Ficus benjamina - radikalni rez



La Katka - (4) - 253.29 (?) 
16.6.2008 8:19, zobrazeno: 33076x

Dobry den,

mam doma ficus benjamina, stary asi 10 let, vyska 2,5 m s kvetinacem. Je malo rozvetveny, vytahly a tim padem i krehky. Jakakoliv manipulace (treba kdyz jej vynasim ven na zahradu na sprchovani je obtizna a hrozi zlomenim. Rada bych provedla nejaky radikalni rez - treba zkratila nejmene o polovinu. Ted prosim o radu zkusenejsi:

1. Neublizim timto benjaminovi? Nerada bych o nej prisla, protoze je to darek k narozeninam od manzela (z dob, kdy si jeste vzpomnel ;-)) Jak osetrit misto rezu? "Nevykrvaci" mi chudak kyti?

2. co se ziskanou pulkou kytky? Muzu ji pichnout do stimulatoru a do substratu nebo rozdelit na mensi rizky? Ujme se vubec rizek o velikosti cca 100 cm?

Za vsechny rady predem dekuji.

Prikladam fotku...

fikus
fikus
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 186.98 (?), 16.6.2008 10:17

Já bych ho fiknul dole nad některou ze spodních větví. Každopádně z vrchní časti bych udělal třeba deset normálních (15 - 20cm) řízů a napíchal pod folii do množárenského substrátu, nebo dal přímo do vody...

Přebytky můžete rozdat známým:-)

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Katka L. - (30) - 166.54 (?), 16.6.2008 13:14

Pokud chcete, fikus v půlce sestříhněte, měl by to v pohodě přežít. Jenom bych pak ještě sestřihla ty horní větve, co tam zůstanou, tak, aby celkově fikus měl "přirozený" vzhled- dole širší, nahoře mírně užší habitus. Já takto fikusy běžně tvaruji, pokud nerostou zrovna podle mých představ. Držím se zásady, stejně jako u stromů, pokud ho chci hustější, tak zastřihnout špičky výhonků (nahoře i na boku) a ono se to postupně zahustí.

Trochu problémem je, že fikus skutečně krvácí- takové bílé lepkavé mléko. Řeším to velice jednoduše, hned po ustřihnutí větvičky na konci zbylé větve přidržím kousek papírového kapesníku, on se tam po chvilce jakoby přilepí a drží tam. Po cca. 10 min. ho sundám, pokud ještě mléko teče, dám tam nový kousek papírku, ale většinou jsou ty papírky už zaschlé a fikus už neteče. Asi to je něco na způsob obvazu, ale mě to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.122 (?), 16.6.2008 18:19

Mléko po chvíli ztvrdne samo. (přímo benjamina tedy nemám, ale asi to bude podobný)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika