009 0:15

Trinásť rokov pestujem fikus vypestovaný z vrcholového odrezku. Aby som ho udržala v kompaktnom tvare, každý tretí rok ho v marci nemilosrdne zrežem - kostrové konáre na 25 - 40 cm. Často na jednotlivých konároch je len jeden list. Fikus skoro vyraší i zo spiacich očiek. Vrcholové odrezky upravím na dĺžku 8 - 12 cm a nechám na nich max. 1 vyvinutý list. Ak je veľký, skrátim ho o polovicu a ako už písala pani Láda, stočím do kornútku a zaistím gumičkou. Reznú plochu ponorím do teplej vody, aby sa zabránilo vytekaniu latexového mlieka a namočím do stimulátoru. Takto upravený materiál sadím do množiteľského substrátu a kvetináč opatrím krytom z mikroténového vrecka. Mierne zalievam a rosím. Počas zakoreňovania sa snažím dodržať vyššiu teplotu tým, že kvetináče mám umiestnené na vrchných skrinkách kuchynskej linky. Keď začne rásť nový list, kryt odložím. Úspešnosť množenia je vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.61 (?), 12.3.2009 10:08
Nedávno jsem ho seřízla a docela se to povedlo. Vrchol jsem rozdělila na dva olistěné řízky a ty jsem nejdříve ve vodě zakořenila a pak dala do hlíny a dřevo bez listů co tam zbylo jsem uřízla cca 1 metr nad květináčem a rozdělila na rízky cca po 30cm a dala do hlíny. Obrostly všechny. Pak jsem udělala tu největší chybu a květináč s řízky jsem pohnojila, aby se měly dobře a všechny odešly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.3.2009 15:47

Čerstvě zakořeněné řízky mají velmi slabounké a citlivé kořínky, které se asi pohnojením spálily.  Fikus také nesnáší průvan. Mohlo to být víc nevhodných zásahů najednou.  Ale nevěšte hlavu chybami se člověk učí. Také jsem jich udělala několik a o to víc si dnes pamatuji, co se smí - a co ne.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika