Fíkus



Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?)
12.3.2009 15:47

Čerstvě zakořeněné řízky mají velmi slabounké a citlivé kořínky, které se asi pohnojením spálily.  Fikus také nesnáší průvan. Mohlo to být víc nevhodných zásahů najednou.  Ale nevěšte hlavu chybami se člověk učí. Také jsem jich udělala několik a o to víc si dnes pamatuji, co se smí - a co ne.  Zdravím - Daniela.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Bodeha - (16) - 128.164 (?), 9.3.2009 17:06, zobrazeno: 18642x

Ahoj všichni, prosím o radu. Mám doma hodně starý fíkus a velmi opadává. Nejraději bych ho vyhodila, ale je mi ho líto. Chtěla bych radu, jestli mohu konec kytky užíznout a znovu zasadit. Má velké lupeny a dřevitý stonek, tak nevím, jestli se vůbec může ujmout. Přikládám fotky té "nádhery".

Děkuji za radu bodeha


"nádhera"
nádhera
nádhera
nádhera
nádhera
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 9.3.2009 17:50

Ano, pokud přeroste, je to jedna z cest. Je citlivý na výkyvy v zálivce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 9.3.2009 17:55

Myslím, že když ho uříznete nějakých 30 cm nad květináčem (nebo o něco výše), tak bude mít tendenci obrazit z ponechaného pahýlu. Zakořenit vršek jistě také můžete, spíše bych ho rozřezal na několik kratších částí.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.166 (?), 9.3.2009 18:27

Pokud chcete mít jistotu, že vršek zakoření, dá se zakořeňovat přímo na rostlině: naříznete jen do poloviny, do řezu vložíte třeba kamínek, aby se znovu nezavřel, kolem řezu obalíte mechem a pak ještě igelitem, udržujete ve vlhku. Když se objeví kořínky, zasadíte i s mechem. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 9.3.2009 18:30

Řízky fíkusu můžete nechat zakořenit i ve vodě. Jinak je dobré pro lepší zakořeňování listy stočit do kornoutků a zajistit třeba gumičkou, sníží se tím odpařování vody z listů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.164 (?), 9.3.2009 21:03

Všem moc děkuji za rady. Určitě to udělám.Mějte se krásně

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
elfka - (47) - 221.2 (?), 12.3.2009 0:15

Trinásť rokov pestujem fikus vypestovaný z vrcholového odrezku. Aby som ho udržala v kompaktnom tvare, každý tretí rok ho v marci nemilosrdne zrežem - kostrové konáre na 25 - 40 cm. Často na jednotlivých konároch je len jeden list. Fikus skoro vyraší i zo spiacich očiek. Vrcholové odrezky upravím na dĺžku 8 - 12 cm a nechám na nich max. 1 vyvinutý list. Ak je veľký, skrátim ho o polovicu a ako už písala pani Láda, stočím do kornútku a zaistím gumičkou. Reznú plochu ponorím do teplej vody, aby sa zabránilo vytekaniu latexového mlieka a namočím do stimulátoru. Takto upravený materiál sadím do množiteľského substrátu a kvetináč opatrím krytom z mikroténového vrecka. Mierne zalievam a rosím. Počas zakoreňovania sa snažím dodržať vyššiu teplotu tým, že kvetináče mám umiestnené na vrchných skrinkách kuchynskej linky. Keď začne rásť nový list, kryt odložím. Úspešnosť množenia je vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 88.61 (?), 12.3.2009 10:08
Nedávno jsem ho seřízla a docela se to povedlo. Vrchol jsem rozdělila na dva olistěné řízky a ty jsem nejdříve ve vodě zakořenila a pak dala do hlíny a dřevo bez listů co tam zbylo jsem uřízla cca 1 metr nad květináčem a rozdělila na rízky cca po 30cm a dala do hlíny. Obrostly všechny. Pak jsem udělala tu největší chybu a květináč s řízky jsem pohnojila, aby se měly dobře a všechny odešly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.3.2009 15:47

Čerstvě zakořeněné řízky mají velmi slabounké a citlivé kořínky, které se asi pohnojením spálily.  Fikus také nesnáší průvan. Mohlo to být víc nevhodných zásahů najednou.  Ale nevěšte hlavu chybami se člověk učí. Také jsem jich udělala několik a o to víc si dnes pamatuji, co se smí - a co ne.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika