Ficus benjamina - radikalni rez



La Katka - (4) - 253.29 (?)
16.6.2008 8:19

Dobry den,

mam doma ficus benjamina, stary asi 10 let, vyska 2,5 m s kvetinacem. Je malo rozvetveny, vytahly a tim padem i krehky. Jakakoliv manipulace (treba kdyz jej vynasim ven na zahradu na sprchovani je obtizna a hrozi zlomenim. Rada bych provedla nejaky radikalni rez - treba zkratila nejmene o polovinu. Ted prosim o radu zkusenejsi:

1. Neublizim timto benjaminovi? Nerada bych o nej prisla, protoze je to darek k narozeninam od manzela (z dob, kdy si jeste vzpomnel ;-)) Jak osetrit misto rezu? "Nevykrvaci" mi chudak kyti?

2. co se ziskanou pulkou kytky? Muzu ji pichnout do stimulatoru a do substratu nebo rozdelit na mensi rizky? Ujme se vubec rizek o velikosti cca 100 cm?

Za vsechny rady predem dekuji.

Prikladam fotku...

fikus
fikus
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
La Katka - (4) - 253.29 (?), 16.6.2008 8:19, zobrazeno: 33077x

Dobry den,

mam doma ficus benjamina, stary asi 10 let, vyska 2,5 m s kvetinacem. Je malo rozvetveny, vytahly a tim padem i krehky. Jakakoliv manipulace (treba kdyz jej vynasim ven na zahradu na sprchovani je obtizna a hrozi zlomenim. Rada bych provedla nejaky radikalni rez - treba zkratila nejmene o polovinu. Ted prosim o radu zkusenejsi:

1. Neublizim timto benjaminovi? Nerada bych o nej prisla, protoze je to darek k narozeninam od manzela (z dob, kdy si jeste vzpomnel ;-)) Jak osetrit misto rezu? "Nevykrvaci" mi chudak kyti?

2. co se ziskanou pulkou kytky? Muzu ji pichnout do stimulatoru a do substratu nebo rozdelit na mensi rizky? Ujme se vubec rizek o velikosti cca 100 cm?

Za vsechny rady predem dekuji.

Prikladam fotku...

fikus
fikus
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 186.98 (?), 16.6.2008 10:17

Já bych ho fiknul dole nad některou ze spodních větví. Každopádně z vrchní časti bych udělal třeba deset normálních (15 - 20cm) řízů a napíchal pod folii do množárenského substrátu, nebo dal přímo do vody...

Přebytky můžete rozdat známým:-)

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Katka L. - (30) - 166.54 (?), 16.6.2008 13:14

Pokud chcete, fikus v půlce sestříhněte, měl by to v pohodě přežít. Jenom bych pak ještě sestřihla ty horní větve, co tam zůstanou, tak, aby celkově fikus měl "přirozený" vzhled- dole širší, nahoře mírně užší habitus. Já takto fikusy běžně tvaruji, pokud nerostou zrovna podle mých představ. Držím se zásady, stejně jako u stromů, pokud ho chci hustější, tak zastřihnout špičky výhonků (nahoře i na boku) a ono se to postupně zahustí.

Trochu problémem je, že fikus skutečně krvácí- takové bílé lepkavé mléko. Řeším to velice jednoduše, hned po ustřihnutí větvičky na konci zbylé větve přidržím kousek papírového kapesníku, on se tam po chvilce jakoby přilepí a drží tam. Po cca. 10 min. ho sundám, pokud ještě mléko teče, dám tam nový kousek papírku, ale většinou jsou ty papírky už zaschlé a fikus už neteče. Asi to je něco na způsob obvazu, ale mě to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 16.6.2008 18:19

Mléko po chvíli ztvrdne samo. (přímo benjamina tedy nemám, ale asi to bude podobný)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika